Lassan lezárul a nagy nyári táborozások időszaka, amely idén is igen sikeres volt a Vasas Körmöczy Teniszakadémia számára.
A csoportos tanfolyami oktatásért felelős szakember, Fonó László szerint a Folyondár utcában már az új idényre készülnek, ráadásul számos újítást tervezve.
(Lapszemle, vasassc.hu) * Az egyesület internetes honlapján megjelent cikk Fonó Lászlót faggatta. Ebből az írásból idézünk.
Egy év telt el azóta, hogy elvállalta a tanfolyami képzés kereteinek megreformálását. Mi történt az elmúlt időszakban, milyen tapasztalatokat szerzett?
Azért vettem át a bázisunkat alkotó közel száz-százhúsz gyermeket megmozgató program irányítását, mert Bocskay József szakosztályvezetővel nem tudtunk belenyugodni a helyzetbe, hogy ekkora létszámból csak nagyon kevesen lépnek át a versenyzők közé. Erre a problémára világított rá az a tény is, hogy az utóbbi két-három esztendőben nem tudtunk csapatot kiállítani a Play and Stay ob-ra. Számunkra ez elfogadhatatlan volt, hiszen a legfiatalabbak esetében sem elegendő a mennyiség. Már ezen a szinten minőségi munkára van szükség.
Milyen változások történtek ennek jegyében?
A tavalyi esztendő az információgyűjtésről és az új stratégia kidolgozásáról szólt, idén ősztől szeretnénk másképpen vezetni a programokat. Ehhez Helmes Péter, Gera Zsombor és Szalma Edvárd személyében adott a szakmai stáb. Ők délután háromtól hatig foglalkoznak a legfiatalabbakkal, az utolsó órára pedig én is átjövök hozzájuk a versenyzőktől, hogy közösen zárjuk a napot. Az elmúlt időszakban kitakarítottunk minden felesleges dolgot a rendszerből, s már most van két-három olyan játékos, akinél pontosan tudjuk, hol tartunk, s ezért nyugodt szívvel tereljük a versenyzői pálya felé. Korábban a tanfolyamosok többsége inkább csak a mozgás öröméért, amolyan rekreációs céllal járt hozzánk, s nem alakult ki belőlük egy használható bázis a piramisunk aljára.
Általános probléma, hogy a gyermekek egyre kevésbé nyitottak a versenyzés által megkívánt többletmunkára, a szülőket pedig a költségek és az időigényesség riasztja el. Milyen megoldást találtak erre a helyzetre?
Egyrészt igyekszünk jó kapcsolatot kialakítani a szülőkkel, akik a pontos tájékoztatás nyomán maguk is egyre aktívabbak. Másrészt Edvárd és Zsombor havi rendszerességgel elkíséri majd a gyerekeket a versenyekre, ahol bevezetik őket ebbe a különleges világba, segítik őket az elindulásban. Már az elmúlt idényben is voltak, akik az ajánlásunk nyomán a hétvégén dupla órát kaptak, vagy hétközben többször jöttek, a kiválasztást tehát már elkezdtük. Ők alkotják majd a Play and Stay csapatunk bázisát, s nekik köszönhetően az őszi csb-re már legalább egy-egy leány, illetve fiú együttest ki tudunk állítani. Megkönnyíti a dolgunk, hogy tanfolyamos edzőink kiváló kapcsolatot ápolnak a tanítványaikkal, akik ennek köszönhetően örömmel járnak hozzánk.
Fonó László elmondta, négy pilléren nyugszik a képzés, a fizikum, a mentál, a technika és a taktika helyes kialakításán. Ehhez egy minimális kritériumrendszerre is szükség van, amelyet a mi esetünkben a piros, a narancs és a zöld pályára határozzuk meg. Olyan ez, mint az iskola, ahol bizonyítvány nélkül nem lehet az egyik osztályból a másikba lépni. Ehhez persze tisztában kell lennünk a lépcsőfokokkal is, amelyeket nem lehet kihagyni, átugrani. Kicsit az volt eddig az érzésünk, hogy a nagy célokat dédelgető játékosok bekötött szemmel futkosnak egy sűrű erdőben. Mi most ebben a rengetegben szeretnénk ösvényt vágni a versenyzők és szüleik számára. Bármennyire individuális a sportág is a miénk, az alapokat egy a szövetség által meghatározott, egységes metodika szerint kell lerakni.
Arról, hogy a klub milyen változásokat tervez a szakmai munka terén, s hogy melyek a koncepció főbb elemei, a cikk további részében ITT olvashatnak.