A magyar férfi teniszválogatott a törökök legyőzését követően már a jövő évi világcsoport-selejtezőre készülhet, amihez a tanulságok levonása is hozzátartozik. Nagy Zoltán kapitány, valamint Marozsán Fábián első játékos értékelte honlapunk számára a találkozót, a vendéglátók nevében pedig Csere András, a Hotel Helikon igazgatója beszélt a sportággal kapcsolatos további terveikről.
Gy. Szabó Csilla
A világranglistás helyezések alapján a magyar csapat volt a Törökország elleni Davis-Kupa-osztályozó mérkőzés esélyese, elvileg sem Marozsán Fábiánnak, sem pedig Piros Zsombornak nem jelenthetett problémát Cem Ilkel, illetve Altug Celikbilek legyőzése, ahogy a csapatversenyben eddig is bravúrosan teljesítő Marozsán, Valkusz Máté páros is a győzelem reményében léphetett pályára. Nagy Zoltán kapitány azonban érthető módon óvatos volt, folyamatos figyelemre szólította fel játékosait. S bár szettveszteség nélkül nyertük az összecsapást, a török kapitány, Alaatin-Bora Gerceker találkozó előtti ígéretéhez szigorúan tartották magukat a vendégek, minden pontért, labdáért a végsőkig küzdöttek.
− Nagyon sűrű hét áll mögöttünk, hiszen vasárnap este érkeztünk Keszthelyre – kezdte értékelését Nagy Zoltán. – Esélyesek voltunk, ami azért teher lehetett a játékosok számára, ráadásul hazai közönség előtt kellett pályára lépniük. Marozsán Fábián első meccsének első szettjében talán érezhető is volt egy pici drukk, de ahogy haladtunk előre, egyre dominánsabbá vált a játéka. Nem volt kérdéses a győzelme, Piros Zsomboré pedig végképp egyértelmű volt. A padról úgy éreztem, hogy a győzelme egyetlen percig sem forog veszélyben. Ennek ellenére este azt kértem a játékosoktól, hogy ne az eredménnyel foglalkozzanak, hanem ugyanolyan lelkesen és összeszedetten álljanak neki a szombati napnak, ahogy tették az előzőleg. A párosban nem változtattam a terveken, és a jó kezdés meg is adta az alaphangot. S bár a törökök próbáltak visszajönni, a stabilitás és az ütőerő terén fölényben voltunk. A negyedik mérkőzésre Füle Matyinak adtam bizalmat, aki remekül helytállt, nem éreztem rajta különösebb feszültséget. A kezdeti nehezebb labdameneteket követően jól variálva, és ideális taktikával játszva vitte a szíve és a közönség és győzött első Davis-kupa-meccsén.
Nagy Zoltán kapitány ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy a franciáktól elszenvedett vereséget követően már nemcsak a jövő, de a jelen csapataként is jellemezte a fiatalokat, akik mára érett felnőttek lettek, huszonhárom és huszonöt évesek. S bár az év nagyrészében egyedül járnak versenyről-versenyre, a Davis-kupában végre együtt, egymásért és a nemzetükért is küzdhetnek. A felkészülés és a mérkőzés pedig egyértelműen azt bizonyította, hogy tényleg csapatként, egymást kiegészítő, jól megértő és segítő közösséggé kovácsolódtak. Amelyhez a kapitány szerint Palágyi Miklós, Vaskó Balázs és Bartha Kincső is szervesen kapcsolódott, az ő munkájuk is elengedhetetlen volt a sikerhez.
− Hoztuk a papírformát, szerencsére az első nap után már kettő-nullával tudtunk fordulni, ami nagy önbizalmat adott nekünk – vette át az értékelés folytatását Marozsán Fábián a keszthelyi DC-csapat első játékosa. – Összességében hoztuk a kötelezőt, és a nyitónapot követően, szombaton még egy lapáttal rá tudtunk tenni. S bár valóban picit érezhető volt, hogy nemcsak a világranglista szerint, de a tényleges játéktudásban is mi voltunk az erősebbek, azért az én egyesem első szettjében igen magas színvonalú játék alakult ki a török játékosnak köszönhetően. A másodikban már valóban egyértelmű volt a fölényem, de ezen a szinten már mindenki nagyon jól játszik, soha egyetlen ellenfelet sem szabad alulértékelni.
A mérkőzésnek nagyszerű házigazdája lett Keszthely, azon belül is a Helikon Teniszcentrum, valamint a teljes hátországot jelentő Hotel Helikon. Ez utóbbi igazgatója, Csere András, a lehető legnagyobb rugalmassággal igyekezett megoldani a felmerülő problémákat, az előkészületektől kezdődően, az esemény lezárásáig. A szálloda vezetője szerint azonban a tenisznek mindig is nagy szerepe a város sportéletében, s ezt a hagyományt a jövőben még inkább ápolni szeretnék. Ebbe a sorba illeszkedett a Davis-kupa-mérkőzés előtt megrendezett nemzetközi szenior torna is.
− A Davis-kupa számunkra a múlt felelevenítését is jelentette, hiszen ide már évtizedekkel ezelőtt teniszpályát álmodtak, majd azok jól is működtek – vezette be honlapunkat a helyi tenisztörténelembe Csere András. – A sportág azonban itt Keszthelyen mindig is különösen népszerű volt, ennek utóhatásaként a mai napig nagyon sok pálya található a városban, igen kicsi távolságon belül. A mi hat pályánk mellett rögtön található a következő négy, az Ady úton tíz, illetve feljebb is néhány. Ezek alapján úgy gondolom, hogy ez itt a Balaton partjának az egyik centruma. A saját pályák kivitelezését tavasszal kezdtük, akkor jött szóba a Davis-kupa-meccs megpályázása is, aminek rendezési jogát júliusban kaptuk meg. Szerencsére cégcsoportunktól, a West Hungária Bau Kft-től minden támogatást megkaptunk a szervezés során, az ottani kollégák segítsége nélkül nem valósulhatott volna meg ez a szívünknek oly kedves projekt, amelyen folyamatosan tizenöt-húsz ember dolgozott a WHB, négy-öt pedig a szálloda részéről. De az MTSZ is mellettünk állt, Sávolt Attila és Bardóczky Kornél iránymutatásai sokat segítettek a konkrét megvalósításban. Amit itt a közönség végül látott, tapasztalt, az tehát az elmúlt hat-nyolc hét kiváló csapatmunkájának az eredménye.
Csere András szerint azonban ezzel még nincs vége a keszthelyi kihívásoknak, sőt. A Davis-kupa gyakorlatilag egy sikeres főpróba volt, a jövőben további rangos hazai és külföldi teniszeseményeket is szeretnének rendezni. A szakember úgy gondolja, hogy a Helikon Teniszklub és a Hotel Helikon a hétvégén került vissza végérvényesen a sportág hazai térképére.