A junior Grand Slam-tornák történetének 16. magyar győzelmét Nagy Adrienn aratta az Australian Open leány páros döntőjében. A múltban öt fiatal teniszezőnk nyert egyesben, tíz pedig párosban.
A felnőttek között Babos Tímea és a francia Kristina Mladenovic bejutott a döntőbe, ám bajnoki címét nem tudta megvédeni.
Gy. Szabó Csilla írása * „Nyerni jöttünk!” – hangzott el többször is az igazi siker ízét az Orange Bowl párosversenyének megnyerésével megízlelő fiatal játékos szájából a junior Australian Open sorozat alatt. A floridai győzelem és a melbourne-i rajt között kicsivel több, mint egy hónap telt csupán el, a lendület azonban egy percig sem tört meg. Pedig karácsonykor a túl hosszúra nyúlt idény miatt már amúgy is megrövidült alapozásba egy rakoncátlankodó bölcsességfog is megpróbált közbe szólni. Mindhiába. Adrienn határozottan haladt tovább az útján.
– Úgy érzem fejben fejlődtem a legtöbbet, s ennek lett eredménye ez a csodálatos győzelem – mondta honlapunknak a díjátadót követően Nagy Adrienn, amikor az Ausztráliában mutatott remek forma okairól kérdeztük. – A fontos pontoknál úgy tudtam koncentrálni, ahogy kell. Ehhez talán az is hozzájárult, hogy a mérkőzés előtt Nacumival elhatároztuk, hogy a találkozó minden percét élvezni fogjuk, bármi történjék is mosollyal, vidáman reagálunk. Számomra fontos a pozitív hozzáállás, japán partneremben pedig ugyanezt találtam meg. Hogy mi döntött még a mi javunkra? Nacumi nagyon jól szervált, ő ráadásul balkezes, én pedig ugyanilyen jól röptéztem.
A magyar-japán párosnak ez volt a harmadik közös tornája, s mind a három alkalommal döntőt eredményezett az összjáték. Az elsőn, Mexikóban, Adrienn volt túl fáradt, a másodikon, az Australian Open előversenyén, Traralgonban, pedig Nacumi izgulta el a finálét. A végső győzelemről tehát mindkétszer lemaradtak. A nyerni jöttünk mondat tehát éppúgy szólt a visszavágásról, mint az elszántságról.
– Bejött az álmom, de hát merjünk nagyot álmodni – kommentálta boldogan lánya győzelmét az egykori kiváló profi játékos Csurgó Virág, aki férjével, Nagy Tamással közösen egyengeti Adrienn útját. A pályán és azon kívül egyaránt. A tökéletes munkamegosztással dolgozó házaspár hölgy tagja ezúttal Budapestről követte a mérkőzéseket, s egyáltalán nem búslakodott amiatt, mert nem lehetett ott az eddigi legnagyobb közös siker pillanatában. – Láttam az önfeledt boldogságot az arcukon, nekem ez éppen elég. A teniszezők számára egy Grand Slam-győzelemnél nincs felemelőbb érzés, mindegy hogy korosztályos, egyéni vagy páros címről van szó. Úgy láttam, hogy a két lány felnőtt egymáshoz és mesterien vitte végig a tornát. A jobb és a rosszabb percekben ugyanúgy támogatták egymást. A szakmai értékét ennek mindenki a maga szájíze szerint vonhatja le, én azt hiszem, hogy mérföldkő ez Adrienn életében. De talán nem is a cím miatt, hanem azért, mert ez a győzelem óriási erőt adhat a folytatáshoz. Könnyebb lesz tovább dolgoznia, hiszen pontosan látja hová juthat azzal a munkával, amit eddig belefektettünk.
Csurgó Virág nem véletlenül beszél folytatásról és munkáról. Nagy Adrienn hiába nyerte meg a junior Australian Open párosdöntőjét, az ünneplést követően a szorgos hétköznapok várnak rá. Edzője és édesanyja ugyanis osztja Nagy Tamás véleményét, a decemberben kimaradt alapozást pótolni kell. Erre pedig most van lehetőség, vagy soha.
– Adrienn nagyszerűen játszott egész héten, ehhez kétség sem férhet, mégis maradt bennem hiányérzet a felemásra sikerült felkészülésünk miatt – vonta le a tanulságokat az edző-édesapa. – Lehet, hogy rajtam kívül ezt senki nem látta, a hét elején azonban még keseregtem miatta. Most, hogy nyert, már nem bánom, ami történt, a hátralévő három Grand Slam tornának azonban már tökéletes formában szeretnénk neki menni. Szakmai szempontból egyébként úgy érzem, hogy soha nem játszott még ekkora nyomás alatt, s büszke vagyok rá, hogy így megoldotta. A döntőben mindössze másfél game-ben esett vissza a teljesítménye, egyébként száz százalékosan nyomta végig. Csak meg kell nézni a meccslabdát, és azt a higgadtságot ahogy érvényesítette. Igen, igazat adok Adriennek, fejben nagyon ott volt. És hát valljuk be, szívben is!
A döntőt követően Adriennt az egyes mérkőzéseiről is kérdeztük, ő pedig őszintén elismerte: megérezte az alapozás hiányát. De azt is hangsúlyozta, hogy a harmadik fordulóban nem emiatt veszített thaiföldi ellenfelével szemben. Valójában túl későn jött rá, mit is kellene valójában játszania.
– Egyszerűen jobb volt nálam, de a második körös találkozómon jelentkező görcsök azért egyértelműen rámutattak a hiányosságaimra. Hiába lettem Grand Slam bajnok, tudom, hogy nincs megállás. Megvan a célom, profi játékos szeretnék lenni, tehát a mostaninál is többet kell dolgoznom a jövőben. Most úgy érzem, ebben sokat fog azért segíteni ez a győzelem.
A Melbourne-i diadal minden bizonnyal mérföldkő Adrienn életében. A néhány napos ünneplést követően azonban újra kezdődik, pontosabban folytatódik a ranglistapontok számolgatása és az ideális versenyprogram összeállítása. Utóbbi még nem állt össze teljesen, hiszen a párosgyőzelem éppen annyi pontot ad majd a junior ITF-világranglistán, hogy mindhárom juniort GS-tornán biztosítva legyen a főtáblás indulás joga. Az eredeti tervek szerint ezért a fiatal játékos most már nem is indult volna korosztályos versenyen. Nagy Tamás ennek ellenére úgy gondolja, hogy a Roland Garros és Wimbledon előtt azért még egy-két juniortornán is elindulnak annak érdekében, hogy a kiemelt pozíció is meglegyen:
– Úgy néz ki, hogy a korosztályos világranglistán top húszas lesz Adri, s talán Nacumi is bejut a legjobb harmincba. Papíron bárki ellen nyugodt szívvel oda merem őket állítani, ebben a mezőnyben a topon vannak, de azért jobb biztosra menni és a lehető legelőnyösebb helyzetből nekivágni a tornáknak. De előbb legyünk túl azon az elmaradt alapozáson…
Hiába, a tenisz nemcsak a pályán dől el.
Magyar junior Grand Slam bajnokok
Australian Open (Ausztrália)
Fiúk. Egyéni: 2017. Piros Zsombor Páros: −
Lányok: Egyéni: 2000. Kapros Anikó Páros: 2000. Kapros Anikó, Christina Wheeler (ausztrál) 2019. Nagy Adrienn, Kawagucsi Nacumi (japán)
Roland Garros (Franciaország)
Fiúk. Egyéni: − Páros: 2003. Balázs György, Dudi Sela (izraeli) 2017. Piros Zsombor, Nicolas Kuhn (spanyol)
Lányok. Egyéni: 2005. Szávay Ágnes. Páros: 2005. Szávay Ágnes, Victoria Azarenka (fehérorosz) 2010. Babos Tímea, Sloane Stephens (amerikai)
Wimbledon (Nagy-Britannia)
Fiúk. Egyéni: 2010.Fucsovics Márton Páros: −
Lányok. Egyéni: −. Páros: 2005. Szávay Ágnes, Victoria Azarenka 2010. Babos Tímea, Sloane Stephens 2015. Stollár Fanny, Gálfi Dalma
US Open (Amerikai Egyesült Államok)
Fiúk. Egyéni: − Páros: 2009. Fucsovics Márton, Hsieh Cheng-peng (tajvani)
Lányok. Egyéni: 2015. Gálfi Dalma Páros: 2010. Babos Tímea, Sloane Stephens
*
A felnőtteknél nem sikerült a címvédés: Babos Tímea a francia Kristina Mladenovicaz oldalán 6:3, 6:4-re kikapott a Samantha Stosur, Csang Suaj ausztrál, kínai duótól az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság női párosversenyének döntőjében.
„Gratulálok az ellenfélnek, remekül játszott, és biztos vagyok benne, hogy még sok nagy meccse lesz – mondta a díjátadó ünnepségen Babos. – Köszönöm, Kiki, hogy újra együtt játszhattam veled, nagyszerű a kapcsolatunk, de ez nem az én napom volt, bocsánat érte. Jövőre visszatérünk!”
Francia partnere közölte, akkor is szeret Babossal játszani, amikor elvesztenek egy Grand Slam-döntőt, mert ez egy örök barátság közöttük.