A szíves invitálást illik elfogadni, megnéztük tehát, miként zajlik a nagy versenyek árnyékában egy „kis” torna, ahol az új rendszerű amatőr viadal mellé csatlakozott a szabadidős kategória is. A jéghegy alja, amely a sportág jövője szempontjából legalább olyan fontos, mint az olimpiai döntő.
Árvay Sándor írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) * Bent, a Teniszke sportbüfé tévéképernyőjén néhányan figyelik ugyan a tokiói Zverev-Kachanov finálét, ám odakinn, a terasz padjairól jóval többen követik a nagyerdei pálya szabadidős kategóriájának aranymeccsét, két nyíregyházi páros csatározását.
- Ahhoz, hogy a tenisz ismét olyan sok embert megmozgasson, mint régen országszerte a klubéletet kell fellendíteni, sok ilyen szabadidős és amatőr versenyt szervezni, amely vonzza a játékosokat, s velük együtt a családtagokat, gyermekeket, szülőket egyaránt – mondja Ferenczfalvi Kálmán, a DEAC pályák „mindenese”, aki közel fél évszázada elismert korosztályos játékosként, a gyöngyösi teniszsport meghatározó egyéniségeként telepedett meg az alföldi városban, s azóta egyik központi szervezője, mozgatója a debreceni teniszsportnak. Figyel mindenre, ami történik, s tapasztalataival igyekszik támogatni azokat, akik a sporthoz, a teniszhez később kapcsolódva nem rendelkeznek „történelmi” ismeretekkel. Vasárnap például abban ügyködött, hogy a futballcsapat bajnoki nyitómeccsén nyolcvan esztendős születésnapján köszöntsék a DEAC egykori legendás kapusát, Palchuber Károlyt – aki, nem mellékesen, az elmúlt évtizedekben a tenisz mellett tette le a voksát, s ma is aktív szereplője a külföldi és hazai szenior versenyeknek.
- Így illik. Ismerni, tisztelni azokat, akinek tisztelet jár. Mindenütt, de leginkább egy olyan városban, mely ekkora sporttradíciókkal rendelkezik, s ahol ilyen sokan szeniorként, amatőrként is ma aktívan törődnek a testmozgással. Példát mutatnak a fiataloknak, életútjuk vonzerő lehet a családok számára is – mondja Ferenczfalvi Kálmán.
Itt van például az amatőr teniszezők mezőnyében (s a szoboszlóiak megyei bajnokságban szereplő csapatában) Tumbász József, a magyar küzdősport legendás alakja, Magyarország első profi kick-boksz világbajnoka, aki szintén „rászokott” a teniszre, s közelítve a hatvanhoz szorgos szereplője, s a fürdőváros szakosztályának vezetőjeként népszerűsítője is az új sportágának.
A debreceni Molnár Ákos szintén „rászokott” a tenisszel kapcsolatos szereplésre – a fiatalember a versenyrendezésben jeleskedik, s irányítja profi módon a Debrecen Kupa eseményeit. Bringán cikázik az egymástól távol levő pályák között, laptopján könyveli az eredményeket, ha kell, locsolja a pályákat, banánt, ásványvizet kínál a játékosoknak, vagy átszalad a közeli éjjel-nappalos boltba, hogy papírtányérkákat hozzon, az étkészlet ugyanis elfogyott, pedig a bográcsban készült ebédből még lehet meríteni.
– Fontos, hogy jól érezzék magukat a szereplők, mert az köti őket a teniszhez, s akkor jönnek legközelebb is a versenyeinkre, s ha jönnek, hozzák magukkal a családtagokat, ismerősöket is, akik kedvet kaphatnak a sportághoz, gyakori vendégek lesznek itt, e szép klubban – mondja a sportos filozófiáját a versenybíró, aki civil szakmájában, egy nagy cég marketingeseként hasonló elvek szerint dolgozik.
– Az MTSZ nyáron életbe lépett új amatőr versenyrendszere szerint szervezett viadal az első országos amatőr pontszerző teniszverseny volt Debrecenben, de máris jelzem, hogy lesz másik... – utal a jövő terveire Molnár Ákos, jelezve , hogy legközelebb augusztus 14-én, a DEAC Kupán adódik ismét lehetőségük összecsapni a teniszt kedvelőknek. A rendezők szokás szerint bográcsban készült ebéddel várnak minden játékost és szurkolót egyaránt.
Ami pedig a nyitány eredményeit illeti, igazán büszke lehet a bemutatkozásra a házigazda klub, hiszen az amatőr kategóriában 26 egyéni versenyző, valamint 8 páros mérte össze tudását, a szabadidős versenyszámban pedig 21 egyéni és 12 páros nevező volt.
Az amatőröknél Kristóf Zsombor diadalmaskodott Magyar Krisztián ellen, a páros döntőben pedig a Magyar Krisztián, Juhász Alex kettős győzött Ádor Zsolt és Gyarmati Ádám ellen. A szabadidős kategóriában a szabolcsi megyeszékhely játékosai taroltak: Tamás Máté és Pap József került a döntőbe, melyet a hirtelen jött hatalmas zivatar miatt Nyíregyházán vívnak majd, míg a párosoknál Pap és Tamás egymás oldalán játszva bejutott a döntőbe, ahol a Rebák Attila, Szabó Patrik duó ellen nyerte az első helyért vívott mérkőzést..
Magyar Amatőr Grand Prix
A Magyar Tenisz Szövetség 2021-ben újjáélesztette a hazai amatőr tenisz mozgalmat az MTSZ Amatőr Grand Prix keretén belül. A szövetség – a résztvevők számától függően - anyagilag is támogatja a helyi szervezők munkáját.
A július elején indult, s december 31-ig tartó sorozat idején csaknem negyven versenyen van lehetőség a pontgyűjtésre. Az ország számos tájékán, a legtöbb hazai régióban meghirdetnek amatőr viadalt.
Megváltoztak a kategóriák is. A korábbi szabadidős kategória megszűnt, a megnyerhető pontok alapján 250-es, 500-as és 1000-es versenyek várnak a játékosokra. Az 1000-es versenyeken bárki indulhat, az 500-asokon az MTSZ amatőr ranglistájának férfiaknál első 20, nőknél első 10 helyezettje nem indulhat, míg a 250-eseken az MTSZ amatőr ranglistájának férfiaknál első 40, nőknél első 15 helyezettje nem indulhat.
A versenysorozat csúcseseménye a balatonboglári országos bajnokság lesz augusztus 6-8. között, ahol három kategóriában, 250-es, 500-as és 1000-es kategóriában is összemérhetik tudásukat a játékosok.
Az év végén az amatőr ranglista első nyolc helyezettje egy mesterversenyen újra összecsaphat majd.