A keleti végeken, néhányszáz méternyire a romániai határtól és a túloldalon levő Érmihályfalvától a nyírábrányi sportközpontban békésen megfér egymás mellett a labdarúgás, az amerikaifoci és a tenisz. Fónyad Pál tartja kézben a tenisz szekciót, ő számol be honlapunknak a pálya történetéről és jelenjéről.
Árvay Sándor
Az ábrányi tenisz központi egyénisége a vármegye másik végletében, szülőhelyén, Berettyóújfaluban kötött életre szóló barátságot a tenisszel. Akkoriban aki a sportot szerette Újfaluban, nem kerülhette el a tenisz vonzását: pálya épült, iskolai teniszosztály szerveződött, elkészült az ország első, kifejezetten teniszt szolgáló csarnoka. Fónyad Pál (1956) is e környezetben nőtt fel, s előbb korosztályos, aztán felnőtt játékosa lett az akkoriban az ország legjobbjai között számon tartott Berettyóújfalui Kórház SK csapatának, majd edzőként is segítette városa ifjú teniszezőinek fejlődését. Később Debrecenbe került, átigazolt a DUSE szakosztályába, több klubnál dolgozott, a sportot fókuszba helyező Dózsa György Általános Iskola bázisára támaszkodva irányította a diáksport tevékenységet. Tanította a teniszt az 1. Lakótelepi SE klubjában is, aztán a Mikes Kelemen utcán, az egykori tízezres kézilabdameccsek helyszínén épült pályákon, a Debreceni Rendészeti SE, később Hajdú HRSE klubjában látott el tréneri feladatot.
Innen csábították a közel négyezer lakost számláló hajdúsági nagyközségbe, a Debrecentől 35 kilométerre határmenti Nyírábrányba.
Ahol egyesület is alakult a szervezett sportéletre, s mint ahogy már jeleztük: futball, amerikaifoci és tenisz békésen megfér egymás mellett. Divízió I-es országos bajnoki meccset is játszott itt a DEAC Gladiators.
– Nem először vívtunk hazai mérkőzést Nyírábrányban, a játékteret és a környezetet is nagyon szeretjük, illetve rendkívül vendégszeretőek az ábrányiak – mondta a debreceniek amerikaifutball csapatának vezetőedzője, Gyarmati Ottó.
A Nyírábrányi Tömegsportklub Egyesület, a NYTKE hitvallását a Facebook is rögzíti: „Ábrányi szívek mi összetartozunk, úgy szép az élet, ha győz a csapatunk. Ábrányi ember lássál csodát, idővel Ábrány lesz a bajnok, mert nem lehet más". Büszke is Ábrány sportos világára Nagy Lajos polgármester.
De nézzük, mi történik a teniszpályákon.
– Dr. Szombati Csaba, a település akkori jegyzője teniszezőként gyakorta megfordult Debrecenben, az egykori Dózsa-stadion salakos teniszpályáin, s az ő ötlete volt az ábrányi pályaépítés – tekint vissza a bő egy évtizeddel ezelőtti, 2012-es tervezgetésre Fónyad Pál.
– Úgy döntöttünk, kemény pálya készüljön, így aztán US Open borítást választottunk, arra került a festés. Három évre rá készült el a villanyvilágítás. Tíz-tizenkét fős a rendszeresen teniszezők tábora, de ha az alkalmanként érkezőket is beszámítjuk, akkor közel harmincra tehetjük a nyírábrányi pálya látogatóinak számát. Az ábrányi tenisz szülötte Asztalos Anett, aki ma már Budapesten dolgozik, sikeres játékosnak számított. Hetente kétszer, csütörtökön és szombaton vagyok itt a gyakorlásokon, zömmel helybeliek teniszeznek, de adódik, hogy Vámospércsről, vagy a határ másik oldalán levő Érmihályfalváról is érkeznek teniszezni vágyók – mondja Fónyad Pál, aki oktatásra és társasági játékra is egyaránt vállalkozik.