A vidéki teniszklubok mindennapi problémáin túl a szezonalítás is megnehezíti a Balatonboglári Tenisz Club SE edzőinek és vezetőinek életét.
A hazai és nemzetközi versenyek rendezését, valamint az utánpótlás-nevelést fő feladatának tekintő egyesület 14 szabadtéri pályájának és kedvező fekvésének köszönhetően az egyik legszebb és legnagyobb hazai teniszcentrum.
Honlapunk a helyszínen beszélgetett a klub edzőivel és vezetőivel a BBTC helyzetéről.
Gy. Szabó Csilla írása * Több mint száz éve, 1903-ban épült meg az első teniszpálya a balatonboglári strandfürdőhöz vezető elegáns platánsor árnyékában. Az egyik legszebb magyarországi egyesületen, a Balatonboglári Tenisz Club SE-n azonban alig fog az idő. A klubnál dolgozó edzőknek és vezetőknek köszönhetően ma is pezsgő a klubélet, évről évre kiveszik részüket a hazai rendezésű nemzetközi versenyekből és fiatal tehetségeket is rendszeresen indítanak el pályájukon. A legmesszebb Kuti Kis Rita jutott ezen az úton, aki a magyar női mezőnyben az első, a világranglistán pedig a 47. helyezésig szárnyalt majd két évtizede.
A magyar tenger közelsége persze nemcsak előnyökkel, de hátrányokkal is jár. A ma már tizennégy szabadtéri salakos, valamint egy egész évben fedett keményborítású pályával rendelkező egyesület sajátos, balatoni ritmusban éli mindennapjait.
„Az év hét hónapjában, áprilistól októberig, reggel héttől este tízig, szinte minden óra foglalt, a téli időszakban viszont beszorulunk az egyetlen fedett pályára – mesél különleges helyzetükről Szabó Zoltánné Paszér Éva edző, aki többszörös vidékbajnokként és válogatott kerettagként korábban maga is a boglári klub jóhírét öregbítette. Nevetve fogalmazza meg a számukra ma már természetes jelmondatot: Nyáron a telet várjuk, télen pedig fordítva. Végletesek vagyunk. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az aktív hét hónap alatt kell minden lehetőséget kihasználnunk. Ez azonban nem mehet a szakmai munka rovására, ezért ilyenkor a maximumon pörgünk. A gyerekek oktatása számunkra a legfontosabb, ezért nem is dédelgetünk OB I-es álmokat, saját nevelésű játékosokkal oldjuk meg a csapatbajnokságot.
Pedig Kuti Kis Rita idején Szuper Ligás is volt a női együttes, ám a jelenlegi vezetés fejében meg sem fordul, hogy drága játékosokat igazoljon. Inkább a tehetséges gyermekek támogatására fordítják azt, amijük van. Még akkor is, ha tudják, az első sikerek után szinte mindenki Budapest felé veszi az útját. Ifj. Fekete Rudolf az egyesület országszerte jól ismert edzője nem is szólhat ez ellen, hiszen 16 éves korában, amikor korosztályos válogatott kerettag lett, maga is az Újpesti Dózsához igazolt karrierje érdekében. Később az edzősködést is a fővárosban kezdte, majd Németországban folytatta, s csak a nyugdíjba vonuló vezetőedző édesapja, Fekete Rudolf hívására tért vissza Balatonboglárra.
– A mai napig nem bántam meg a döntésemet, pedig sok helyen szívesen látnának az országban – jelenti ki gondolkodás nélkül a fiatalabbik Fekete, aki büszkén emlékszik vissza Kuti Kiss Ritára, Udvardy Pannára és Fárbás Rékára, de még szívesebben beszél jelenlegi tanítványáról, Kis-Balázs Rafaelről. A 17 éves játékos ugyanis kizárólag Balatonbogláron készül, a szomszédos Nemzeti Kézilabda Akadémia sporttudományos és egészségügyi csoportvezetője, Szabó András László segítségével, aki a fiatal teniszező erőnléti programját állítja össze.
– Nagyon sok munka van egy gyerek felnevelésében, ezért nem könnyű ezt a helyzetet szakmailag kezelni. Fontos láncszem vagyunk mi is a magyar teniszsportban, az adottságainkhoz mérten a lehető legtöbb válogatott szintű játékost szeretnénk kinevelni. Balatonboglár, Balatonlelle és Fonyód mintegy tizenötezer főnyi lakossága alkotja a bázisunkat, ennek fényében mindenképpen büszkék lehetünk az eredményeinkre. A magyar tenisz összeségét nézve azonban azt hiszem, mélyponton van az utánpótlás-nevelés, hiszen a téli fedett pályás csapat Európa-bajnokságon egyetlen korosztályos válogatottunk sem jutott döntőbe, és a hazai versenyző réteg száma is nagyon alacsony. A terepen dolgozva úgy gondolom, a szülők számára irreálisan sokba kerül, ha teniszezni viszik a gyereküket, a látvány csapatsportokkal nem tudjuk felvenni a versenyt. Éppen ezért a helyi gyerekek számára a lehető legolcsóbban kínáljuk az edzéseket, a lehetőségeink azonban végesek.
A balatonboglári klubban éves szinten 55-60 gyerek edz, s körülbelül 130-140 teniszbarát játszik rendszeresen. Pórné Oravecz Krisztina, a klub „mindenese” szerint minden réteg egyaránt fontos, a hobbi gyerektől a felnőtt élversenyzőig valamennyi szintnek van helye a BBTC-ben.
– Az önkormányzattól harminc évre kaptuk meg a pálya használat jogát, cserébe gondoskodnunk kell magunkról – vázolja a klub gazdasági helyzetét Krisztina, aki egy teniszezővel kötött házasság révén költözött Budapestről Boglárra, s vált a helyi teniszélet meghatározó alakjává – Nehéz támogatókat találni. Célzottan, a versenyek alkalmából állnak mellénk a támogatóink. Pályánk van elég, most vettünk egy új lelátót is, amelyet hamarosan felépítünk, a teniszhez tehát ideálisak nálunk a feltételek, a szállás viszont komoly gondot jelent. A külföldi és hazai edzőtáborozó csapatok érkezésével nincs probléma, mindig időben jelentkeznek, ám a versenynaptár összeállításának csúszása nagyon nehéz helyzetbe hoz. Most is aggódva várjuk az idei kiírásokat.
A szomszédos Nemzeti Kézilabda Akadémián lenne hely a játékosok elhelyezésére, ám az is egyre kedveltebb célpont a sportegyesületek között, a nyári szálláshelyeket egyre korábban és korábban kell lefoglalni. A nemzetközi versenyeken kötelező fizioterapeutákat is a NEKA kölcsönzi a szomszédos BBTC-re, a két utánpótlás-nevelő bázis között tehát, a két sportág különbségei ellenére is, remek a kapcsolat.
Éva és Kriszta egyetértenek abban, hogy az utóbbi években érezhetően kevesebb gyermek választja a teniszt. Szerintük is túl sok teher van a szülők vállán, amelyből csupán addig tudják az oroszlánrészt átvállalni, amíg az apróságok el nem kezdenek versenyezni. Ettől a pillanattól a családi összefogásra is szükség van a további eredményekhez.
– Rudival az óvodákban is tartunk minitenisz bemutatókat, a helyi általános iskolában pedig már jó tíz éve megoldott a teniszoktatás. Így tűnt fel például Fárbás Réka is. A kicsikkel foglalkozó két testnevelő tanár közül Apáthy-Paszér Klára, az unokatestvérem, maga is kiválóan teniszezett, kolléganője, Hegyi Bernadett pedig az évek során képezte ki magát. Akik ezeken a foglalkozásokon kedvet kapnak, azokat tárt karokkal várjuk, s egyéntől függ, hogy mikor kezdhetnek el versenyezni. Eredménykényszer nálunk nincs, egyetlen elvárásunk, hogy mindenki önmagához képest fejlődjön – összegzi a klub filozófiáját Szabó Zoltánné Paszér Éva, aki elismeri, hogy tíz-tizenöt évvel ezelőtt a mostaninál aktívabb klubélet folyt a BBTC-nél, ám a jelenlegi aktív negyvenes generáció megjelenésével biztató tendencia ütötte fel fejét Balatonbogláron. Tavaly tíz új taggal gyarapodott az egyesület.
Hiába, a strandfürdőhöz vezető platánsor sármjának nehéz ellenállni.