Bondár Anna számára a top ötvenet tűzte ki célul mestere, Kuhárszky Zoltán. A szakember úgy gondolja, a Hajdúszoboszlói SE teniszezője az agresszivitás terén lépett előre idén a legtöbbet.
Ha minden a tervek szerint alakul egy korábbi top százas férfi játékossal bővülhet Anna csapata.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu) * Nyugodt lélekkel mehetett el pihenni október második felében Bondár Anna, hiszen az egy évvel korábbi célját, vagyis bent maradni a top 100-ban és minél jobban megközelíteni a legjobb ötvenet, maradéktalanul teljesítette. 2022. július 18-án az 50. helyen érte el eddigi karriercsúcsát, s jelenleg is az 59.-en található. Pedig nem volt könnyű az élvonalban töltött első év – 2021. november 15-én lépte át először a bűvös százas határt –, ám mestere Kuhárszky Zoltán taktikája tökéletesen bevált. Persze ehhez Anna folyamatos fejlődésére is szükség volt.
− A teniszezők érdekét az szolgálja legjobban, ha magas színvonalú mérkőzéseket játszhatnak, ezért én is úgy terveztem a programot, hogy abba kizárólag WTA-tornák szerepeljenek – tudtuk meg Kuhárszky Zoltántól, aki szerint nagyon fontos pontosan meghatározni azt a szintet, amely már kellőképpen inspiráló, de még nem túlságosan magas. – Anna láthatóan jól bírta a tőle elvártakat, hiszen nem kellett ITF-tornákra visszamennünk, bár a pillanatnyi formáját és lelkiállapotát azért én is folyamatosan figyeltem. Az például velünk is előfordult, hogy egy ezres helyett egy százhuszonötöst választottunk, de ez a mixelés is mindig nagyon jól sült el. Ez egyébként is rendkívül kényes része a szakmai menedzselésnek, szinte művészet kiválasztani az éppen legmegfelelőbb viadalokat. A környezet és az ellenfelek ugyanis pontosan annyira lehetnek ösztönzőek, mint amennyire rombolóak. Szerencsére Annáról idén már bátran ki lehet jelenteni, hogy a WTA-szint a sajátja.
− Miben fejlődött leginkább tanítványa?
− Mindenképpen az agresszivitást emelném ki, ezen a téren sokat lépett előre. A fegyvereit is sokkal jobban használja, mint korábban, a szerva mellett a tenyeres is egy ilyen fegyverré lépett elő. Ütésileg és taktikailag egyaránt. De ez nem az egyik napról a másikra történt, egy nagyon szép folyamaton ment keresztül. Számomra most az volt a legérdekesebb, hogy a legjobbak ellen hogyan tud teljesíteni. Amikor nagyon szoros meccsen maradt alul, abból mindenképpen erőt kell merítenünk. Ilyen volt például a Kaszatkina elleni meccs Madridban, az orosz teniszező most már top tízes, salakon pedig különösen veszélyes, Anna mégis három szettre kényszerítette. De a Collins ellen Miamiban játszottat is kiemelhetem. Egy szetten keresztül, a másodikban, hihetetlenül magas színvonalon teniszezett. A következő lépés, hogy ezek közül a topjátékosok közül is elcsípjen egy-egyet.
− Mi az, ami pillanatnyilag még hiányzik ehhez?
− Elméletileg sok mindent már nem lehet említeni, inkább ezt egy lépcsőfokként lehetne leírni, amit meg kell lépnie. Pillanatnyilag egy, másfél szettet képes a lehető legmagasabb szinten végig játszani, ezt kell kicsit tovább bírnia. Előfordult, hogy a legkiélezettebb helyzetben picit visszafogta magát, s már el is ment a meccs. Talán a hit az, ami most leginkább sorsdöntő lehet, el kell hinnie magáról, hogy bármire képes. Elcsépelt kijelentés, de igaz, hogy ezen a szinten már tényleg ilyen pici apróságok döntenek.
− Az erőnlét terén nem igazán találni hibát Anna játékában.
− Ez így igaz, nagyon jók az adottságai, amelyekre már kicsi gyermek kora óta ideális terhelést tettek. Ezt igazolja az is, hogy alig volt sérült. Egyetlen kellemetlen sztorink volt, éppen a Roland Garros előtt. A marokkói elődöntőt kellett feladnia egy érthetetlen vállfájás miatt. Ahogy jött, úgy ment, azóta sem tudjuk miért nem tudta felemelni a karját. Persze az is igaz, hogy minden évben nagyon figyelünk az alapozásra, a későbbi versenyterhelést csak erre vezethetjük rá. Az idény során pedig a tornák alatt is pontosan végre hajtja a Vaskó Balázs által összeállított erőnléti programot. Nagyon hasznos volt, amikor a viadalokra is el tudott kísérni bennünket, sajnos nagyon sok feladata van a szövetségben, így ritkábban jöhetett velünk, mint ahányszor szerettük volna.
− Mindig hangsúlyozta, milyen jó alany Anna. Ez még továbbra is így van?
− Ha nem így lenne, nem itt tartana. Ritka alázatos játékos, aki kizárólag a tenisznek él. De ha valaki ki akarja magából hozni a maximumot, azt másképp úgysem lehet. Szerencsére mentálisan is nagyon jól bírta a terhelést, bár az idei év még az én számomra is hozott új tapasztalatokat vele kapcsolatban. Most fordult elő először, hogy mentálisan is fáradtnak láttam. A terhelést ilyenkor természetesen azonnal az adott állapotához igazítjuk. De ezzel is okosabbak lettünk a jövőre nézve. Az ugyanis nagyon egyénfüggő, nem megjósolható, kinél mikor jönnek el ezek a nehéz pillanatok. Nagyon fontos, hogy ő is minél jobban ismerje magát, a versenyterhelést ennek függvényében tudjuk folyamatosan alakítani. Mikor kell leállni egy jól sikerült hét után? Vagy mikor muszáj még egyet ráhúzni? Igazából most már ezek a legnagyobb kérdések.
− Korábban említette, hogy most már nem szívesen utazik, idén mégis többnyire ott volt Anna mellett a tornákon. Így lesz ez a jövőben is?
− Az esetek hatvan-hetven százalékában továbbra is én fogom kísérni, a korábbi top százas teniszező, német Yannick Maden személyében azonban felmerült egy új szparing partner lehetősége is. Decemberben két hétig Tenerifén fogunk edzőtáborozni és ott fogjuk kipróbálni a kémiát. Szakmailag kiváló, ráadásul edzőpartnerként is tökéletes lenne, úgyhogy szerintem kizárólag a személyes szimpátián múlhat a megegyezés. Ha bejönnek az elképzeléseim, akkor vele nagyon megerősödne a csapatunk, és Anna is könnyebben megtenné a még hiányzó egy-két lépcsőfokot.
− Milyen célokat tűzött ki a jövő esztendőre nézve?
− A cél nem változott, az továbbra is a legjobb ötven. Ezt rövid időre el is érte már, tehát mindenképpen reális. Ám ehhez a Grand Slam-tornákon is meg kell törnie a jégnek, hiszen eddig egyiken sem sikerült meccset nyernie. Márpedig a top ötvenhez erre is szükség van. Ez azonban semmiképpen sem szemrehányás a részemről, csupán egyszerű ténymegállapítás. Az igazsághoz ráadásul az is hozzátartozik, hogy mindig nagyon nehéz sorsolása volt. A jövő esztendőben tehát a Grand Slam első fordulókon kell végre túllépni, valamint a legjobb ötvenből minél több játékost legyőzni.