A Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán 860 milliós költségből négy kemény pályát és hozzá kapcsolódóan irodai, öltözői együttest épített a Hunép és a Globalsport.
Nyolc szabadtéri pálya is készül a jövőben.
Átadták pénteken a Sportgazdasági-menedzsment és teniszközpontot épületét a Debreceni Egyetemen (DE. A 860 millió forintos beruházást a kormány több mint 260 millióval támogatta. A vemdégek között ott voltak jelenlegi és egykori DEAC-teniszezők is - köztük például a fővárosban élő sokszoros magyar bajnok, Davis Kupa-játékos és szövetségi kapitány Kiss Sándor.
A centenáriumát ünneplő DEAC hazai teniszsportot is segítő impozáns létesítményének, a Teknős-csarnoknak péntek délutáni avatásán az egyetemi vezetők, a város polgármestere, az EMMI sportért felelős államtitkára is ott volt – az MTSZ azonban senkivel sem képviseltette magát.
Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkára avatóbeszédében emlékeztetett rá, hogy 2010 óta a kormány a sportot stratégiai ágazatként kezeli, ami hozzájárul a nemzet felemelkedéséhez.
Az államtitkár elismeréssel szólt Debrecen és a helyi egyetem sportra is kiterjedő együttműködéséről. Elmondta: egy oktatási intézmény színvonalát az oktatás minősége mellett a sport is meghatározza, amiben élen jár a Debreceni Egyetem.
"Debrecenben akkor is jelentős fejlesztések valósultak meg, amikor a magyar sport támogatottsága jelentősen elmaradt az ideálistól" - tette hozzá Szabó Tünde.
Az államtitkár elismerését fejezte ki, mivel a debreceni beruházás a "menedzsment pallérozását" és a teniszt egyszerre szolgálja. Szerinte ebből a beruházásból nemcsak az egyetem és Debrecen, hanem egész Magyarország profitál.
Bács Zoltán kancellár hozzátette: a nemzetközi versenyek megrendezésére is alkalmas teniszközpontban négy fedett teniszpályát alakítottak ki. A fejlesztés második ütemében további nyolc szabadtéri teniszpályát építenek.
A teniszközpont hivatalos átadása után Temesvári Andrea egykori Top10-es, párosban Grand Slam-győztes és a debreceni Máthé Gábor siketlimpiai bajnok tartott bemutatót az új teniszpályák egyikén.
A pálya fölött száz férőhelyes lelátó is épült, de ezen a szintet foglalja el a Sportgazdasági és – menedzsment Tanszék is. Az eseményen elhangzott az is, hogy már csak azért is nagy szükség van a létesítményre, mert az egyetem hallgatói közül ötezren vesznek részt a mindennapos testnevelésben.
Szilvássy Zoltán rektor az ünnepi eseményen kiemelte: 800 éves sportág szentélye az, amit átadtak az egyetemi campus területén. A rektor hangsúlyozta, az egyetem szempontjából különleges, hogy a sporton keresztül építik fel a brand jó részét, amire Angliában és az Egyesült Államokban bőven van példa. Debrecenben, amit brand alatt értünk, annak jelentős köze van a sporthoz, komoly sportinfrastruktúra van az egyetemhez köthetően a városban, ha nem a legjobb az országban, az új létesítmény pedig mindennek az ékköve lesz.
- Az oktatóport, hobbisport, tömegsport funkciójában is igazi teniszparadicsom jött létre. Ez nem a debreceni egyetem döntésétől, hanem a polgármestertől származik, hiszen lakossági igény indukálta. Kevés ilyen lehetőség volt eddig a városban. Az egyetem és a város együttműködésének is gyümölcse, ezért van a csarnok az egyetem területén – mondta a rektor.
Papp László, Debrecen polgármestere azt mondta: néhány tenisz iránt elkötelezett szülő javaslatát karolta fel az önkormányzat; a fejlesztés jól mutatja a város és az egyetem együttgondolkodását. A harmadik szereplő a kormány, mely pénzt adott a beruházáshoz.
- Büszke vagyok arra, hogy olyan egyetemünk van, ami Debrecenhez hasonlóan gondolkodik a sportról. Bizonyos tekintetben a várost is megelőzve fejleszti a sportot, más világhírű egyetemekhez hasonlóan – mondta a polgármester. Az egyetemnek néhány év múlva több mint 40 ezer hallgatója lehet és ebben a sportnak is fontos szerepe lesz - fűzte hozzá a polgármester.
***
A századik születésnapját ünneplő DEAC centenáriumi sorozatának megnyitójának ünnepi gyűlését pénteken este tartották a Debreceni Egyetem főépületének aulájában. Az intézmény nevében Jávor András, a klub elnöke, Szilvássy Zoltán rektor és Bács Zoltán kancellár, Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség alelnöke köszöntötte a vendégeket, majd az egyesület történetéről készült filmet tekintették meg a résztvevők, ezután Papp László polgármester, Kósa Lajos országgyűlési képviselő, 1998-2014 között a város polgármestere és Szabó Tünde, az EMMI sportért felelős államtitkára mondott beszédet. Hangsúlyozta többek között:
- Az elmúlt években olyan rendszert építettek ki Debrecenben, amely garantálja 30 ezer hallgató sportolási lehetőségeit, miközben egyre komolyabb szerepet vállal a versenysportban is, ugyanakkor bekapcsolódott az utánpótlás nevelésbe is a DEAC-on keresztül szorosan együttműködve különböző klubokkal.
Az ünnepség protokoll része díjak átadásával zárult – díjat kapott többek között Csende Sándor, a Kossuth Egyetem testnevelési tanszékének és a DEAC tenisz szakosztályának egykori vezetője is.