Példaértékű utánpótlás-nevelő bázist és virágzó klubéletet szeretnének teremteni Dunakeszin a helyi teniszegyesület vezetői.
Bogyó Tamás szakmai igazgató vezetésével az iskolatenisz program már négy éve segíti a sportág népszerűsítését a legfiatalabbak között. A kezdeményezésben a helyi önkormányzat és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) is segítségükre van.
Gy. Szabó Csilla írása * A fiatalok oktatásában nemzetközi szakmai programokat is alkalmaznak, de leginkább a közösség megtartó erejében hisznek. Bogyó Tamás szerint a profi hozzáállás dönti el azt, hogy valaki végül a legjobbak közé kerül-e.
Az egyesület pillanatnyilag egy keményborítású pályával rendelkezik a fedett csarnokában, a hét salakos pályából pedig hármat tudnak télen sátor alatt üzemeltetni.
Küzdeni fontosabb, mint nyerni! Ez Bogyó Tamás, a Nexon Dunakeszi Tenisz Klub szakmai igazgatójának hitvallása. A Dunakanyar pesti kapujában található egyesület céljait tekintve, az ismert szakember alighanem a legjobb jelmondatot választotta. Példaértékű utánpótlás-nevelő bázist szeretnének kialakítani az alig több mint negyvenezer lelkes városban, nem megfeledkezve az aktív klubéletről. A hazai sportéletben pedig ez az a két dolog, amelynek megteremtéséhez a legtöbb türelemre és kitartásra van szükség, a teniszben pedig különösen.
Küzdelemben tehát biztosan jócskán lesz majd része a klub vezetésének.
Ami az utánpótlás-nevelést illeti, ezen a téren, már hatalmas lépéseket tettek Dunakeszin. Négy éve működik az iskolatenisz program, amelynek az a különlegessége, hogy a gyerekek az egyesületbe járnak tornaórára és nem fordítva, vagyis nem az edző jár be az iskolába. Ehhez persze szerencsés körülményekre és segítségre is volt szükség.
−A helyi önkormányzat egy buszt biztosít a program megvalósításához, ennek köszönhető, hogy a város öt általános iskolájának elsős tanulói minden második héten nálunk tarthatják a tornaórájukat – mesélt Bogyó Tamás a bázisteremtés első és legfontosabb lépéséről, a sportág népszerűsítéséről. − Szerencsések vagyunk abban, hogy mindenki partner volt a kezdeményezésünkben, és a helyzetünk miatt is ez viszonylag könnyen kivitelezhető volt. Van egy csarnokunk, amelyben ugyan egyetlen pályánk van, de télen sátorban ezt nem lehetne ilyen színvonalasan megoldani. A teremben ezzel szemben kulturált körülmények között fogadhatjuk a gyerekeket, ráadásul a dupla tornaórának hála, rendes ötven perces foglalkozást tudunk tartani. A viszonylag kicsi település hátránya így fordítható előnnyé, hiszen busszal ötpercnyire található valamennyi oktatási intézmény.
S hogy leginkább a 10 éven aluli korosztályra szeretnének Dunakeszin figyelni, az egyrészt szándék, de kényszer is. Országos probléma, hogy egyre fiatalabb és fiatalabb korban kell elcsábítani a sportolni vágyó ifjakat, hiszen nincsenek túl sokan azok, akik nap, mint nap vállalnák az élsportolóvá válás fárasztó és nehéz útját. A tao-támogatott sportokhoz képest pedig a tenisz mindenképpen hátrányban van, ezért nem marad más, mint a többiek elébe menni.
Időben és szakmai tudásban egyaránt.
Utóbbira nemcsak Bogyó Tamás személye a garancia, hanem a Mike Barrel nevével fémjelzett Evolution Kids Tennis Program is, amely alapján Dunakeszin a legfiatalabbakat oktatják.
– Szükségünk volt egy szakmailag pontos útmutatóra a képzéshez, ebben pedig minden segítséget megkaptunk ahhoz, hogyan készítsük el a saját, testreszabott programunkat – véli Bogyó Tamás. – Az egyik legfontosabb problémánk, hogy motivációhiány miatt nagyon sok gyereket veszítünk el az évek során. Akik nem akarnak hosszútávon versenyezni, azokat is mindenképpen meg kell tartani a tenisz számára, ezért fontos nekünk a klubélet kialakítása. A közösség megtartó erejében hiszünk, ám ez kiskorban még egészen mást jelent, mint a felnőtteknél. Olyan egyszerű dolgokra gondolok itt, mint a különböző színű karkötők, amelyek a kitartást, a szorgalmat vagy az alázatot szimbolizálják. Ezeket jó munkával ki lehet érdemelni, s ebben a korban még valóban ösztönző erővel hatnak. Külön tudománya van ennek, nagyon oda kell figyelni arra, hogyan és miként lehet a legfiatalabbakat rávenni az edzésekre, a nyári táborokra és a sok áldozatra, amit ez a tenisz, de általában is a sportok megkövetelnek.
Bogyó Tamás szerint egy jó program szükséges, de nem elégséges feltétele a sikernek.
Megvalósításához jó edzőkre van szükség, akik saját motiváltságukkal a pályán tudják tartani a gyerekeket. Ugyanakkor azt is elismeri, ezeknek a szakembereknek a klubéletért is sokat kell tenniük, túl a leadott óráikon kívül. Dunakeszin ugyanis sok apróságból áll össze a nagy egész, mindenkinek jól és lelkesen kell dolgoznia a saját területén ahhoz, hogy a klub is reményeiknek megfelelően működjön.
Az egyesület a csarnokon kívül hét salakpályával rendelkezik pillanatnyilag, amelyből télen hármat tudnak sátorral lefedni, de fedett futófolyosót és konditermet is használni tudnak. A várossal közösen azonban azon igyekeznek, hogy a fedett részt tovább lehessen bővíteni.
Az iskolatenisz révén évente körülbelül 500 gyerekkel ismertetik meg a sportág alapjait, s nagy általánosságban ötvenen olyannyira megszeretik a teniszt, hogy a program keretein kívül is folytatják a játékot. Ezt a tíz százalékos arányt a szakmai igazgató jó adatnak tartja. Így most már nem is annyira a gyermeklétszám mindenáron való növelésén van a hangsúly, hanem a szakmai munka színvonalának megtartásán, mi több emelésén.
Ehhez pedig külföldi partnereket is segítségül hívnak, tekintélyes előadók részvételével szakmai workshop-okat is tartanak, a legközelebbit éppen szeptemberben.
– A tenisz, magas szinten művelve, nem tartozik az egyszerű sportok közé. Nemcsak játszani kell tudni, de bírni a magányt, helyesen kezelni a kudarcokat. Sok ezer vagy tízezer hasonló képességű játékos van a világon, mégis csak száz jut be a legjobbak közé. A mindennapi apró különbségek döntenek a javukra. Valóban úgy gondolom, hogy abból lehet csak igazi teniszező, aki az odavezető harcot jobban szereti, mint magát a győzelmet! A különbség sohasem a játéktudásban, hanem a profi hozzáállásban keresendő – summázza szakmai hitvallását Bogyó Tamás.
Dunakeszin pedig pillanatnyilag épp ezt a profi hozzáállást próbálják meghonosítani, nem megfeledkezve a mindennapi technikai és fizikai képzésekről.