Tíz napon át készült Bogyó Tamással Vlagyiszlava Petrovszkaja, aki 15 évesen a junior ITF világranglista 225. helyén áll.
Az orosz játékos remekül érezte magát Dunakeszin, s reméli, hamarosan visszatérhet. A magyar szakember a fiatal teniszező céltudatosságát és eltökéltségét hangsúlyozta.
Vlada példaképe az ukrán Jelina Szvitolina és a kanadai Denis Shapovalov. Előbbi agresszív stílusát maga is követi, úgy érzi, ez fekszik legjobban a temperamentumához.
A fiatal játékos szereti a nehéz feladatokat, nem roppan össze a súlyuk alatt.
Gy. Szabó Csilla írása * Egy profi teniszkarrierről álmodó 15 éves lány felkészítéséhez vajon hozzátartozik-e az, hogy határozottan és különösebb elfogódottság nélkül válaszoljon egy újságíró kérdéseire? A Nexon Dunakeszi Tenisz Klub szakmai igazgatója, Bogyó Tamás szerint mindenképpen. Az utóbbi években saját tehetséggondozó- és kutató cégén, a Global Tennis Enterprise-on keresztül elsősorban külföldi reménységek felkészítésével és menedzselésével foglalkozó szakember szerint a pályán sem lehet senki szégyellős, hasonló előadást kell színre vinni, mint a kamerák vagy a mikrofonok előtt. Igy amikor az Oroszországból érkezett Vlagyiszlava Petrovszkajával beszélgetni szeretnénk, trénere magától értetődően, az edzés levezető szakaszának tekinti az eszmecserét. Mi több, örül, hogy hallhatja játékosának a tenisszel kapcsolatos elképzeléseit.
A junior ITF világranglista 225. helyén álló Vladát korosztálya egyik nagy tehetségének tartják, s július közepén 10 napon át edzett Dunakeszin. A Moszkvától 180 kilométerre, Rjazanyban élő és teniszező játékos remekül érezte magát Magyarországon, saját bevallása szerint ez alatt a kevesebb, mint két hétnyi idő alatt is fejlődött. Az edzések Bogyó Tamással intenzívebbek voltak, mint ahogy azt otthon Oroszországban megszokta, ráadásul ott elsősorban csoportosan gyakorol, s nem egyénileg, mint tette Dunakeszin.
A külső szemlélő számára Vlada semmiben sem különbözik egy magyar tinédzsertől, aki a teniszre tette fel az életét. Magántanulóként végzi az iskolát és napi három órát edz, valamint erőnléti tréningeken is részt vesz. Ugyanúgy járja a junior ITF-tornákat, mint a többiek, ám amikor céljairól kérdezzük, érezhető rajta a páratlan céltudatosság:
– A legjobb szeretnék lenni – jelenti ki Vlada, Bogyó Tamás pedig elégedetten bólogat a kijelentés hallatán. A magyar szakember szerint ez a kérlelhetetlen határozottság az, amiben az orosz kislány nagyon is különbözik az átlagos játékosoktól. S hogy a 10 napos közös munka tanítvány és mestere számára egyaránt élvezetes volt, az éppen ebből az összhangból fakadt.
– Onnan tudod igazából felmérni a versenyződ motiváltságát, ha neked is megjön tőle a kedved – meséli Bogyó Tamás az együtt töltött időt jellemezve. – Vladával ezt éreztem, nagyon jó kapcsolat alakult ki közöttünk, s remélem, sokszor visszajön még hozzánk. A teniszben persze ez nem elég a sikerekhez, nekünk most a szervezeti, szponzori hátteret kell megtalálnunk ahhoz, hogy a jövőben is dolgozhassunk még együtt. Versenyen ugyan még nem láttam, de az edzéseken tökéletesen teljesített. Fizikálisan és mentálisan egyaránt alkalmas arra, hogy jó teniszező váljon belőle. Technikailag agresszív támadó játékot játszik, a kelet-európaiakra jellemző erőtenisz formájában. Ez egy nagyszerű alap, de én mindenképpen szélesebb skálára helyezném a stílusát, minél nagyobb fegyvertára legyen a jövőben.
Vlada ötéves korában kezdett el teniszezni, apukája vitte le egy helyi klubba, s ő azonnal megszerette a játékot. Agresszív stílusát első edzőjének köszönheti, s a mai napig nem bánta meg a választást. Nemcsak egyéniségéhez áll közel, de céljai elérésében is egyértelműen segíti:
– Ha így játszom, mindenkit le tudok győzni. Márpedig én a felnőttek között szeretnék egy nap a Top10-be kerülni, ahhoz pedig mindenkinél jobbnak kell lennem. Rövidtávon is vannak terveim, fiatalként természetesen junior Grand Slameken szeretnék indulni. Szeretem a tétmeccseket, a feladat súlya alatt nem szoktam összeroppanni. A válogatottal pályára lépni különösen izgalmas dolog, hiszen mindig a győzelem a célunk.
Vlada anyukája ekkor halkan megjegyzi, kislánya orosz színekben még szinte nem is vesztett mérkőzést. De szerinte akinek nem ilyen a felfogása, annak náluk esélye sincs a legjobbak közé kerülni. Nem találkoztak még olyannal, aki ne hasonlóan eltökélten lépne pályára.
A 15 éves fiatal az ukrán Jelina Szvitolina és a kanadai Denis Shapovalov útjára szeretne lépni, ők a példaképei. Agresszivitásban és küzdeni tudásban az előbbire szeretne hasonlítani. Bogyó Tamás szerint ugyanakkor utóbbitól is sok mindent lehet tanulni. Alázatot, s kételkedés nélküli hitet abban, hogy pontosan odavaló. A legjobbak közé.
Vladával kapcsolatosan ma még korai jósolgatni. Mind neki, mind családjának, de az edzői stábjának is fontos döntéseket kell meghoznia ahhoz, hogy minél nyugodtabb környezetben készülhessen, s minél több nemzetközi tornára eljusson.
A legfontosabb azonban Bogyó Tamás szerint is a türelem. Igazi eredményt csak ez szülhet.