Utánpótlás

Három magyar fiatal, Nemcsek Gréta, Nagy Botond és Bakonyi Dávid jutott a legjobb nyolc közé a Grand Slam Parkban zajló J100-as ITF-tornán. Párosban viszont még a csütörtökön kiesettek közül is többen javíthatnak.

Gy. Szabó Csilla

A hazai élvonalbeli utánpótlás színe-java gyűlt össze a héten a Grand Slam Parkban, hiszen az Alfa Cup J100-as minősítésével értékes pontokat kínált számukra. A selejtező táblán 9 leány, és 11 fiúversenyzőnk próbált szerencsét, a főtáblára közülük azonban csak Nógrádi Noémi, Kristyán István, Virághalmi Viktor és Taskovics Viktor jutott fel. A főtábla első fordulójában így összesen húszan voltak érdekeltek, de a második fordulóba már csak Kálmán Luca, Molnár Kitti, Nemcsek Gréta, Farkaslaki-Hints Flóra, illetve Nagy Botond, Kovács Marcell, Kristyán István, valamint Bakonyi Dávid léphetett tovább.

Csütörtökön a fiúk között alakult ki először a nyolcaddöntő mezőnye, Kristyán István egy ukrán fiútól szenvedett 6:4, 6:3-as vereséget, ahogy Kovács Marcell is, ám utóbbi több mint háromórás csatában, 5:7, 6:3, 7:6(5) arányban kapott ki. Edzője, Kovács Márk szerint az volt számukra a legbosszantóbb, hogy ilyen kevésen múlt a továbbjutás.

− Most még nagyon fáj ez a vereség, hiszen valóban egy-egy ponton múlt csupán a legtöbb játék, s ezáltal a meccs is – ismerte el a Vasas SC szakembere, Kovács Márk. – Meccslabdája is volt Marcellnek, a végén azonban az ukrán fiú javára billent a mérleg nyelve. Konkrét célunk nem volt, azt szerettük volna, ha itt is kipróbálja magát, jó meccseket játszik. Eddig inkább hatvanas tornákon szerepelt, ez egy szinttel feljebb van, az első fordulós győzelmének tehát örülhetünk, ahogy a második fordulós izgalmas találkozónak is. A legjobb nyolcba jutás lett volna a pontok tekintetében a legértékesebb, ez most sajnos nem sikerült, de tényleg egy hajszálnyira volt csak tőle. Annak is örültünk, hogy az ob-n mutatott jó formát át tudta ide is menteni. Ha picit agresszívabb, akkor talán ő jön ki győztesen a mai csatából.

Farkaslaki-Hints Flóra közel állt ahhoz, hogy meglepetést okozzonFarkaslaki-Hints Flóra közel állt ahhoz, hogy meglepetést okozzon

Magabiztos két szettes győzelemmel lépett viszont tovább a torna második kiemeltje, a Nextes Bakonyi Dávid, valamint a hazai pálya előnyét élvező Alfás, 4. kiemelt Nagy Botond. Utóbbi a román Kanbargimath ellen nyert 6:3, 6:4-re, edzője, ifj. Szabó Tamás szerint minden tudására szüksége volt a sikerhez:

− Nagyon kemény ellenfél volt a román fiú, Botinak minden játékban a maximumot kellett kihoznia magából. Nagyon jól szervált, de a játékban is agresszív volt, ugyanakkor fejben is erős tudott maradni. Utóbbi különösen a második szettben volt fontos, mert az tényleg kevésen múlt. Öt-négynél, a legjobb pillanatban breakelve biztosította be a győzelmét. Holnap még nehezebb nap vár rá, jól ismerjük a Kovács Marcellt búcsúztató ukrán fiút, hiszen itt edzett velünk, ő is komoly ellenfél lesz.

Leányjátékosaink közül viszont csak az ötödik helyen kiemelt Nemcsek Grétának sikerült a nyolc közé jutás, ő egy maratoni hosszúságúra nyúlt mérkőzésen 7:5, 7:6(4) arányban győzte le a szlovák Timea Gross-t. A negyeddöntőben szlovák ellenféllel mérkőzik.

Molnár Kitti harmadik kiemeltként akár győzelmi esélyeket is dédelgethetett volna a Grand Slam Parkban, amennyiben az Alfa Cupra nem egy közel két hónapos sérülést követően érkezett volna.

− Nehéz időszak áll mögöttünk – tudtuk meg Molnár Kitti edzőjétől, Bebto Istvántól. – Sajnos a mogyoródi női tornán Kittinek megsérült a térde, s emiatt sem a Szuper Ligában, sem a Hungarian Grand Prix-n, sem a korosztályos csapat Eb-n nem tudott részt venni. Ez a torna tehát számunkra elsősorban a visszatérésről szól, és a mai második körös találkozón egyértelműen a meccsrutin volt az, ami hiányzott belőle. Az első fordulós győzelemnek nagyon örültünk, a mai vereséget pedig a körülményekhez képest igyekszünk a helyén kezelni. Úgy gondolom, több is lehetett volna benne, de nem szabad elfelejtenünk, honnan jövünk éppen vissza. Most az a legfontosabb, hogy a terhelés ellenére sem fáj a térde, úgyhogy megyünk tovább, folytatjuk a kemény munkát és igyekszünk minél több felnőtt női tornán indulni. Neki most már csak előre szabad tekintenie.

Molnár Kitti videóban értékelte a találkozót:

Farkaslaki-Hints Flóra is esélyesebb játékos ellen lépett pályára, s eleinte úgy tűnt, sikerül is eltüntetnie a közel ezer helyezésnyi különbséget, amely a bolgár Emma Tomovától a junior világranglistán elválasztja. Az első szettben hosszú és kemény labdameneteket vívott a két játékos, a nagy csatából pedig Flóra jött ki győztesen 6:4 arányban. A második és harmadik szettben azonban nagyot változott a játék képe, Tomova megtalálta a magyar ellenszerét és 6:0, 6:1-re hozta a játszmákat, s vele a meccset.

A nyolcaddöntőben egyértelműen Kálmán Lucának volt a legnehezebb dolga, hiszen a sima első fordulós győzelmét követően, a torna első kiemeltje, a cseh Slamenikova ellen játszott a másodikban. S bár az Alfa TI 15 éves játékosa nem ijedt meg esélyesebb ellenfelétől, küzdött, harcolt, a papírformát nem tudta borítani.

− Amikor Luca keményen beleállt, akkor igenis voltak esélyei a szlovák lány ellen, ám amint kicsit lepuhult, máris lenyomta őt a pályáról – értékelt edzője, Mihálka Attila. – Pedig nagyon jól szervált, ászokat is ütött. A második játszmában jól kezdett, vezetéshez jutott, de ezt követően kicsit elment a fókusza, hirtelen néhány egyszerű hibát vétett. Szerintem lehetett volna ez még szorosabb is.

Kálmán Luca videóban nyilatkozott nekünk a mérkőzést követően, amelyben elismerte, hogy nagyon alaposan felkészült az idén januárban még korosztályos top100-as első kiemelt ellen, és nagyon szeretett volna nyerni: