Németországban, Csehországban és Olaszországban rendezik azokat a korosztályos csapat Eb-selejtezőket, amelyeken a magyar U16-os és U18-as együttesek pályára lépnek.
A múlt hétvégén párosban Európa-bajnoki bronzérmet nyert Nagy Adrienn és Drahota-Szabó Dorka vezette U18-as leánycsapatnak van kétségkívül a legnagyobb esélye arra, hogy a jövő héten sorra kerülő nyolcas döntőbe kerüljön, az ő csoportjukból ráadásul három együttes juthat tovább.
Gy. Szabó Csilla írása * Az egyéni Európa-bajnokságok után mindössze három nap pihenő jutott a kontinens legjobb 16 és 18 éven aluli teniszezőinek, akik csütörtöktől, a nyári csapat Eb-selejtezőkben mérik össze tudásukat. Azok, akik kiharcolják a döntőbe jutást, szintén nem sokáig pihenhetnek, hiszen augusztus 5-7. között kerül sor a finálékra.
Az U18-asok lányok és fiúk Franciaországba utaznak, miként az U16-os fiúk is. Az U16-os lányok junior Fed Kupa versenyére viszont Magyarországon kerül sor, a Nemzeti Edzésközpontban. A sors furcsa fintora, hogy a magyar válogatottak közül éppen ez utóbbinak van a legkisebb esélye a legjobb nyolcba jutás kiharcolására, igaz, rendező országként erre nem is lesz szükségük. A biztos részvétel így számukra jelentheti majd a legnagyobb segítséget, hiszen Szabanin Natália és Matkó Réka Kata sem az egyesek, sem a páros során nem tudtak mérkőzést nyerni Moszkvában.
A múlt héten lezajlott egyéni küzdelmek világosan megmutatták a pillanatnyi európai erőviszonyokat, s ez alapján mindenképpen az U18-as leánycsapat utazott a legesélyesebbként Olaszországba, hiszen a Nagy Adrienn, Drahota-Szabó Dorka kettős Eb-bronzérmet ünnepelhetett Klostersben. Az egyesek versenyében Adri egy, Dorka pedig két mérkőzést nyert.
− Az első meccsen még döcögött a párosunk, hiszen régóta nem játszottunk már együtt, de nagyon gyorsan belelendültünk és az elődöntőben igazából az összeszokottság döntött a fehéroroszok javára – tekintett vissza az idén Ausztráliában páros junior Grand Slam-tornát nyert Nagy Adrienn, a svájci egyéni Európa-bajnokságon szerzett bronzéremre, amelynek ott lesz a méltó helye a többi értékes trófea között. S bár az MTK Budapest 18 éves teniszezője most már lassan a tizenegyedik hete nem pihent, azért a csapat Eb-nek még egy utolsó nagy lendülettel vág neki.
– Nagyon örültünk a harmadik helyezésnek, s bár Dorka nem kifejezetten páros játékos, szerencsére tudtam irányítani a kettősünket, ő hátulról nagyon jókat ütött, én pedig a hálónál igyekeztem befejezni a labdameneteket. A végére azért egyre kiegyensúlyozottabb lett közöttünk is a munkamegosztás, jól bemelegítettünk a csapatversenyre. A döntő párosok biztosan sokat fognak számítani, s bár úgy gondolom, nagyon nehéz lesz a továbbjutást kiharcolni, ám épp az előbb tudtuk meg, hogy hárman is továbbjutnak a csoportból, ami mindenképpen nekünk kedvez. A csapatversenyben egyébként is könny borul a papírforma.
Drahota-Szabó Dorka számára szerencsétlenül alakult az idei év kezdete, nem tudott nemzetközi versenyekre utazni, amit értelemszerűen hullámvölgy követett. A szegediek 17 éves játékosa ennek ellenére talpra állt, s június elején már ismét győzelmeknek örülhetett. Akkoriban ő maga sem hitte volna, hogy július végén Eb-bronzérmet szerez.
− Most már bevallhatom, az esélytelenek nyugalmával érkeztem Svájcba, élvezni akartam a játékot, s ez a jó körülményeknek köszönhetően nem is volt nehéz – értékelte az egyéni kontinensviadalt a Sportmánia SE játékosa, aki egyesben éppen a két évvel ezelőtti EYOF-ellenfelével került szembe az első körben. S bár akkor, Győrben, vereséget szenvedett az olasz Matilde Marianitól, most maga is meglepődött azon, milyen könnyen, csak két játékot veszítve nyert ellene. – A második körös, német ellenfelemet látásból már ismertem, tudtam, hogy korosztályos Grand Slam-eken indul, úgyhogy csak felmentem és játszottam. A második szettben olyan magabiztos lettem, hogy aznap szinte bárkit megvertem volna. Hatalmas önbizalmat adott a junior top negyvenes teniszező legyőzése, s most ezt a magabiztosságot próbálom átmenteni a csapatversenyre is. A párosban sokat számított, hogy az ellenfelek tartottak Adritól, aki Grand Slam-bajnok, s bár az első meccsen még meg kellett szoknunk egymást, utána remekül belejöttünk. Különösen a tízes meccs tiebreakekbe. Mind a hármat megnyertük. Nagy élmény volt Adrival játszani, szerencsére ez a közös kaland most tovább folytatódik.
A két fiatal játékos egyet értett abban, hogy bár a csapatversenyben bármi megtörténhet, azért a spanyolok és az olaszok a csoport favoritjai. A harmadik helyért viszont nagy valószínűséggel azokkal a britekkel mérkőznek majd, akik ellen szerintük ötven-ötven százalékos eséllyel léphetnek pályára. No persze, ehhez előbb csütörtökön le kell győzni a horvátokat.
Az U-18-as leánycsapathoz hasonlóan a két fiú gárda is bízhat a fináléba kerülésben, hiszen Fajta Péter Svájcban, Kalocsai Péter pedig Moszkvában menetelt a legjobb nyolc közé, s bár párosban mindkét korosztályos egység csak egy-egy meccset nyert, a Kalocsai, Boros, valamint a Makk, Fajta kettős a szakemberek szerint többet tud annál, amit az egyéni Eb-n letett az asztalra. S ezt mikor máskor mutathatnák meg, mint éppen a nyári csapat Európa-bajnokság selejtezőiben?
SUMMER CUP. CSAPAT EURÓPA-BAJNOKSÁG. SELEJTEZŐK.
U16. Fiúk. A csoport. Mannheim (Németország): Lengyelország, Lettország, Magyarország (Kalocsai Péter, Drágár Péter, Boros Attila, kapitány: Gulyás István) Nagy-Britannia, Németország, Svájc, Szerbia, Szlovákia.
Leányok. A csoport. Rakovnik (Csehország): Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Fehéroroszország, Hollandia, Luxemburg, Magyarország (Szabanin Natália, Kántor Anna, Bartha Panna, kapitány: Szatmáry Adrián), Szlovénia.
U18. Fiúk. C csoport. Todi (Olaszország). Görögország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország (Makk Péter, Fajta Péter, Velcz Zsombor, kapitány: Palágyi Miklós), Németország, Olaszország.
Leányok. B csoport. Maglie (Olaszország). Horvátország, Magyarország (Nagy Adrienn, Jánosi Luca, Drahota-Szabó Dorka, kapitány: Nagy Tamás) Nagy-Britannia, Olaszország, Portugália, Spanyolország.