A Római Teniszakadémián nemcsak a 250-es WTA-torna idején nagy a nyüzsgés, de a szürke hétköznapok során is. Az RTA mellett évek óta itt működik az id. Filipenko Viktor által vezetett SmartTennis SE. SmartTennis Pro Team néven nemrégiben versenyzői csoport indult kilenc utánpótláskorú játékossal Szebeni Dániellel együttműködve. Utóbbival tért visszaa Római-a partra öccse, Szebeni Miklós, aki pillanatnyilag a csoport legeredményesebb versenyzője, a hazai U14-es fiú ranglistán elfoglalt 4., valamint a Tennis Europe korosztályos összevetésében kiharcolt 220. helyezésével.
Gy. Szabó Csilla
Szebeni Dániel néhány évvel ezelőtt még maga is a Római Teniszakadémián játszott, edzősködni is itt kezdett el, a Bebto István által irányított csapatban. Utóbbit a GS-re is követte, majd Horváth Henrikkel dolgozott Fóton, illetve a BVSC-nél. A váltás között, 2021 nyarát ismét az RTA pályáin töltötte öccse edzéseit irányítva, hiszen ez az a hely, amely lakhelyükhöz legközelebb lévén, mindig is a bázisuk volt.
− Henrikkel nagyon jól ment a közös munka, a távlati céljaink azonban sajnos különböztek – idézte fel a tavaly májusi váltás hátterét Szebeni Dániel. – Az az igazság, hogy Miki miatt gyakran kerülök döntéshelyzetbe, hiszen számomra az ő fejlődése a legfontosabb. Ugyanakkor azt is megfigyeltük, hogy mindig akkor megy neki a legjobban, amikor velem dolgozik. Az idei U14-es Budapest-bajnokságon aratott győzelme volt eddig a csúcs, és ezt is kristálytisztán együtt értük el. Ilyen körülmények között érhető, ha most már én is szeretném jobban megmutatni magam edzőként. Miki és én így indultunk el most már függetlenül, kettesben. A négy másik srác később keresett csak meg, nem tudtam, hogy velünk fognak tartani. Az önállósodás terén tehát Miki érdeke volt számomra a hajtóerő, a többiek csatlakozása csak megerősített abban, hogy csapatban gondolkozzunk.
A Római-partra visszatérve gyorsan kiderült, hogy id. Filipenko Viktorral viszont nagyon is egybe vágnak az elképzeléseik. A SmartTennis SE-ben, másnéven az Okos Tenisz SE-ben rendszeresen teniszező 80-100 játékos közül 60-70 az utánpótláskorú, a mester és két kollégája, Vontszemü Gábor, valamint Domján Tamás igen aktívan toboroz a környező iskolákban és óvodákban. A klub tehát népszerű, nincs hiány a gyerekekben, érthető, ha többekben felmerült a versenyzés iránti igény. Ez utóbbi pedig a kirgiz, illetve a szovjet öttusa-válogatottal kiemelkedő eredményeket elérő, majd előbb Szentpéterváron az Elagin Ostrov Tennis Clubban, később pedig a barcelonai Alonso-Villaroya Tennis Academy-n gyakorlatot szerző vezetőedzőnek sem volt ellenére, hiszen fiát is ő indította el az ATP 692. helyéig és a Davis-kupa-csapat tagságig vezető úton.
− Inkább klubvezetőnek tartom magam, Viktort is csak tizenhárom-tizennégy éve koráig edzettem, utána Kisantal Péter vette át tőlem a képzését – ismerte el id. Filipenko Viktor, aki azt sem tagadta, hogy kifejezetten szereti az idősebb korosztályokat megszerettetni a sportággal, örömét leli abban, amikor egy nyugdíjast taníthat meg a tenisz alapjaira. – Az az elvem, hogy minden gyerek, aki megtalál bennünket, tehetséges. Nevelés kérdése csupán, hogy mire viszi a későbbiekben, jó módszerekkel bármit el lehet érni. A munka legnehezebb rész, hogy ide csábítsuk őket, ezért járjuk a környékbeli oktatási intézményeket. Sokan túlságosan bonyolultnak tartják a teniszt, ami szerintem ez nem igaz, ráadásul kicsi korban, a csoportos edzések révén nem is megfizethetetlenül drága. Később, már juniorként és fiatal felnőttként válik költségessé a történet, erről viszont azt mondom, hogy az igazi bajnokot, a támogatók is megtalálják. Szeretnénk egy klasszikus akadémiai rendszert kialakítani, ami azt jelenti, hogy a rendszer maga is támogatja majd azokat az ígéretes fiatalokat, akik nem rendelkeznek elegendő anyagi háttérrel, viszont komolyan versenyezni szeretnének. Ez a pro team most az első lépés a terveink valóra váltása felé, abban bízunk, hogy egy-két éven belül húsz körülire növelhetjük majd a számukat a saját nevelésünkből. Mivel nem vagyok híve a gyakori edzőváltásnak, semmiképpen sem szeretnénk a környező kluboktól elszipkázni az ügyesebb gyerekeket.
A megvalósítás alapját a már jelentős Play and Stay-korosztály adja, amely jelenleg 20-30 gyermeket számlál, hosszútávon pedig a hasonló létszámmal működő Római Teniszakadémia fiataljaira is számíthatnak. Ebben Márky Jenő klubtulajdonosra is számíthatnak, aki nagyon örülne annak, ha a rangos WTA-torna árnyékában versenyzők is nevelkednének a szabadtéri időszakban, hazai viszonylatban egyedülálló klubban.
Id. Filipenko Viktor barcelonai tapasztalatai alapján hozta létre a Smart Ligát, amely egy olyan házibajnokság, amelyben nem számít az életkor, mindenki játszik, mindenkivel. Amatőrök és tehetséges fiatalok teniszeznek együtt hétről-hétről, ami az utóbbiak esetében a leghasznosabb. Ennek szellemében szeretnék férfi csapatukat is az OB III-ban elindítani, s a növekvő, erősödő Pro Team tagjainak fejlesztő játéklehetőséget adni. S mivel az együttes gerincét maguk az edzők adják, szerinte hamar odaérnének az OB I-be is.
Mivel nyár végére már kilencre nőtt a Pro Team létszáma, Szebeni Dánielnek segítség után kellett néznie. Szakmailag és emberileg egyaránt olyan partnert keresett, akiben megbízhat, s akiben hozzá hasonlóan elegendő motiváció van arra, hogy a lehető legjobbat hozza ki a gyerekekből. Választása végül a 22 esztendős Cseresznyés Mátéra esett, aki nagyszerű korosztályos eredményei ellenére a profi tenisz helyett végül az edzősködés irányában indult el. 2020 nyara óta Zamárdiban segít Karap Attilának, s mára olyan kialakult vendégköre lett a siófoki születésű játékosnak, hogy egyelőre a Smart Tennis Pro Teamhez is csak ősztől-tavaszig szerződött.
− Hosszútávon nyitott vagyok minden lehetőségre, ha nagyon jól alakulnak a dolgaink, akkor természetesen változtatni fogok – tudtuk meg Cseresznyés Mátétól, aki versenyzőként is mindig jó kapcsolatot ápolt Szebeni Dániellel, s most edzőként is jól megértik egymást. – Pillanatnyilag Pécsett végzem az egyetem sportszervezői szakát, amelyet előreláthatóan egy év múlva fejezek be. Számomra nagyon fontos a versenysport, szeretném, ha ez a területen találnám meg a jövőmet, akár edzőként, akár menedzserként. Minden érdekel az éltenisz területén. Most nagyon élvezem, hogy motivált csapattal dolgozom, úgy gondolom, mindenki annyit tud kihozni a teniszéből, amennyi munkát beletesz. A munkamorál fontosabb a tehetségnél.
Szebeni Dániel szerint az induló csapatban nincsenek „hobbisták”, mindenki versenyző szeretne lenni. Öccse, Miklós, pedig már most vezéregyéniséggé nőtte ki magát, miközben igen jó példával jár elől és motivációs erőt is ad a többiek számára. Szerencsére az új csapat esetében a szülői háttér is jó, s bár télen valóban magasabbak az anyagi terhek, eddig mindig megtalálták a közös nevezőt. Az egyesület és a családok egyaránt rugalmasan kezelik a helyzeteket.
− A tenisz egyéni sport, amelyben nyerni és teljesíteni kell. Éppen ezért már az edzésen is igyekszem versenyhelyzetbe hozni őket. Legyen némi nyomás rajtuk, hiszen ez utóbbi a sportág és az élsport természetes velejárója. Számomra is hasznos, ha már most látom, ki, hogyan reagál téthelyzetben. A versenyzés is fontos, de csak a tapasztalatszerzés és a fejlődés miatt, nem a Tennis Europe ranglistáján kell a legjobbnak lenni, hanem felnőttként az élmezőnyben teniszezni. A folyamatot kell nézni, s ebben Miki, valamint társai jelenleg éppen abban a sávban vannak, amelyet elképzeltem nekik – tette hozzá Szebeni Dániel, aki a nemzetközi korosztályos tornák tapasztalatai alapján úgy véli, sem technikában, sem erőnlétileg nincs óriási lemaradása a magyar fiataloknak, ez inkább mentálisan figyelhető meg. A legjobbak már az U14-es korosztályban is amolyan „hűvös profiként” viselkednek, akik a meccsükre koncentrálnak, nem pedig a hátráltató körülményekre. Ez pedig azért is fontos, mert nemcsak jó sportolót szeretne nevelni a Smart Tennis Pro Team tagjaiból, de embert is, akik a pályán megtanult fegyelem, kitartás és szorgalom révén, később a társadalomnak is hasznos tagjai lesznek. Függetlenül attól, sikerült-e nagy teniszkarriert befutniuk.