Mikor kezdődik egy tenisztorna? Az első szerva indításakor? A játékrend publikálásakor? A sorsolás elkészítésekor? Mindegyik válaszban van valóságelem.
Amikor a versenyrendezés hátterét vizsgáltuk, arra kerestük a választ, miért egy esztendővel korábbra datálható az igazi kezdés…
tenisz-palya.hu * Amikor a versenyigazgató a Player’s Party közepén leül a korábbi ATP kétszázas játékos asztalához beszélgetni, az a baráti csevely mellett már egyben a jövő évi torna érdekében tett első lépés is. Megerősítendő, hogy a szenior korosztályában világelső talján jövőre is itt legyen az indulók között, népszerűsítse honfitársai, külföldi versenyzőtársai között is ezt a tornát, igazolja a nemzetközi szövetség és a játékosok számára is, hogy Magyarország megfelelő helyszín egy magas szintű, ITF700-as torna házigazdaságára.
A közelmúltban rendszett Lénárt László emlékversenyen, a szenior korosztály 45. nemzetközi magyar bajnokságán Bíbok Tamás ennek érdekében ügyködött minden nap, ugyanúgy, mint tette annak idején a nagy múltra visszatekintő viadal szellemi atyja, a hazai szövetséget 16 esztendőn át vezető korábbi versenyigazgató, Pintér András is.
Ám régóta tudjuk, az ördög a részletekben rejlik, s ha menet közben előbúvik, oda a példás előkészítés. Ezért is indultunk útnak belesni a színfalak mögé, a helyszínen megtapasztalni, miből áll az egy (sok) évig tartó alapozás, s miként működik a gyakorlatban a rendszer.
A szeptemberi ITF verseny első lépései év elejére datálódnak, amikor is az ITF-el közösen kijelölésre kerül a verseny dátuma. Bár ez alapvetően adott, a nagy nemzetközi viadalok (Eb, VB) bezavarhatnak, ezért az első lépés az időpont kijelölése. Amint fix az dátum, jöhetnek a személyes egyeztetések és a helyszíni szemlék, tárgyalások a települések polgármestereivel, egyeztetések a hivatalos szállodákkal. A keszthelyi verseny esetében ez minimum három előzetes látogatást jelentett. Amint biztosak a hivatalos szállásárak, véglegesítődik a versenykiírás, és kezdődhet a levelezés a hazai és a külföldi játékosokkal. A teljes hazai szenior tagság mellett minden olyan külföldi játékos is megkapja e-mailben a versenykiírást, aki az utóbbi években részt vett a tornán. Ezek az e-mailek is minimum kétszer jutnak el a címzetthez. Ezt követően jön a személyes levelezgetés, kérések, igények egyeztetése, előre fizetett nevezési díjak kiszámlázása, stb. Néhány héttel a verseny előtt nem kis feladat a labdák és az ajándékok megvétele, feliratozása, a kellő számú egyedi érem beszerzése és dátumoztatása. A versenyt megelőző időben a szervezéssel töltött munkaórák száma meghaladja a kétszázat is.
– Annak ellenére, hogy az előkészítés rutinosan ment, csaknem gödörbe kerültünk, mert az elegáns keszthelyi szálló az utolsó pillanatban jelezte, hogy a felújítást követően mégsem tud kaput nyitni időre, és a Player's Partynak is új helyszínt kellett keresni. Azt már korábban sejtettük, hogy a hotel pályái sem készülnek el, így került a képbe Zalaegerszeg, mely gyorsan tudott reagálni, s mint a verseny során kiderült, remek társházigazda lett. Ezzel együtt nem volt egyszerű dolgunk az utolsó hetekben, hónapokban, hiszen a helyszínváltozást nem csak az ITF-nek kellett bejelenteni, hanem értesíteni kellett a „költözésben” érintett játékosokat is. A legtöbben vették a lapot, de akadtak néhányan, akik nem figyeltek az információra, s Egerszeg helyett a megszokott Keszthelyre futottak be. Szerencsére a távolság nem nagy, így be tudtuk várni őket – mondta a szervezést irányító szenior szövetségi elnök, Erdei Csaba.
Ez már a verseny ideje, de nézzük, miként zajlik a közvetlen előkészítés.
A Staff már előzetesen két részre oszlott: a keszthelyi négy pályánál Márton Kálmán, Barbarics Tímea, Baranyay Szilvia és Kocsis Ferenc, valamint a vezető versenybíró, Barbarics Tamás volt a házigazda, miközben az egerszegi klub tíz pályáján Erdei Csaba és Beöthy Bernadett segítségével dolgozott a másik versenybíró, Árvay Sándor.
Hétfőn délben hagyta el Budapestet a szövetség dugig pakolt mikrobusza, s az utánfutó, melyben szintén csordultig voltak a különböző kellékek.
A negyven versenyszámban összesen kétszáz teniszezőt fogadó sorozat számára tíz karton mennyiségben tornyosulnak a labdák, ajándékok, orvosi táskák, s a SmarTenniScoring (STS) eredményjelző rendszer 14 pályát kiszolgáló valamennyi eleme. Ott sorakoznak gondos rendben a különböző tartozékok, kijelzők, beviteli eszközök és labdasebesség szenzorok az oszlopoktól a táblákig, elektronikus kábelekig, s a központi óriásmonitorokig.
Rövid megálló Székesfehérvárott, Viczián Andrásnál, a Trixel Elektronikai Kft. tulajdonosánál, ahol egyeztetik az informatikai rendszer aktuális állapotát, a műszerek feltöltöttségét.
Aztán irány Keszthely, ahol az erdei Helikon-pályákon élesítik a berendezéseket, működésre előkészítik a táblákat, a rendszert összekötik a versenybíró laptopjával. Baranyai Szilvia átveszi, s gondosan megszámolja a hét végén kiosztandó érmeket, raktárba kerül az induláshoz szükséges ásványvíz, a három karton labda, s a játékosoknak járó ajándékcsomag.
Rajtra kész minden: Keszthelyen kedden reggel kezdődhet a 65+ feletti korosztályok küzdelme.
Következő úti cél Zalaegerszeg, ahol több a feladat, hiszen itt nem négy, hanem tíz pályára kell felszerelni a rendszer valamennyi elemét – a szinglilécben üzemelő érzékelőt, az eredményjelző táblákat, az ezekhez kapcsolódó, a játékosok által kezelendő távirányítókat. Az új helyszínen sátorállítás is vár az érkezőkre. Rutinos mozdulatokkal dolgozik az elnök és munkatársnője: előbb a váz, majd a sátorvászon kerül a helyére, végül a lábakat rögzítő nehéz zsákokat veszik elő az utánfutó rakteréből. Nyomtató az egyik dobozból, kábelrengeteg a másikból, iratok a harmadikból. A berendezkedésre itt több idő volt, hiszen a pályabőség okán itt csak szerdán indultak a fiatalok, a 30+-tól a 60+-ig tartó korosztályok meccsei.
Ellenőrzés a pályán és a klubházban: hálók magassága, locsolócsövek állapota, mosdók tisztasága, büfé nyitvatartása, s az ilyenkor szükséges egyéb kontrollok. Szerdán reggel nyolckor Horváth Károly, azaz Karcsi bácsi, a mintaszerűen dolgozó örökifjú pályamester készre jelenti a hajnalban meglocsolt, „kisimított” pályákat, Bor Zsolt klubmenedzser és Papp Zoltán, a ZTE elnöke is elégedetten konstatálja, hogy minden rendben. A stáb tagjai elfogyasztják első (sokadik) kávéjukat, s tíz óra tájban kinyit a sátras versenyközpont. Kezdődhet a regisztráció, a nevezési befizetések ellenőrzése, indulhatnak az edzések. Pontban tizenkettőkor kezdődik a verseny.
A háttérmunka azonban nem áll meg a meccslabdák kiosztásával, az eredmények ellenőrzésével, a következő mérkőzés pályára küldésével.
Ilyenkor jönnek a különleges feladatok: telefonon felhajtani a rövidesen meccsre küldendő játékost, megoldást találni, ha még fényévnyi távolságra van, ásványvizet hozni a szupermarketből, szólni a szállodának, hogy hat helyett csak este nyolckor érkezik a csapat vacsorára, összeállítani az érmeket az eredményhirdetésre, elkészíteni a szövetség és a zalai házigazdák ajándékait tartalmazó kis csomagokat, kideríteni a Player’s Party vendégeinek létszámát, egyezkedni a klub vezetőivel a hétvégi csapatbajnoki meccsek és a nemzetközi szenior torna pályaigényéről, s ki tudja, mi minden vetődik még fel menet közben…
Keszthelyen a versenyzőket Manninger Jenő polgármester ajándékcsomaggal köszöntötte és naplementés sétahajózást is felajánlott nekik a Balatonon.
– Nagy öröm, hogy helyszíne lehetünk ennek a színvonalas nemzetközi versenynek, melynek résztvevői elviszik Keszthely jó hírét – mondta a város első embere a zaol.hu cikkében. – Azon dolgozunk, hogy jövőre a teljes mezőny újra nálunk versenyezhessen. Ezt fogják segíteni a rendbe hozott pályák, az elkészülő újak és természetesen a most megnyíló szállodák is.
– A mostani verseny 700-as besorolást kapott, ami felett már csak az 1000-es viadalok és a kontinensbajnokságok vannak – hívta fel a figyelmet Horváth Imre, a házigazda Helikon TC elnöke. – Szeretnénk elérni az ezres szintet és a Covid előtti résztvevői számot. Reméljük, jövőre többen leszünk és polgármester úr ígérete alapján rendelkezésre fog állni minimálisan hat pálya és a Helikon Szálló is.
A jövővel volt kapcsolatos az egerszegi összegzés is:
– Kiválóak a körülmények a ZTE Tenisz Klubnál, a környezet is nagyon szép és a kiszolgálásra sem lehet panasz – fogalmazott Bíbok Tamás főtitkár. – Elképzelhető, hogy hozunk a városba a jövőbenegy ITF-versenyt, százas, vagy kétszázas besorolásút. Ahhoz, hogy egy viadal hétszázas lehessen, mint a keszthelyi, megfelelő időnek el kell telni és olyan versenyzők indulását is biztosítani kell, akik emelik az adott torna rangját.
Vasárnap este hétkor zárult az utolsó döntő. A sátor már visszabontva az utánfutóban, nem sokkal később a labdakarton és az utolsó eredményjelző a platóra, a laptop az utastérbe kerül, szükség van még kis tisztogatásra, takarításra, s a díjkiosztás után indul a stáb a visszaútra. Negyed tízkor Keszthelyen kerül be az utánfutóba a verseny ottani hozadéka, az STS-rendszer itteni kellékei, s a maradék labdaköteg. Indulás Budapestre. Éjfél előtt néhány perccel célba ér a csapat. Már csak ki kell pakolni az autó rakományát. Hátra van még a következő napokban a verseny bevételeinek és kiadásának könyvelése, a megrendelők és számlák leegyeztetése, a beszámolók elkészítése, még jó pár órányi munka a számítógép előtt.
Majd kezdődik minden elölről, másik helyszínen, talán kisebb léptékben, mégis alapjaiban hasonló módon.
De ez már egy következő nap, egy következő torna története. Mi több: a következő hetek programja, hiszen jönnek az újabb versenyek, szeptemberben Szombathelyen és Kecskeméten, aztán a magyar bajnokság, előbb az MLTC pályáin a 65 feletti korosztályok, majd a Soroksári Tenisztanodában az ifjabb korcsoportok számára.