Az Erzsébet-ligeti pályákon befejeződött a teljes felújítás, így ünnepelhették a klub fennállásának 100. évfordulóját. A Szegedi Tudományegyetem és a Sportmánia Közhasznú Egyesület két évtizedre kötelezte el magát a közös munka mellett. Hajnal István, a teniszklub elnöke az energiatakarékosság irányába mutató korszerűsítésekben látja a megoldást az áremelésekre.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu) * Új külsővel köszönti fennállásának századik évfordulóját Szegeden, az Erzsébet-ligetben található teniszklub, amelynek üzemeltetését 2020 nyarán vette át Hajnal István. Nem sokkal később két pályájuk fölé elkészült a modern technikájú mobil sportcsarnok is, a terület végleges rendezése azonban csak idén márciusra fejeződött be. A klubház teljes tető-, villamoshálózati- és gépészeti cseréje, külső szigetelése, valamint a nyílászárók cseréje jelentette a legnagyobb feladatot, de mostanra az automatikus locsoló-, beléptető- és kamerarendszer is elkészült.
Az igényes felújítás mögött egy megegyezés is áll, amely az állami tulajdonban lévő terület fenntartója, a Szegedi Tudományegyetem, valamint Hajnal István klubja, a Sportmánia Közhasznú Egyesület között köttetett, mégpedig 15+5 esztendőre.
− A mobil sportcsarnok megépítése is óriási befektetést igényelt a részünkről, azt azonban nem halaszthattuk, hiszen a téli szezonban fedett pálya híján nem lett volna hol játszanunk – mondta el honlapunknak a pénteki ünnepélyes átadás kapcsán Hajnal István, aki nem véletlenül viselte szívén a pálya sorsát, hiszen már gyermekként is teniszezett ebben a csodálatos fekvésű parkban. – Most újabb önerős fejlesztéseket hajtottunk végre, ám ehhez már szükségünk volt egy szerződésre, amely két évtizedre biztosítja az üzemeltetői jogokat. Amellett, hogy a meglévő természeti adottságokkal harmóniába szerettük volna hozni az épületet, fontos szempont volt számunkra a fenntarthatóság is. Ezért választottunk háromrétegű ablakokat, energiatakarékos kondenzációs kazánt és jó vastag szigetelést a falakra. Szeretnénk minél gazdaságosabban működni, hiszen a pillanatnyi energiaárak mellett nagyon nagy nehézségekkel találják szemben magukat a teniszklubok. Mi most elébe megyünk a problémáknak, s már tárgyalásokat folytatunk a tőlünk százötven méterre található geotermikus kúthoz való kapcsolódásról is.
Hajnal István már a csarnok felépítésével is óriási kockázatot vállalt, pedig akkor még fogalma sem volt az elszabaduló energiaárakról. Ösztönösen érezte, hogy a mobil sportcsarnok a legjobb és legmodernebb megoldás, ő pedig előre akart lépni, nem pedig hátra. Az elmúlt hónapok történései minden szempontból őt igazolták, hiszen a teniszklubok üzemeltetői jelenleg országszerte azon törik fejüket, hogyan oldják majd meg a téli hónapokat ilyen magas gázárak mellett.
− A legrosszabb esetben fűtés nélkül, jól felöltözve fogunk játszani, de hogy játszunk, az biztos – jelenti ki határozottan Hajnal István, aki szerint ez a legkisebb áldozat, amit hozni lehet ebben a nehéz helyzetben. – Nemrégiben Portugáliában jártunk, ahol nem volt fűtés a csarnokban, s így reggel öt fokban kellett teniszeznünk. Persze ott télen nincsenek kemény fagyok, de azért kijózanító volt a tapasztalat. Ugyanakkor megnyugtató a tudat, hogy bármi történjen is, tenisz biztosan lesz. A növekvő költségeket, sehol nem lehet majd teljes egészében a bérlőkre és a játékosokra terhelni, kompromisszumot kell találni, mi a korszerűsítésben láttuk a megoldás egy részét. És persze közben én is kutatom a további lehetőségeket, ha sikerülne csatlakozni a közelünkben lévő geotermikus csaphoz, azzal egy temperáló fűtést már tudnánk biztosítani. A környezettudatos alapokat szerencsére kiépítettük. Inkább most invesztáltunk többet annak érdekében, hogy később takarékoskodhassunk.
A Sportmánia és a Szegedi Tudományegyetem kapcsolata azonban nemcsak a teniszpályák üzemeltetésére vonatkozik, hiszen a felsőoktatási intézmény is itt tartja a testnevelési óráit, az egyetemi polgárok pedig kedvezményesen teniszezhetnek a festői környezetben. Az együttműködés hosszútávon egy ösztöndíjprogramban csúcsosodhatna ki, amelyre minden bizonnyal lenne igény, hiszen az utóbbi években a hazai teniszélvonal számos tagja folytatta tanulmányait az Egyesült Államokban.
− A Szuper Ligában és a másodosztályban szereplő csapatunk egyaránt SZTE-Sportmánia néven indul, s remélem, hogy idővel a teniszösztöndíj-rendszert is ki fogjuk tudni építeni, s ezzel új lehetőséget kínálni annak a tehetséges érettségiző korosztálynak, amely a profi karrier és a tanulás között kénytelen választani. Sok jó játékost meg tudnánk így menteni a magyar tenisz számára, amely sajnos egyre kevésbé dúskál a képzett, jó teniszezőkben – tette hozzá Hajnal István a távolabbi tervekről beszélve.