A Virginia Nemzetközösségi Egyetem teniszcsapatának vezetőedzője, Anthony Rossi nyílt napon mutatta be a legfrissebb amerikai edzésmódszereket a Budai Tenisz Centrumban.
A Marseille városából származó szakember honlapunknak elmondta, a magyar játékosok technikailag jól képzettek, de több mérkőzést kellene játszaniuk ahhoz, hogy mentálisan is elég erősek legyenek. A fiatalok tisztelettudó és fegyelmezett viselkedését ugyanakkor a Japánban tapasztaltakhoz hasonlította.
Az amerikai szakembert meglepte a városmajori klub felszereltsége és a fiatal teniszezők játéktudása. A tengerentúli egyetemeket ugyanakkor nemcsak a legjobbaknak ajánlja, de mindenkinek, akinek a tanulás és a tenisz egyaránt fontos.
Gy. Szabó Csilla írása * Az Egyesült Államokból érkezett különleges vendég a napokban a Budai Tenisz Centrumba. A BTC sportigazgatója, Borsos Olivier a sokszínűség és a nyitottság jegyében hívta meg Anthony Rossit, a tengerentúli egyetemi bajnokságban szereplő VCU (Virginia Nemzetközösségi Egyetem) teniszcsapatának vezetőedzőjét egy városmajori nyílt nap megtartására.
A francia szakember 19 éves korában költözött az Egyesült Államokba, hogy kedvenc sportját tanulmányai mellett is folytatni tudja. Időközben elvégezte az egyetemet, s ma már nemcsak a csapatot irányítja, de az utánpótlásról is gondoskodik. Európa különböző országaiban kutat a tengerentúli tanulmányokban gondolkodó tehetséges teniszezők után.
A korábbi Marseille-i játékos Budapesten a kellemest a hasznossal kötötte össze, megismerkedett a régi barátja, Borsos Olivier által irányított budapesti teniszklubbal, miközben jelenlegi csapatának ajánlatát is eljuttatta az érdeklődőknek. Magyarnak és külföldinek egyaránt. Az ETC-ben zajló 25 ezer dollár összedíjazású Futures-tornán például egy szerb fiút is megnézett. Budapestről Madridba utazik tovább, a spanyol juniorok országos bajnokságára, majd a franciaországi Lille városában vizitál.
A BTC-ben vasárnap megtartott nyílt napra a klub jelenlegi éljátékosain kívül leginkább olyan teniszezők érkeztek, akik vagy már megjárták az amerikai egyetemi bajnokságokat, vagy most készülnek oda. Nem csoda tehát, hogy a hivatalos gyakorlás családi hangulatú, sztorizgatós találkozóvá alakult át a program végére. Pontosan úgy, ahogy azt a budai klub vezetői, filozófiájukat keresve, korábban megálmodták.
Anthony Rossi a legnagyobb elégedettséggel beszélt honlapunknak a Városmajorban tapasztaltakról:
−Őszintén meg vagyok lepve. Először jártam Magyarországon, de nem számítottam ilyen szép klubra és ilyen jó játékosokra. Párizsban, Madridban és több más városban, jobbnál jobb pályákon játszottam már, de a városmajori mindegyik közül az egyik legjobb. Különböző szintű teniszezőkkel találkoztam, Vörös Máté és Kéki Márk emelkedett ki közülük, különösen párosban. Nagyon tetszett a játékuk. Más kérdés, hogy a kelet-európai teniszezőknek megvan a sajátos stílusuk, főleg az erős tiszta ütésekre koncentrálnak, nekem kicsit hiányzik a variáció belőlük. Ez azonban nem azt jelenti, hogy rosszabbak lennének, épp ellenkezőleg. Erre a stabil alapra nagyon jól lehet építeni. Szerintem sokkal több mérkőzésre lenne szükségük, a játékintelligenciát igazából úgy lehet megszerezni, ha tanulunk a hibáinkból és minél több eltérő stílusú játékos ellen lépünk pályára. Az edzésen tanúsított hozzáállásuk ugyanakkor példaértékű volt. Fegyelmezett, tisztelettudó fiatalokkal találkoztam.
A francia szakember a Japánban szerzett tapasztalataihoz hasonlította a Budapesten látottakat. Amerikában és Franciaországban kifejezetten ritka az efféle hozzáállás. A mérkőzések kezelése azonban egy másik történet. A Pesterzsébeten zajló férfi tornán úgy látta, a magyarok mentálisan kevésbé bírják jól a kiélezett helyzeteket. Akik ebben viszont a legjobbak, azok vitathatatlanul az amerikaiak. Anthony Rossi őszintén bevallotta, ő maga is a tengerentúlon felvett győztes hozzáállásnak köszönheti, hogy végül kibontakozhatott játékosként. Amikor még hazájában, Franciaországban ütötte a labdát, honfitársaihoz hasonlóan ő is gyakran kereste a hibát a külső tényezőkben. Szüleinek köszönhetően ugyan a jól küzdő játékosok közé tartozott, előfordult, hogy keményebb meccseken végül megtört. Amerikában ez elképzelhetetlen. Hiába gyengébb esetleg valaki technikailag, vagy nem elég képzett szakmailag az edzője, mentálisan olyan erő, győzni akarás és pozitív hozzáállás lakozik benne, hogy tökéletesen ellensúlyozza vele a hiányosságokat.
– Az egyetemi bajnokságban különösen szembetűnő ez a szemlélet. Mindenki bátorítja egymást, kiabál, szurkol, egyszerűen nem lehet ellenállni ennek a sodró lendületnek – magyarázta Anthony Rossi a tengerentúli választás előnyeit. − Az infrastruktúra tökéletes, ugyanakkor nyelvet lehet tanulni, más kultúrákkal találkozni, és nem utolsó sorban diplomát szerezni. Nekem a tenisz volt az életem, de nem voltam elég jó ahhoz, hogy profi legyek, ezért választottam az amerikai rendszert. És nem bántam meg. Sokan mondják, hogy nekik úgysem sikerülne. Ez nem igaz. Számos szinten lehet versenyezni, olyanok is kaphatnak jó ösztöndíjat, akik nem tartoznak országuk legjobbjai közé. Persze, aki már tizenhét évesen világranglistavezető a juniorok között, annak mindenképpen meg kell próbálnia a profik között befutni. Ám akinek a karrierje a középiskola után nem indul be azonnal, annak tényleg remek választás lehet egy amerikai egyetemi csapat. Általában négy évre szerződtetjük a játékosokat, de van, aki egy év alatt úgy összerakja magát, hogy végül mégiscsak megpróbálhat a profik között érvényesülni. De ha mégsem, veszíteni akkor sem lehet. Egy remek diplomával, s egy versenyképes mentalitással gazdagabban hazatérni, felér bármilyen győzelemmel.