Volt egyszer egy nagy generáció, amelyet Valkusz Máté, Piros Zsombor, Gálfi Dalma, Stollár Fanny és Bondár Anna neve fémjelzett az utánpótlásversenyeken. Ezek a fiatalok ma már a felnőttek között bontogatják szárnyaikat, a két fiú, Valkusz és Piros a budapesti ATP-versenyen a legjobbakkal mérhette össze tudását.
Kuharszky Zoltán, korábbi kiváló játékos és Valkusz jelenlegi edzője szerint Magyarországon a széles bázis és a kiterjed klubhálózat hiánya a legnagyobb probléma.
Ahhoz, hogy az utánpótlásszinten sikeres fiatalok a felnőttek mezőnyében is megállják helyüket, türelemre és sok-sok munkára van szükségük.
Gy. Szabó Csilla A Budapesten zajló ATP-versenynek köszönhetően, fiatal magyar teniszezőknek is lehetőségük nyílt arra, hogy nemzetközi top-eseményen pályára léphessenek. Ráadásul két olyan reménységünk is van, aki a rendezőt illető szabadkártyának köszönhetően ugyan, de már szóba kerülhet egy ilyen lehetőség kapcsán. A 18 esztendős Piros Zsombor (453. a világranglistán) a főtáblán, az egy évvel idősebb Valkusz Máté pedig (610-es ATP-helyezésével az ötödik legjobban rangsorolt magyar férfi játékos) a selejtezőkben próbálhatott szerencsét. Mindketten a „nagy generáció” tagjai, amelyet három leányjátékos, Gálfi Dalma, Stollár Fanny és Bondár Anna egészített ki, amikor egy-két éve még utánpótláskorú versenyzőként sorra nyerték a rangos nemzetközi viadalokat.
Sokáig Valkusz tűnt a legesélyesebbnek arra, hogy a felnőttek között is gyorsan befusson. Aztán sérülések, majd betegségek akadályozták abban, hogy azonnal beválthassa a hozzá fűzött nagy reményeket. A Gazprom Hungarian Open selejtezőjének első körében a jelenleg 92. helyen álló Marco Cecchinato volt az ellenfele. Az első szettben remekül helytálló Valkusz végül 7:5, 6:1 arányban veszített a rutinosabb olasz ellenében.
A találkozót követően, Valkusz mesterével, az egykori kiváló játékossal, majd olyan nagy nemzetközi sztárok, mint Anke Huber, Jennifer Capriati, Ana Ivanovics és Szávay Ágnes mellett is edzősködő Kuharszky Zoltánnal beszélgettünk a magyar fiatalokról.
- A fent említett évjárathoz hasonló ritkán futhat be egy olyan kicsi országban, mint a miénk – beszélt a felnőttek között szárnyait próbálgató nagy generációról a korábban éveken át Svájcban dolgozó szakember. – Szerencse is kellett ahhoz, hogy ők így egyszerre tűnjenek fel, nálunk ugyanis épp az a legnagyobb gond, hogy kicsi a merítés. Nem elég széles a tenisz bázisa, kevés a játékos. Megfelelő színvonalú, hazai versenytársak, vagyis igazi konkurencia nélkül pedig senki sem tud a kívánt ritmusban fejlődni. A lányok esetében ez némileg kisebb probléma, a mezőny nem olyan sűrű, mint a férfiaknál, s előbbiek gyakran sikeresebbek lesznek, ha egy szűk, megszokott csapattal dolgozhatnak. Általánosságban ki kell azonban mondani, szélesebb bázisra, erős klubrendszerre lenne szükség ahhoz, hogy folyamatosan újabb és újabb tehetségek léphessenek a színre.”
Márpedig az a fajta klubélet, amely Nyugat-Európában, vagy a tenisz szempontjából vezető más országokban természetes, Magyarországon egyelőre nem létezik és korábban sem létezett. Kuharszky Zoltán Svájcban eltöltött évei során, ezt testközelből tapasztalhatta. Ahogyan azt is, hogy a helvétek milyen hatékonyan szervezik meg a sportágat. Üzleti alapokon, a legkisebb támogatásból is a legtöbbet kihozva. Miközben alsóbb szinteken az amatőr tenisz virágzása teremti meg azt a bizonyos széles bázist.
A tavaly még az A-keretesekért felelős szakember, idén Valkusz Máté, Makk Péter és Marozsán Fábián felkészítésére koncentrál elsősorban, ám legutóbb Piros Zsombort is elkísérte Tunéziába, így a korosztály problémáit is jól ismeri:
- Igen magas az a lépcsőfok, amely az ifjúsági játékosokat a felnőttektől elválasztja. Ami az előbbiek között jó, az az utóbbiak mezőnyében már messze nem elegendő. A korosztálynak ezzel a ténnyel kell szembesülnie, majd feldolgoznia. És közben rendületlenül folytatni a megkezdett munkát. Csak a türelem segíthet nekik ebben a nehéz időszakban. A szülők, az edzők és a szövetség részéről egyaránt. Ha a játékos nem veszíti el az átmeneti sikertelenség idején a motivációját, akkor ezt a négy-öt éves időszakot követően ismét beindulhat a szekér. Úgy gondolom, mindenkinek a saját, személyre szabott útján kell járnia. Aki gyorsabban odaér, arra anyagilag kisebb terhet ró az út, amely a legjobbak közé vezeti. A Nemzeti Edzés Központ létrehozása ennek a korosztálynak is segít túlélni ezeket a kritikus éveket. Ugyanakkor összehozza azt a kisszámú magyar elitet, amely egymásnak konkurenciát teremtve segíti fejlődésüket. Fucsovics Marci is ennek köszönheti, hogy a rosszul sikerült németországi akadémiai éveket követően, ismét magára találhatott.”
A gyerekek korai specializációjáról manapság igen sok vita folyik. Pro és kontra egyaránt. Kuharszky Zoltán nem ért egyet azzal, hogy éveken át csak az alapsportokat űzzék a gyerekek. Szerinte a teniszben és általában a labdajátékokban, már a lehető legfiatalabb korban el kell kezdeni azokat a speciális koordinációs képességfejlesztéseket, amelyek a láb, a kéz és a szem összehangolását segítik. Ugyanakkor előnyösnek tartja, ha a gyerekek emellett több sportágat is kipróbálnak.
- Napjainkban hatalmas fizikai terhelés alatt vannak a játékosok, de olyan jól képzettek ezen a téren, hogy ennek ellenére hosszabb ideig versenyeznek, mint elődeik. Ezt a ”tartósságot” az is segíti, hogy már fiatal korukban összetett képzést kaptak. A korábbi és mai sztárok egyébként sohasem összehasonlíthatóak. Nadal és Federer nem jobbak Borgnál, illetve Connorsnál, vagy fordítva. Egyszerűen másképp játszanak. A siker titka akkor is, és most is az elvégzett munka volt. Akik elhiszik, hogy a tehetség elég, azok sajnos tévednek. Egy spanyol edző mondását szoktam ilyenkor mindig idézni: amikor először azt mondják valakire, hogy tehetséges, akkor kezdik elrontani. S bár én magam is elkövettem már pályám során ezt a hibát, attól még ez az igazság – summázza véleményét Kuharszky Zoltán, aki szerint a Hungarian Open egyik legnagyobb jelentősége, hogy Fucsovics Márton személyében van olyan játékosunk, aki saját jogán főtáblás lehet egy 250-es ATP-tornán. Az ő élő, hús-vér példája pedig akár egy újabb nagy generáció megszületését is eredményezheti.
Ha nem feledkezünk meg a türelemről és a befektetett munkáról.