A korai fejlesztés egyik szaktekintélye, Martin Rocca érkezik április 16-án Dunakeszire, hogy eddigi tapasztalatait a magyar edzőkkel is megossza. Bogyó Tamás, a Nexon Dunakeszi Teniszklub vezetője eredetileg az egyesületénél dolgozó fiatal kollégái képzésére invitálta Roccát, s a közös program szervezésekor jött a mindenki számára nyílt workshop ötlete.
Gy. Szabó Csilla
Az argentin szakember jelenleg Barcelonában él, ahol másfél évtizeden át dolgozott a Tarragona képzési igazgatójaként, majd a Sanchez Casal Akadémia juniorprogramját vezette, korábban pedig New Yorkban tevékenykedett sikeresen. Májustól új kihívással néz szembe, az ausztrál sportági szakszövetség gyermektenisz-képzésének lesz irányítója. A legkisebbek oktatását küldetésének tekintő Martin Rocca azonban nemcsak a gyakorlatban, de az elméletben is mértékadónak számít sportágunkban, előadásaival is bejárta már a világot.
Bogyó Tamás a Nexon Dunakeszi Teniszklub vezetője is egy konferencián találkozott vele először, majd később újból és újból. A szakemberek sorából végül ő volt az, aki a legnagyobb hatást gyakorolta rá.
− Az elmúlt három-négy évben, körülbelül húsz országban jártam, szinte megszámolni sem tudom hány előadást hallgattam meg a gyermektenisz témájában – idézte fel az első találkozást Bogyó Tamás, aki eredetileg a dunakeszi klubnál dolgozó fiatal edzők képzésére hívta meg a neves szakembert, s a magyarországi tartózkodás megtervezése közben született az április 16-i, mások számára is nyitott workshop ötlete. – Mindig lehet valami érdekeset tanulni, ha egyetlen jól alkalmazható gyakorlattal térek haza, akkor számomra már megérte az utazás. Martin azon szaktekintélyek közé tartozik, akik valóban a mindennapi élet felől közelítik meg az oktatást, ő ráadásul olyan egyszerűen és érthetően adja át a tudását, hogy ha segíteni szeretnék a hazai kollégáknak, akkor ő a legjobb választás. Márpedig az én célom egyértelműen az, hogy a magyar tenisz fejlődéséhez járulhassak hozzá. De klubvezetőként személyesen is érdekelt vagyok abban, hogy a nálunk dolgozó edzők képzettebbek legyenek, s ezáltal eredményesebben végezhessék munkájukat. Innen jött az ötlet maga is. Ezt a szakmai napot egy sorozat első állomásaként képzeltem el. A folytatást illetően pedig szívesen együttműködnék az MTSZ-szel is.
Bogyó Tamás szerint általánosságban is kimondható, hogy egyre kevesebb a sportolni vágyó gyermek, s azon belül a teniszező is. Éppen ezért sok magyar Martin Roccára lenne szükségünk, s nemcsak a tudása, de a módszertana miatt is. Az argentin szakember ugyanis a gyermekek örömét is szem előtt tartja, nemcsak a fejlődését. A lehető legélvezetesebb edzéseket tartja, s arra törekszik, hogy minél előbb egymással is játszhassanak, akár még egymás hibáit is észrevéve, vagy korrigálva azokat.
− Aki kizárólag edzővel gyakorol, azt gyakran érheti csalódás az első meccsén, hiszen a labdák nem pontosan oda érkeznek, ahová ő várta, vagy megszokta – beszélt a Rocca által képviselt metodika alapjairól a dunakeszi szakember. – Ezért fontos a hasonló tudáson alapuló gyermekcsoport megléte. Szerinte korántsem a pályán lévők alacsony száma garantálja a minőségi munkát, a kulcs inkább az, hogy a képességeket a leginkább megfelelő korban és módszerekkel fejlesszük. Lehet egyszerre több gyermek számára is minőségi edzést tartani, csak pontosan ismerni kell az ehhez szükséges gyakorlatokat. A pályát egyfajta játszótérként kell elképzelni és alkalmazni a hat-tizenkét éves gyermekek esetében.
A jövőben az is elképzelhető, hogy Martin Rocca egyfajta mentorként segíteni majd Bogyó Tamás munkáját. Az mindenesetre már most biztos, hogy a közeljövőben Ausztriában, Svájcban, Hollandiában és Angliában adnak majd elő közösen a „miniplayers”- program keretében. A magyar szakember azt szeretné, ha az április 16-i eseményre saját kérdésekkel érkeznének a hazai kollégái, így az előadásból egy igen gyakorlatias és később jól használható szakmai nap alakulhatna ki, amelyen mindenki választ kaphat az őt leginkább foglalkoztató problémákra.
A programra az