Világtenisz

Az év utolsó, kiemeltnek számító női versenyén Kanada először lett a Billie Jean King Kupa győztese. Tavaly Svájc ünnepelt először, idén az észak-amerikaiaknak sikerült ugyanez a bravúr a 2021-es US Open-döntős, a világranglistán jelenleg 20. helyen álló Leylah Fernandez vezérletével.

Csizmazia Zoltán

Hatalmas bravúr Kanada első sikere, hiszen a csoportban az esélyesebbnek vélt spanyolokat és az Iga Swiatek nélkül felálló lengyeleket előzték meg, majd az elődöntőben Csehországot győzték le, végül a sevillai döntőben Olaszország ellen nyertek. Talán a csehek elleni siker volt a legnagyobb, hiszen Petr Pála csapata volt az egyetlen a 12 döntőben induló válogatott közül, amely valóban talán a legerősebb összetételben érkezett Sevillába. Mind az öt játékosuk (Markéta Vondrousová, Barbora Krejciková, Marie Bouzková, Linda Nosková és Katerina Siniaková) a top50-ben szerepelt a nevezés alapjául szolgáló november 6-i világranglistán.

Amúgy egy fárasztó szezon végén az igazi, sztárnak számító játékosok közül szinte mindenki kihagyta a BJK Kupát. Csak két top10-es játékos volt ott a spanyolországi döntőben, a cseh Vondrousová mellett a kazah Jelena Ribakina. Kanada Bianca Andreescu nélkül állt fel, és az egyik legjobbjuk az ismeretlenségből reflektorfénybe lépő Marina Stakusic volt. A világranglistán 261. helyen álló, még csak 18 éves teniszező a tornán négyszer lépett pályára és csak Krejcikovától kapott ki, a döntőben élete legnagyobb sikerét érte el azzal, hogy két szettben, 7:5, 6:3-ra legyőzte az olasz Martina Trevisant.

Stakusic az Ontario állambeli Mississaugában született, öt éves korában kezdett el teniszezni. Legnagyobb élményei közé tartozik, hogy még gyerekként egyszer két ütőt kapott ajándékba Novak Djokovicstól. A 2004-ben született tinédzser hölgy idén egyetlen WTA-versenyen sem indult, igaz szeptemberben az ITF a hónap legjobb játékosának választotta. Valladolidban egy 25 ezres, Berkeley-ben és Torontóban egy 60 ezres ITF-versenyen tudott nyerni idén. A spanyol torna előtt még csak az 588. helyen állt. Hat hónap sérülés után tért vissza és majdnem háromszáz helyet javított világranglista helyezésén. 11-0-val zárta a hónapot és három top300-as játékos ellen is nyerni tudott.

„Általában nyugodt vagyok, de azért meccseken sokszor izgulok még. Csendesen játszom, igyekszem nem mutatni az ellenfeleimnek, hogy stresszes, vagy dühös vagyok. Bejutottam a top300-ba és álmomban sem gondoltam, hogy BJK Kupa-győztes leszek. Óriási dicsőség nekem és Kanadának, hogy ezt sikerült véghez vinni, életem legjobb hete volt. Nyilván ez egy csapatmunka, és büszke vagyok minden társamra. Most már első számú cél, hogy bejussak a 2024-es Australian Open selejtezőjébe.

Azért említsük meg a kanadai győztes csapat többi tagját is. A már emlegetett Leylah Fernadezen és Marina Stakusicson kívül Rebecca Marino, Eugenie Bouchard, Gabriela Dabrowski alkotta a gárdát, a szövetségi kapitány Heidi El Tabakh volt.

Kanada tavaly a férficsapattal ért el hasonló bravúrt, története során először nyert Davis-kupát, az 1900 óta zajló sorozat döntőjében Ausztráliát győzte le a Félix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov, Vasek Pospisil, Alexis Galarneau, Gabriel Diallo összetételű csapat.

A magyar válogatott is igyekezett a 2024-es döntőbe jutni, de a Gálfi Dalma, Bondár Anna, Babos Tímea, Stollár Fanny, Jani Réka összetételű válogatottunk végül 3-1-es vereséget szenvedett a Yanina Wickmayer vezette Belgiumtól.