Gyermekekkel, fiatal játékosokkal foglalkozik hosszú ideje a szegedi teniszedző, aki most a pályán végzett oktatói munkáját kiterjesztette egy új területre: könyvet írt a játék egyik fontos eleméről, az ütőről. Duba Krisztina már készíti az újabb kiadványt, amely a teniszlabdát mutatja be.
Árvay Sándor
A szerző célja nem csupán a tényszerű tájékoztatás, de a nevelés is: ismerjük meg kedvenc sportágunk tartozékait, azok fejlődését, alakulását az évtizedek során. Kerüljön közelebb hozzánk, legyen társunk, barátunk. Tegyük hozzá: ha ismerjük, szeretjük, akkor talán ritkábban bántjuk, verjük földhöz...
Duba Krisztina honlapunknak elmondta, a nyári tenisztáboroztatás idején jött az ötlete, hogy kiegészítve a játékos gyakorlatokat, edzéseket, ismerjünk meg többet is arról a sportágról, mely kitölti szabadidőnket.
- Elhatároztam, hogy készítek a gyerekek számára egy összefoglaló iratot, hogy tanuljunk többet a teniszről. Könyvemben bemutatom a teniszütő részeit, mesélek az ütő kialakulásáról, fejlődéséről és az ehhez kapcsoló személyekről, az ő életükről. Leírom, hogyan készül a teniszütő, mire kell figyelni az ütőválasztásnál. Úgy gondolom, ezzel segítem a szülőket, nagyszülőket is a vásárlásnál, vezetve őket azon az úton, hogy mit érdemes tudni a gyerek-teniszütőkről. Beszámolok arról is, milyen technológiákkal készülnek a mai teniszütők, illetve röviden összefoglalom, amit a húrozásról, a húrgyártásról, a húrfajtákról tudni érdemes. Mindezt igyekeztem gyerekek számára is érthetően, élvezhető, olvasmányos formában megírni, rengeteg képpel kiegészítve, melyek szerves részét képezik a szövegnek. Nem tudományos értekezés ez a könyv, inkább egy kis ízelítő a tenisz, a teniszütő világából, sok hasznos információval. Adatgyűjtés, írás közben jöttem rá, mennyi mindent nem tudunk arról a sportágról, mely állandó társunk a mindennapokban. Magam is sokat tanultam a könyv készülte során.
S hogy a tanulásra, tudásra fogékonyak azok is, akik már profi szinten művelik a sportágat, évente akár több ucat ütőt is fogyasztanak, jó példa a szegedi (és a hazai) utánpótlás büszkeségének számító Bíró Melinda véleménye:
- Számomra a teniszütő nem csak egy tárgy, hanem a sportban a legjobb barátom is egyben.
A korosztályos magyar bajnok Tóth Ákos János arról is szólt, hogy olvasmányként is élményt nyújtott számára a könyv:
- Nagy megtiszteltetés, hogy elsők között olvashattam el ezt a kiadványt. Ajánlom mindazoknak, akik épp teniszütő-választás előtt állnak, szülőknek, gyerekeknek egyaránt, illetve azoknak akik szeretnek olvasni, kíváncsiak a tenisz múltjára, történetére. Megtudhatod, hogy a Lacoste márka logója miért egy krokodil, vagy hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a bélből készült húroknak? Ilyen, és sok más érdekes dologra rábukkanhatsz. Részletesen, képekkel illusztrálva mutatja be a teniszütő fejlődését kezdetektől napjainkig. Segítséget nyújt ahhoz, hogy kiigazodj a világmárkák széles kínálatában. Jó olvasást!
A TotalTenisz megtudta azt is, hogy a magánkiadásban elkészült könyvet az edzőnő minden tanítványa, nyolcvan gyermek megkapta ajándékba.
- Nekik tetszett és már várják a folytatást, ami a labda történetét mutatja majd be. Időközben Susi, azaz Susányi Zsófi az egykori WTA-teniszező, mostani szegedi edzőtársam elkészítette az angol fordítást, megpróbáljuk, hátha lesz olyan külföldi kiadó, akit érdekel - mondta Duba Krisztina, beszámolva arról is, hogy a 120 oldalas kiadványt postai levélként továbbítják a megrendelőknek (e-mail:
Nem olcsó kiadvány (5250 forint), de hasznos kézikönyv az ütőválasztáshoz, gyermekeknek is olvasmányos ismertető sporttáskájukban hordozott mindennapos teniszpartnerükről.