Szerdától péntekig tart a Nemzetközi Tenisz Szövetség közgyűlése a portugáliai Lisszabonban.
Haggerty elnök hosszabbítani akar, de hárman is pályáznak a posztjára. Elnökségi tagnak jelöltette magát Richter Attila MTSZ-főtitkár is.
Pénteken lesz a szavazás.
A Nemzetközi Tenisz Szövetség (ITF) szokásos évi közgyűlését szeptember 25-27. között tartják a portugál fővárosban. A háromnapos tanácskozás zárásaként lesz a nagy érdeklődéssel várta szavazás: ekkor dönt a tagság a 2019-23. közötti időszak vezető testületéről, az elnök és az elnökségi tagok személyéről.
Rekord számú ország képviselteti magát a tanácskozáson: míg két esztendővel ezelőtt 116, tavaly pedig 144 nemzet képviselői vettek részt, addig a most kezdődő közgyűlésen 156 országból érkeztek küldöttek az ITF éves összejövetelére.
A szerdai és csütörtöki programban szakmai előadások szerepelnek. A "Futureproofing our sport in an era of accelerated transformation" témakörben a tenisz jövőbeli szerepéről esik szó gyorsuló világunkban, s a szövetség vezetői beszámolnak az ITF2024 stratégiáról, külön részletezve a Davis Kupát, a Federation Kupát és a globális teniszt érintő elképzeléseiket.
A pénteki nap a voksolásé. A jelenlegi elnök, az amerikai David Haggerty mellett a cseh Ivo Kaderka, az indiai Anil Khanna és az ír David Miley pályázik a titulusra. A szavazáskor 50 % +1 voks kell az azonnali sikerhez, ennek hiányában több fordulós választás következik, s a legkevesebb voksot kapó kiesik.
Nagy kérdés: az elmúlt időszak változásait miként fogadja a tagság. Várhatóan ketten vívnak majd nagy csatát a tenisztrónért. Haggerty elnök, akit a kis nemzetek voksai mindenképpen segíthetnek, illetve az ír Miley, aki egy erős szakmai háttér támogatásával indul majd csatába, hogy detronizálja a királyt.
Az elnökségi tagok 14 fős testületébe több mint harmincan jelentkeztek, köztük a magyar Richter Attila, az MTSZ főtitkára, az Európai Tenisz Szövetség alelnöke. Itt a legtöbb szavazatot kapó 14 jelölt kerül be a testületbe, azzal a megkötéssel, hogy mindenképpen figyelembe kell venni a regionális elveket, és a sportág meghatározó nemzeteinek jelenlétét.
Elnöki tisztségre jelentkezett:
David Haggerty (amerikai – jelenlegi ITF-elnök), Ivo Kaderka (cseh), Anil Khanna (indiai), David Miley (írországi)
Elnökségi (Board Member) tisztségre jelöltette magát:
Katrina Adams (amerikai)
Hilmi Onur Binay (török)
Carlos Bravo (Costa Rica)
Martin Corrie (brit)
Vasco Costa (portugál)
Gavin Crookes (dél-afrikai)
Miguel Díaz Román (spanyol)
Goran Djokovic (szerb)
Ismail El Shafei (egyiptomi)
Luisanna Fodde (olasz)
Bernard Giudicelli (francia)
Jack Graham (kanadai)
Razvan Itu (román)
Ivo Kaderka (cseh - az elnöki posztra is pályázik)
Nao Kawatei (japán)
James Kenani (kenyai)
Anil Khanna (indiai - az elnöki posztra is pályázik)
Ulrich Klaus (német)
Thomas Kønigsfeldt (dán)
David Miley (írországi - az elnöki posztra is pályázik)
Salma Mouelhi Guizani (tunéziai)
Celia Patrick (Új-Zéland)
Camilo Perez Lopez Moreira (paraguayi)
David Rawlinson (brit)
Richter Attila (magyar)
Gabriel Sánchez-Sierra (kolumbiai)
Alexey Selivanenko (orosz)
Rene Stammbach (svájci)
Suresh Subramaniam (Sri Lanka)
Stefan Tzvetkov (bolgár)
Bulat Utemuratov (kazah)
Jonathan Yarom (izraeli)
Anton Yuspa (fehérorosz)
Spyros Zannias (görög)