Egy hónappal ezelőtt, a zalaegerszegi 15 ezer dolláros összedíjazású ITF Futures-tornán szerezte meg élete első ATP-pontját a 18 esztendős Marozsán Fábián. A Gyulán jelenleg zajló 25 ezresen szintet lépve, újabb első körös sikert aratott. A korosztályos versenyeken korábban Piros Zsombor mögött másodikként számon tartott versenyző, nagy lendülettel tette le névjegyét a felnőttek között.
A Kuharszky Zoltán irányításával és Palágyi Miklós közreműködésével készülő játékos édesapjától tanulta meg az alapokat, majd Százhalombattán és az MTK-n keresztül vezetett útja a Nemzeti Edzés Központba. A szakemberek szerint igen jó hozzáállású teniszező, veszélyes, gyors játékot játszik.
Marozsán Fábián eddig a pontoknak örült, mostantól azonban egy-két kiugró eredményt szeretne elérni, amit elődöntőkben, esetleg döntőkben mérne. A tornagyőzelmekhez szerinte még fejlődnie kell.
Gy. Szabó Csilla írása * Az edzői vélemények is gyakran megoszlanak arról, vajon a korán vagy a későn érő versenyzők helyzete a kedvezőbb? S bár több érv szól az utóbbi mellett, az előbbinek is vannak előnyei. Az 1999-es fiú korosztály egyik későn érő játékosa vitathatatlanul Marozsán Fábián, akit fiatal kora óta ismert és elismert mindenki, ám sohasem tudott a legjobb lenni. Persze nem is volt könnyű helyzetben, hiszen éveken át Piros Zsomborral szemben kellett kiállnia az összehasonlítás próbáját. Most, hogy mindketten kinőttek az utánpótlás-korosztályból, egyre kevésbé van helye ennek a párhuzamnak, hiszen mindkettőjüknek a felnőtt mezőnyben kell helytállnia és megkeresnie a saját útját. Marozsán Fábián számára úgy tűnik, ez mindenképpen könnyebbséget jelent.
Az év eleji apróbb sérülések után, igen jó tavaszi szezont tudhat maga mögött. S bár az érettségire sokat kellett tanulnia, megszerezte első ATP-pontjait. Azzal az értékes hárommal a felnőtt világranglista 1389. helyére tornázta fel magát, s a héten Gyulán újabbat szerzett hozzá. A 25 ezer dollár összdíjazású Futures-torna első körében 6:1, 6:2-re verte a selejtező tábláról érkező 22 éves szerb Rakicsot.
– Nagyon sokat segített, hogy Gyulán szabadkártyát kaphattam – vélekedik a felnőtt A-kerethez tartozó játékos, aki a Nemzeti Edzés Központban készül Kuharszky Zoltán felelős edző irányításával, és Palágyi Miklós közreműködésével. – Tavaly is elindultam itt, így ez volt karrierem második huszonötezrese. Ez tényleg más színvonal, az első körben mégis magabiztosan nyertem a szerb fiú ellen. Nagyon jó napot fogtam ki, minden bejött, amit próbáltam. A második kiemelt osztrák Hampel elleni meccsen a tapasztalat döntött az ellenfelem javára. Az első szettben a rövidítést buktam el, a másodikban pedig három-háromnál a legjobb időben hozott egy breaket és vele a meccset. Ahogy a nagykönyvben megvan írva. Úgy érzem, ezen a találkozón is remekül helyt álltam, s ha továbbra is ilyen meccseket játszhatok, lassan én is megszerzem ezt a rutint.
A 21 éves osztrák fiú jelenleg 417. a világranglistán, így valóban elmondható róla, hogy egyelőre messze a 18 esztendős magyar előtt jár. S bár Kuharszky Zoltán számokban mérhető célokat nem tűzött ki tanítványa elé az idei esztendőre, azért a szezon végére nem tartja elképzelhetetlennek a 800-ba kerülést. No persze csak akkor, ha Marozsán semmit sem veszít a lendületéből és úgy folytatja, ahogy eddig.
– Fábián hozzáállása nagyon jó, ennek is köszönhető, hogy nagyon szépen fejlődik – mondta honlapunknak a szakember. − Sok fantázia van benne, veszélyes a stílusa, mert nagyon gyorsan tud játszani. Ha mentálisan is fel tudja venni a ritmust, akkor messzire juthat. Mivel későn érő típus, és sokat is nőtt az utóbbi időben, még időre van szüksége ahhoz, hogy teljesen kibontakozhasson. Nyáron szerencsére sok torna lesz a régióban, így most megpróbálunk minél kevesebbet utazni, s helyben versenyezni. Ezzel egyrészt pénzt takarítunk meg, másrészt a játékosok sem fáradnak el annyira. Fábián esetében a gyulai pontszerzés szakmai szempontból volt különösen fontos, hiszen egy huszonötezres tornával már magasabb szintre lépett. Öröm, hogy ezt ilyen sikeresen tette.
Marozsán Fábián édesapja révén ismerkedett meg a tenisszel, az alapokat tőle tanulta. Később Százhalombattán, Dénes Tibor foglalkozott vele, mindaddig, amíg Babos Csaba fel nem fedezte és az MTK-ba nem csábította. Erre így emlékszik a fiatal játékos:
– Teniszkarrierem szempontjából sorsdöntő pont volt, amikor Pestre kerültem, s az akkori legjobb klubban folytathattam a versenyzést. Minden edzőmnek sokat köszönhetek, Babos Csabát követően Nagy Gyula, majd Nagy Zoltán foglalkozott velem. Az újabb fordulat az volt, hogy bekerültem az A keretbe és Kuharszky Zoltán csapatába. A legtöbbet azonban a családomnak köszönhetek, nélkülük sohasem jutottam volna el idáig.
A fiatal teniszező elismerte, nem volt kellemes dolog Piros Zsombor mögött, örökös másodiknak lenni. De ez sohasem vette el a kedvét attól, hogy nagy álmokat szőjön. A felnőttek közé lépve pedig ennek már nem is lenne értelme. S bár az év elején még az ATP-pontokról álmodozott leginkább, most, hogy megszerezte az elsőket, már sokkal inkább a mutatott játék képére, színvonalára koncentrál. A nyári tornákkal zsúfolt főszezonban szeretne egy-két kiugró eredményt produkálni, amelyet elődöntőkkel, döntőkkel mérne. A tornagyőzelmekhez, úgy gondolja, még sokat kell fejlődnie. Ám előbb még egy utolsó vizsgát is teljesítenie kell az érettségijéhez. Az iskolában.