Az umagi ATP-döntővel bravúros visszatérését koronázta meg Balázs Ati. A 30 esztendős magyar játékos a világranglista 141. helyén ért el új karriercsúcsot. A sikerszéria hátteréről edzői, Borsos Olivier és Szendrei Dániel beszéltek honlapunknak, s azt is elárulták: a horvátországi finálét követően stratégiát váltottak hosszabb távú céljaik érdekében.
Gy. Szabó Csilla írása * Hét évvel azután, hogy Balázs Attila utoljára ATP-torna elődöntőjébe jutott, a múlt heti umagi viadalon pályafutása első fináléját játszhatta a világranglista 36. helyezett Dusan Lajovics ellen. S bár a hosszadalmas és kellemetlen sérülésből idén tavasszal, közel nyolchónapnyi kényszerpihenő után visszatérő 30 esztendős játékos második karrierjében kevesen hittek, a Budai Tenisz Centrumban készülő teniszező alaposan rácáfolt a kétkedőkre. A héten az ATP 141. helyén elért karriercsúcsával túlszárnyalt minden előzetes várakozást. Pedig a visszatérés pillanatában még edzője, Borsos Olivier, a BTC sportigazgatója is csak a jövő évre saccolta a top 150-et…
Az áprilisi Hungarian Open ATP250-es tornán elért negyeddöntő részben már igazolta a szakember optimizmusát, igazán azonban csak most, a csehországi Prostejovban, június elején játszott challenger-döntőjével kezdődő közel két hónapos sikersorozata nyomán lett megalapozott. A ritka visszatérés okait keresve, Borsos Olivier nem csak a magyar teniszezők, de általában valamennyi, a siker titkát fürkésző sportoló számára megfontolandó gondolatokat osztott meg honlapunkkal:
− Az első pillanatban tudtuk, hogy biztonságos és állandó csapatot kell Attila köré építeni, amelyben mindenki pontosan tudja a szerepét, s azt tökéletesen ellátja. A kulcspozíció mindenképpen Szendrei Dánielé, aki erőnléti edző, menedzser és kísérő egyszemélyben. Ő képviseli a barátságot és a bizalmat. Amikor Ati itthon van, akkor lépek én a képbe, és biztosítom számára a profi edzéskörülményeket és választ adok a teniszszakmai kérdéseire. A bizalom közöttünk is alapkövetelmény. A tornák után végezzük az igazán kemény munkát, a BTC-n rakjuk őt össze, s ebben a klub közösségének is nagy szerepe van. Itt kapcsolódik hozzánk bátyja, Balázs Gyuri, aki a családot képviseli a csapatban, amelynek a mély szeretet és barátság az egyik legfontosabb összetartó ereje.
A pszichológiai végzettséggel is rendelkező szakember a kritikus pillanatok helyes mentális kezelését említi a siker második legfontosabb összetevőjeként, és speciális győzelmi kultúra kialakításáról beszél. Olyanról, amely a francia vagy az amerikai sportolók esetében természetesnek, szinte veleszületettnek tűnik, miközben a magyarokat gyakran éri az a vád, hogy a legfontosabb pillanatokban roppannak össze.
− A vereség mindig fájdalmas, de a tanulságok objektív levonását követően nem szabad túlzottan sok időt fordítani rá, ilyenkor kell a leginkább összetartani. Amikor kudarc ér bennünket, akkor még a szokásosnál is jobban összezárunk és mindenki a saját területén keresi meg a saját felelősségét. Ennek ellenpólusaként a győzelem pillanatában hálásnak kell lennünk, s ebben Attila jár köztünk az élen. Mindenkit értékel, aki csak egy picit is segít neki, sztár-allűröktől mentes, szerény, közvetlen ember a mai napig – összegzi a mentális tartás kialakításához vezető út fontos elemeit a szakember, majd az umagi döntő utáni teljesen hétköznapi pillanatokról is beszélt, az ő szavaival élve, azt sem „pörögték túl”.
A Borsos Olivier által felvázolt győzelmi kultúra harmadik pillére a belső motiváció, amely Balázs Attilából egy percre sem hiányzott és nem hiányzik a mai napig sem. A BTC szakembere szerint tiszták a céljai, nem dühből, nem dacból teniszezik, hanem azért, hogy gyermekkori álmát megvalósítsa, vagyis Grand Slam-viadalon induljon, és ott meccseket nyerjen. De álmodozott ő másról is, például arról, hogy Fucsovics Mártonnal játszhasson, s vele járhassa az ATP-tornákat. S hogy neki ehhez több időre volt szüksége, az egy percig sem szegte kedvét.
Míg saját esetében a nyolc év egyetemet és a tíz-tizenkét esztendőnyi barátságot említi sikeres kombinációnak, addig Szendrei Dániellel kapcsolatban az ösztönösen jó meglátásokat emeli ki a BTC sportigazgatója. Mindketten hasonló üzeneteket küldenek Attila felé, amelyek így tovább erősítik egymást. A pályán, és azon kívül egyaránt.
Ami a közösen eltöltött éveket illeti, abban Szendrei Dániel sem marad el a csapat többi tagjától, hiszen ő is gyermekkori barátja Attilának. Az általános iskolai évek után azonban Dani nem a teniszt, hanem az öttusát választotta, s járt világ- Európa- és országos bajnokságokon. Sportágából fakadóan kitartást, alkalmazkodási képességet, mentális erőt, alázatot tanult és hozott egykori osztálytársa életébe.
− Ati korábban is mindent megcsinált, amibe beleállt, de biztosan sokat jelentett, hogy az én sportolói mentalitásom az öttusában edződött – egészíti ki az elemzést Szendrei Dániel, akinek Borsos Olivier szerint oroszlánrésze van Attila sikerszériájában. – Amire a sportágam nevelt, azt leginkább a győzelmeket megalapozó szürke hétköznapokban tudom hozzátenni a munkánkhoz. Az ATP rendszerét kellett csak megtanulnom, most már ehhez igazítunk mindent, étkezést, felkelést, teniszedzést, erőnléti fejlesztést, és persze a prevenciót. Utóbbi az egyik legfontosabb, hiszen egészségesnek kell maradnia ahhoz, hogy folytassa, amit elkezdett. Kiváló genetikai adottságokkal rendelkezik, az elmúlt három és fél hónapban egy-egy nap pihenője akadt csak, mégis remek formában van. Nagyon figyelünk azokra az apró, ám profi dolgokra, amelyek korábban esetleg elmaradtak. Meggyőződésem, hogy ezekből a kicsi részletekből áll össze a nagy egész.
A versenyprogram összeállítása is csak egy a sok feladat közül, mégis az egyik legfontosabb. Attila stábja most ebben készül nagy húzásra. Vasárnap még elutazik a libereci tornára, majd egy röpke pihenőt követően a US Open selejtezőtáblája helyett négy olaszországi challengerre neveznek. A nagyobb cél érdekében beáldozzák a kisebbet.
− Az ausztráliai nyílt teniszbajnokság főtáblája lebeg a szemünk előtt, ezért inkább pontgyűjtésbe kezdünk a bizonytalan kimenetelű Grand Slam kvalifikációs részvétel helyett. Atinak most nyolc hónapig nem lesznek megvédendő pontjai, és ezt maximálisan ki akarjuk használni. Az umagi döntő után határoztunk a stratégiaváltásról, s ezt a lehetőséget luxus lenne kihagyni.
Balázs Attila és stábja tehát hosszú távon gondolkodik, a mostani kiugró siker pedig reményeik szerint csak egy állomás az újabbak felé.