Nyugati színvonalú klub a főváros budai oldalán.
Csizy Dezső tulajdonos annak örül, ha az amatőr teniszsport igazi otthonává válik a 11 salakpályát és négy kemény borítású játékteret felsorakoztató, remek infrastrukturával rendelkező egyesület.
Szöveg és kép: Árvay Sándor (tenisz-palya.hu) * A régi Balatoni út és az M7-es közötti sávra felfűzve, a Hosszúréti patak mentén egymástól szinte látótávolságra fekszik a Grand Slam Park, a Sport 11 és a Muskétás sportközpont.
A Kosztolányi térről induló busz, valamint a főváros leghosszabb villamosvonala, a Bécsi út/Vörösvári út és a Kamaraerdei Ifjúsági Park közötti járat ugyanazt a számot viseli - bár gyanítható, aki ide teniszezni jön, leginkább autóval érkezik. Mi is így tettünk, a Nyugati pályaudvartól húsz percnyi gurulással értük el a egyik legfiatalabb teniszcentrumunkat, a Muskétás Klubot.
Ott, ahol a 41-es megáll...
Egykoron e területen a budaörsi repülőteret kiszolgáló hatalmas katonai lakótelep állt. Most irodák, cégek, iskolák leltek otthonra a régi épületekben. A volt futballpálya helyén pedig ott nyújtózkodik a Muskétás Teniszklub, hátterében Kamarerdő és Kőérberek még megbontatlan erdőkkel koronázott dombjai. Festői tájék.
Nem csupán a környezet okán. A teniszklub is olyan, mint a német vagy osztrák egyesületek otthona. Négy ultramodern, tengerkék kemény teniszpálya, a három tökéletes minőségű szabadtéri salak, a nyolc salakpályának otthont adó, nyitható oldalfallal rendelkező fémvázas teniszcsarnok egyaránt profi tervezésre és építésre vall. Az 500 lux fényerő a nemzetközi versenyek rendezénél is elegendő lenne.
Figyeltek a "részletekre" is. A játékosok ülőhelyeire, a szemetes kosarakra, s azokra a bejáratoknál elhelyezett padokra is, melyeken leülve a betonpályákra lépés előtt lecserélhető a cipő, hogy valóban csak keménypályás teniszre használt, tiszta sportszerben lépjen mindenki a játéktérre. Ahol az ütődobálás is határozottan tiltva van a játéktér megóvása okán, bár a salakos pályán sem kívánatos, egyszerűen azért, mert nem illő. "Alap, hogy mindenki így gondolkodjon. Saját otthonunkat védjük, becsüljük ezzel" - tudjuk meg a házigazdáktól, Csizy Dezső tulajdonostól és Klimasevszky András ügyvezetőtől.
S míg a telep napi munkájának irányítója csendesen a háttérbe húzódik, a Siskin ingatlanberuházói- és fejlesztői családi cégcsoport vezetője érezhető büszkeséggel vezet körbe a teniszes birodalmon.
- Az ötlet már vagy tíz éve érlelődött bennünk, mert az amatőr versenyeinkre egyre nehezebb volt pályát szerezni a városban, sok volt a hétvégi befoglalás a kluboknál. Ez volt a motiváció arra, hogy olyan központot építsünk, mely igazi otthona lehet az amatőr- és hobbitenisznek. Hogy ne vendégségbe menjünk mindig ide-oda, hanem egy centruma legyen az amatőr tenisznek. Ez persze nem zárja ki, hogy legyen egyéb rendezvényünk, például az egészen fiataloknak egy 12+ verseny, a felnőtteknek egy I. osztályú viadal, s egy-két kisebb szenior viadal, úgy felépítve, hogy idővel nemzeközi veterán versenynek is otthont adjunk. A lényeg azonban az amatőr teniszen, a klubéleten van, hogy akik e hétvégi összejövetelekre rendszeresen jönnek, jól érezzék magukat. Valójában nem is versenyeknek, hanem rendezvényeknek nevezzük e találkozókat, ahol a meccsek mellett nagyokat dumálunk, kajálunk, tévézünk, beszélgetünk. Élvezzük, hogy teniszezünk, s előtte, utána együtt eltöltjük az időt.
Az igazi klubhangulat kialakítása a célunk. Tudjuk, hogy sok hazai egyesület próbálkozik ezzel, de Magyarországon még nem divat, hogy családdal, vagy egyedül hosszú órákat töltsünk a klub területén. Mindenhol azt tapasztalni, hogy gyorsan jönnek, játszanak, s ugyanolyan gyorsan autóba ülnek és távoznak. Mi azt szeretnénk, ha otthonukként fogadnák klubunkat. Ehhez teremtettük meg az infrastruktrúrát, a feltételeket, s a bővítéseink is erről szólnak. A recepciónak, öltözőknek otthont adó, egyéként modern mobil építmény helyére tavaszra igazi klubház készül, s "rámegyünk" arra, hogy az építmény belső terében a klubtagok igényeinek megfelelő szórakozási lehetőségek is helyet kapjanak, a csocsótól a kártyateremig - mondja Csizy Dezső.
Az idén is lépte előre: a bejárattal szemközi oldalon két VIP öltöző, jacuzzi, szauna, hatalmas terasz készült, remek kilátással a szabadtéri pályára, s a szemközi dombokra. Lent, a pályaszinten pedig árnyékos pihenőteraszon lehet kényelmesen lazítani a ledfal előtt, melyen rendszeresen élőben közvetítjük a világ kiemelt sporteseményeit.
- Hétköznapokon pedig kiadjuk a pályákat. A bérletesek az idén már megtöltötték a téli időszak napjainak nyolcvan százalékát. Nem sok üres időszak maradt a 7-22 órák közötti időszakra. Azt reméljük, hogy az alkalmi jelentkezőkkel kilencven százalékra felvihető a tető alatti játékterek foglaltsága. Ahol, köszönhetően annak, hogy annak idején előre szaladtunk a tervezésnél, s nem gázra alapoztuk a fűtést, a mostani fűtés-válság idején sincs gondunk - tudtuk meg Csizy Dezsőtől.
Azt pedig a csarnok melletti gépekből lehetett sejteni, hogy rövidesen ismét lépnek egyet előre, s hőszivattyús rendszer beépítésével szándékoznak tovább faragni fűtési kiadásaikon.
Hétfő déli látogatásunk idején tárva-nyitva voltak a fedett teniszcsarnok kapui, hiszen a vénasszonyok nyara odakint is olyan meleget kínált, hogy nyugodtan lehetett szabadtéren is teniszezni.
- Nem csak most, hanem a tél nagy részében szintén - fűzte hozzá , a pályákat építő Rebound Sports társtulajdonosa, utalva arra, hogy a új generációs salakpálya a hagyományos salakos borítás ideális alternatívája. A Swiss Court salakpályák az úgynevezett alacsony karbantartású játékterek közé tartoznak, a különleges, vékony salakrétegük alatt gondosan előkészített, vastag alapozás van, amely nagyon gyorsan elnyeli a csapadékot. Adott esetben tehát, a téli napsütés idején, a hólé is beszívódik, az éjszakai fagy pedig egyébként sem probléma, így csak az a kérdés, kézfejünk hány fokos hidegben parancsol álljt a szabadtéri játéknak.
Ugyanez a helyzet a három salakpálya szomszédságában nyáron elkészült négy kemény - valójában igazán rugalmas - pályával is.
Ám ha van még szabad hely odabent, érthető, hogy mindenki a tető alá vágyik, ahol októbertől áprilisig mindig 16 fok a fix borítású, nyaranta oldalfalait kinyitó csarnok hőmérséklete.
Csatlakozik a beszélgetőkhöz Pap Sándor (68), akit bácsiként aposztrofál a tulajdonos. Az érkező a megbeszélt edzésről való késésre figyelmezteti a házigazdát. A szenior teniszsport bozontos szakálláról (is) közismert vidám egyénisége büszke arra, hogy annak idején szűk egy esztendő alatt "faragott" teniszezőt, a 35+ korosztály rangsorelsőjét a pálya jelenlegi tulajdonosából. Csizy Dezső (53) a sportág megszállottja, rendszeres szereplője lett az azóta eltelt több mint másfél évtized alatt. Aki most nem átallja megjegyezni, hogy a rangsorelsősége ugyan azóta elszállt a későbbi korosztályokban (jelenleg a harmadik az 50+ korcsoportban), de egykori mesterét immár sokszor legyőzi. "Ugye így van, Sanyi Bácsi?" csipkelődik a tanítvány, s aztán együtt indulnak a csarnokba a napi edzésre.