Három új, frissen vizsgázott versenybíróval bővült a testület.
Nyolc jelölt izgulta végig szombaton és vasárnap a JVB által rendezett versenybírói tanfolyamot a NEK előadójában.
Mindannyian tapasztalt játékvezetők, harcedzett bírók, akik most szeretnének a szakmai ranglétrán eggyel feljebb lépni.
(tenisz-palya.hu/MTSZ) * Honlapunknak Nyirő László, ITF aranyjelvényes versenybíró számolt be a kétnapos eseményről.
– Kevésen múlott, hogy sikerült az iskolát megrendezni, mert a felkért előadó az utolsó pillanatban lemondta az eseményt – kezdte Nyirő. Válaszút előtt álltunk, vagy elhalasztjuk az iskolát, vagy két nap alatt nulláról megszervezünk mindent. Belevágtunk, mert nem akartunk a jelentkezőknek csalódást okozni, és nagy szükségünk is van új emberekre.
Gergely Ákos, a JVB elnöke nyitotta meg az eseményt, majd jómagam tartottam bevezető előadást a sportágat irányító rendszerekről és a szabályok struktúrájáról. A bemelegítés után Droppa Erika, „A” keretes versenybíró, aki talán a legtapasztaltabb közreműködője a hazai versenyeknek vette át a szót, és elkezdődött a lényegi felkészülés.
Minden jelölt a saját számítógépével érkezett, mert ma már minden művelethez erre van szükség. A vizsgázók szimulálták egy teljes egyéni verseny lebonyolítását. A MTSZ honlapján található ONR rendszerből letöltötték a nevezési listákat, rangsorokkal, kódszámokkal együtt, és valódi vaksorsolással elkészítették ennek alapján az adott verseny tábláit. A következő lépés természetesen az első nap játékrendjének az összeállítása volt. Ez az a művelet, amely próbára teszi a versenybíró logisztikai képességeit, mert figyelni kell az ütközésekre, a pihenő időkre, és mindezt úgy, hogy ne álljon üresen pálya, de ne is legyen nagy csúszás a programban.
Természetesen szó esett a kategória számításról, pontozásokról, de az esetleges fegyelmezésekről is.
A vasárnapi menü első előadója Ujszászi Máté, ITF ezüst jelvényes Chief volt, aki a csapatbajnoki szabályokról, a versenybíró helyettes teendőiről beszélt. Őt Rákóczi Andrea, szintén „A” keretes versenybíró követte, aki a Play@Stay versenyek elméleti, de leginkább gyakorlati tudnivalóit osztotta meg hallgatóságával. Mindkét modul rendkívül fontos a hazai tenisz számára, és ezek a területek, ahol majd az új bírókat leginkább foglalkoztatjuk.
Nincs iskola vizsga nélkül, és következett egy írásbeli megmérettetés. Húsz kérdésből álló tesztsorozat, és egy gyakorlati feladvány tette próbára a jelölteket. A vizsgabizottság, melynek Ujszászi Máté és Droppa Erika voltak tagjai, végül három olyan kollégát talált (Kisgéczi Bence, Molnár Ákos és Székács Márk), akinek a tudását elegendőnek és kellően magabiztosnak ítélte meg ahhoz, hogy önállóan dolgozhassanak versenybíróként hazai egyéni versenyeken. Nekik ezúton is szeretettel gratulálunk.
Természetesen nem mondunk le a többiekről sem. Ők általában a gyakorlati megoldásoknál követtek el olyan hibát, amit nem szabad elkövetni. Például nem vették figyelembe, hogy a selejtező táblában más elven működik a kiemelés, mint a főtáblában, vagy azonos klubból jött játékosokat egymás ellen sorsolták első mérkőzésükre.
Nagyon bízunk abban, hogy alaposabb felkészülés után nem fordulnak elő ilyen hibák és hamarosan közülük is újabb nevekkel fog bővülni a bírói keret.