search

Világtenisz

Novak Djokovics az év embere, hiszen ő nyerte idén a legtöbb tornát, összesen hétszer végzett az élen, Danyil Medvegyev pedig a legtöbbször, összesen kilenc alkalommal jutott el a fináléba.

Csizmazia Zoltán

Ez volt a férfi versenyeket irányító szervezet, az ATP Tour 54. idénye. 2023-ban összesen 64 versenyt szerveztek, ebből négy Grand Slam és az ATP Finals, illetve a Next Generation ATP Finals mellett kilenc 1000-es ATP Masterst, tizenhárom 500-ast és harmincnyolc 250-es tornát bonyolítottak le a világ számos városaiban. A négy csapatversennyel együtt összesen 68 tornát rendeztek 2023-ban.

Novak Djokovics lehet az év embere, hiszen ő nyerte idén a legtöbb tornát, összesen hétszer végzett az élen, Danyil Medvegyev pedig a legtöbbször, összesen kilenc alkalommal jutott el a fináléba. Djokovics kereste a legtöbb pénzt is, összesen 15 952 044 dollárt teniszezett össze, és a világranglistán is az élen fejezte be az évét, lévén a legtöbb pontot ő gyűjtötte. A szerb kiválóság az Adelaide 250-es torna megnyerésével indította a szezont, majd megnyerte az Australian Opent. Utána a Roland Garros bajnoka lett. A Cincinnati Open, pár héttel később a US Open bajnoka volt. Aztán a Paris Mastersen és az ATP Finals-ban sem talált legyőzőre.

Hat tornát nyert idén Carlos Alcaraz, ötöt Daniil Medvegyev, négyet Jannik Siner, hármat pedig az argentin Sebastián Báez, akinek ez Cordobában, Kitzbühelben és Winston-Salemben sikerült, így előkelő társaságba került. Úgy is, hogy mindhárom torna „csak” 250-es verseny volt.

Összesen 35 olyan teniszező volt, aki 2023-ban ATP-tornát nyert. A szerbek voltak ebben is a legjobbak, hiszen Djokovics mellett Dusan Lajovics Banja Lukán nyert meg egy 250-est. Párosban az amerikaiak arattak, összesen 14 első helyet szereztek meg, Austin Krajicek és Rajeev Ram révén két Grand Slam-győzelem is hozzájuk került.

Karrierje során először nyert ATP-tornát a holland Tallon Griekspor (Pune), a kínai Vu Jibing (Dallas), a francia Arthur Fils (Lyon), az amerikai Cristopher Eubank (Mallorca) és Ben Shelton (Tokió), valamint az argentin Pedro Cachin (Gstaad). Közülük a legfiatalabb Fils volt, 18 évesen és 349 naposan tudott fontos eredményt elérni. Kicsit talán meglepő, de csak négy olyan játékos volt, aki meg tudta védeni tavalyi címét. Alcaraz Barcelonában, Holger Rune Münchenben, Félix Auger-Aliassime Bázelban és Djokovics az ATP Finalon.

Számos játékos fejezte be 2023-ban a pályafutását. Közülük talán a legismertebb a karrierje során a 32. helyig jutó spanyol Pablo Andujar, a brazil Thomaz Bellucci, a francia Jeremy Chardy, az amerikaiak közül John Isner, Jack Sock, mindketten a US Open fejezték be. Ide tartozik még a portugál Pedro Sousa, az argentin Guido Pella, vagy a svéd Mikael Ymer is.

Volt nagy visszatérő is, a japán Nisikori Kej személyében. A 2014-es US Open-döntős a szezon felénél, Challenger versenyeken próbálta visszanyerni régi formáját.

A csapatversenyek közül a legfontosabbat, a Davis-kupát Olaszország nyerte, története során másodszor, 1976 után lett újra bajnok. A United-kupában az Egyesült Államok, a kontinensek kupájában, a Laver-kupában a Világválogatott legyőzte Európát. A Hopman-kupában pedig Horvátország Svájc ellen nyert.

Említsük meg a magyar játékosok 2023-as ATP-szereplését is. A legelőkelőbb helyen, az 59-en álló Fucsovics Márton 2023-ban 23 ATP-tornán vett részt, valamennyi Grand Slamen ott volt. Melbourne-ben és Wimbledonban is két meccset tudott nyerni. A legsikeresebb tornája a stuttgarti 250-es volt, ahol csak az elődöntőben kapott ki az amerikai Frances Tiafoe-től (3:6, 6:7), előtte egy top10-est (Taylor Fritz) is legyőzött úgy, hogy a selejtezőből érkezett. A szezonban 22 győzelem mellett 21 vereség áll a neve mögött.

Marozsán Fábián a 173. helyen kezdte az évet, egészen a 64-ig küzdötte fel magát. Az Australian Open selejtezőjében indult, de az első kört elbukta. Majd három ATP-torna kvalijába nevezett, de nem sikerült a főtábla, egészen a római Mastersig. Az 1000-es tornán nem csak főtáblára jutott, de talán az év legnagyobb győzelmét elérve, Carlos Alcarazt is legyőzte, végül Borna Csorics a legjobb 16-ban állította meg. Wimbledonban jutott először a legjobb 128 közé, de ott David Goffin legyőzte. A US Open hozta számára az első Grand Slam-sikert, nem is akárkit, Richard Gasquet-t búcsúztatta. Úgy látszik, neki a Masterseken ment igazán idén, mert Sanghajban egészen a negyeddöntőig menetelt, megint egy top10-es (Casper Ruud) legyőzésével. Majd a szezont egy szófiai negyeddöntővel zárta, 12-8-as győzelmi mutatóval.

Piros Zsombor ott volt az ausztrál nemzetközi bajnokság, a Roland Garros és Wimbledon kvalifikációjában is, de nem tudta kiharcolni a főtáblát. Marseille-ben, Madridban is megkísérelte, de az sem jött össze. Az umagi 250-esen nyert egy meccset, de Challenger-tornákon fontos pontokat gyűjtögetett, így a 127. helyről várja a következő évet.

A következő szezon majd a United-kupával, és a Brisbane Internationallel indul. Utóbbi azért is érdekes, mert ekkor kezdődik meg Rafael Nadal valószínűleg utolsó idénye. Legutóbb itt 2019-ben rendeztek versenyt, amelyet a már emlegetett Nisikori nyert meg. A tornán Fucsovics Márton is indul majd.