Udvardy Panna sem jutott túl az első fordulóból kedden késő este Párizsban, így a magyar hölgyek már csak párosban vannak versenyben.
A belga Zanevska mestere szerint a játékosokkal szemben igazságtalanság, hogy ha Wimbledonban nem kaphatnak világranglista-pontokat, magánemberként azonban ő is elítéli az orosz-ukrán háborút.
Piros Zsombor végül nem került fel a főtáblára szerencsés vesztesként, ennek ellenére elégedett első felnőtt párizsi szereplésével.
Gy. Szabó Csilla helyszíni tudósítása (tenisz-palya.hu) * Az esős és hűvös hétfői napot követően, kedden már megszakítások nélkül folytatódott a párizsi nyílt teniszbajnokság, a programban pedig egyetlen magyar játékos neve szerepelt, Udvardy Pannáé. A WTA rangsorban jelenleg 90. helyen található balatonakarattyai teniszezőnő a tízes pálya utolsó párharcának résztvevőjeként a kvalifikációból érkező mexikói Fernanda Contreras Gomez ellen játszotta karrierje első felnőtt Roland Garros mérkőzését. Fellépésére azonban a szokásosnál is többet kellett várnia, hiszen az első összecsapáson a portugál Sousa és a tajvani Tseng négy óra huszonhárom percen át küzdött egymással, óriási csúszást generálva ezzel a pálya programjában.
A 131 esztendős, máig egyetlen salakos Grand Slam-tornán azonban mindig bőven van látni és hallani való, ahol egyetlen dolog kizárt, az az unatkozás. S bár a 11 órai kezdés előtt már egy órával szinte végeláthatatlan tömeg hömpölyög reggelente a stadion felé, a franciák tökéletes szervezéssel terelik a lehető leggyorsabban céljuk felé az érdeklődőket. A Porte d’Auteuil felől érkezőket a számos önkéntes közül néhányan hangosbemondóval a kezükben, magas teniszbírói széken ülve irányítják, a tömeg a biztonsági ellenőrzések ellenére is szinte akadálytalanul szóródik szét a tizennyolc pályás teniszszentélyben, ahol már alig van szükség különösebb tájékoztatásra. A látogatók egyetlen fontos programja a jobbnál jobb mérkőzések közötti szelektálás.
Ezzel pedig a korábbi nagy sztárok sincsenek másképpen. Fucsovics Márton hétfő esti nyitómeccsén például Sebastien Grosjean és Paul-Henri Mathieu foglalt helyet igen szerényen a játékosok hozzátartozói számára fenntartott bokszban. Pontosabban csak szerettek volna feltűnés nélkül meccset nézni, hiszen a labdamenetek közötti szünetekben mindig érkezett egy-egy drukker, aki közös szelfi készítését kérte a négy, illetve három ATP Tour-győzelemmel büszkélkedhető egykori játékostól. Ők pedig mindenkinek mosolyogva, kedvesen teljesítették a kívánságát, majd figyelték tovább a kvalifikációból érkező fiatal francia Geoffrey Blancaneaux mérkőzését Marci ellen. És persze néha kommentálták is. Örömmel nyugtázták honfitársuk valamennyi szép megmozdulását, ám egy percig sem tévesztette meg őket a 23 éves párizsi teniszező helytállása. A magyar játékos atlétikus testfelépítését, érett játékát, és erős ütéseit dicsérték, nem kételkedve abban, hogy a 2022-es Roland Garroson egyértelműen Marci jobb.
Persze nem csupán a pályán történtekről folyt élénk diskurzus a szakemberek között, de például a közelgő wimbledoni bajnoksággal kapcsolatos ATP- és WTA-döntésről is, miszerint az idei füves Grand Slam-viadal nem ad világranglista-pontokat az orosz és fehérorosz játékosokat sújtó eltiltás miatt. Mivel így több ismert teniszező, köztük a visszatérés előtt álló Roger Federer sem tudja megvédeni az Angliában korábban szerzett pontjait, s ezzel a világranglistán számos helyet ronthat jelenlegi helyezésén, sokan igazságtalannak tartják a döntést. Köztük Fucsovics Márton is, aki negyeddöntős szereplésével éppen tavaly érte el pályafutása legjobb eredményét Wimbledonban.
− Edzőként semmiképpen sem tartom igazságosnak a döntést, hiszen valamennyi játékost sújtja, pedig ők nem tehetnek semmiről, csak a munkájukat végzik – mondta el véleményét honlapunknak a Geoffroy Vereerstraeten belga edző, aki Maryna Zanevska mestereként nemcsak szakmailag, de emberileg is érintett a kérdésben. A 28 éves, női világranglista 62. helyezett teniszezőnő ugyanis Odesszában született, 15 évesen költözött Belgiumba és hat éve kapta meg a belga állampolgárságot. – De ha ez valóban egy brit kormányzati döntés következménye, akkor nincs mit tenni ellen. Magánemberként természetesen megértem a szándékot, hiszen a háború kirobbanása óta mi is igen nehéz pillanatokat élünk meg Marynával, akinek az egész családja Ukrajnában él. Ebben a helyzetben, érthető módon ő is folyamatosan az otthonról érkező híreket lesi és szerettei sorsáért aggódik. Nem könnyű így a teniszre koncentrálni.
Zanevska ennek ellenére éppen hétfőn javított új karriercsúcsot a 62. pozícióban, hiszen az idei évet még a 82.-en kezdte. A Roland Garroson azonban nem sikerült az első fordulón túljutnia, a 19 esztendős kínai Qin Wen Zhengtől 6:3, 6:1-es vereséget szenvedett.
Mestere számára azonban így is a Roland Garros az év legfontosabb és legjobban szeretett tornája, hiszen belgaként a francia nyílt teniszbajnokságot kicsit a sajátjának is tekinti:
− Imádom ezt a tornát, szinte otthon érzem magam, hiszen a tribün tele van belga szurkolókkal, ráadásul fantasztikus környezetben, nagyszerűen szervezett viadalról van szó. Számunkra mindig is ez a „number one” esemény.
A belga szakember szavait pedig igazolja is a 11-es pályán, mögöttünk zajló mérkőzés, amelyen éppen honfitársa David Goffin (ATP 48.) a cseh Jiri Lehecka (ATP 77.) ellen igyekezett biztosítani helyét a második fordulóban. S bár a pályákra való bejutást minden találkozó előtt hosszú sorállás előzte meg, ezen a napon ez volt az első eset, hogy a szervezők kitették a „megtelt” táblát, s csak azok nézhették végig a meccset, akik időben helyet foglaltak rá. A szemfülesebbek székekre és asztalokra állva próbálták követni a labdameneteket, amelyeket többségében Goffin nyert meg, s aratott 2 óra 45 perc alatt 6:4, 4:6, 6:4, 6:4-es győzelmet. Nemcsak a belga, de a francia nézők legnagyobb örömére is.
Első felnőtt Roland Garrosán indult idén Piros Zsombor is, aki kedden töltötte utolsó napját Párizsban. A kvalifikációs torna harmadik fordulójában, a portugál Borges-től 3:6, 6:2, 6:1-es vereséget szenvedő magyar teniszező eddig várt ugyanis edzőjével, Noszály Sándorral arra, hogy szerencsés vesztesként esetleg felkerüljön a főtáblára. Ám még ekkor is hárman voltak előtte, újabb visszalépőről pedig ekkor már nem jött hír. Ennek ellenére elégedetten értékelte párizsi szereplését, jóllehet legutóbb, 2017-ben, a junior páros verseny győzteseként távozhatott a francia fővárosból.
− Szinte mindent elfelejtettem már az itteni hangulatból, jóllehet akkoriban az egy fantasztikus élmény volt a számomra – próbálta felidézni az öt évvel ezelőtt történteket Piros Zsombor, aki első saját jogon kivívott felnőtt Grand Slam-tornáján előbb az amerikai Querrey-t, majd Gerasimovot verte meglepő magabiztossággal, két-két szettben. – Az érzés azonban visszajött, s ez a mostani természetesen teljesen más, sokkal erősebb és komolyabb. A pályán és azon kívül egyaránt. Az eredménnyel ma már elégedett vagyok, de a mérkőzés után azért szomorú voltam. A salakspecialista portugál sajnos jobb volt nálam, jóllehet az esős idő nekem kedvezett, a nedvesebb pályán eleinte én tudtam irányítani. Borzasztó idegesen kezdett, ami szép lassan oldódott nála, ahogy kezdett megnyugodni. Ettől a perctől kezdve nem igazán volt esélyem. A tanulság az, hogy egy meccsen végig maximálisan agresszívnek kell maradni, és több hibára kényszeríteni az ellenfelet. Az első két találkozó a jó fogadójátékomon múlt, hiszen az amerikai és a fehérorosz erőssége egyaránt a szerva, én pedig a legnagyobb fegyverüket hatástalanítottam, hátul pedig már könnyebben lejátszottam őket. Szerencsére az adogatásom sem volt rossz, így sikerült nyernem. Persze Querrey ellen Wimbledonban, füvön, biztosan egészen más lett volna a játék képe, de most Párizsban és salakon találkoztunk. Összességében csak azt sajnálom, hogy szerencsés vesztesként nem sikerült mégis a főtáblára kerülnöm, s azt is leginkább azért, mert szinte milliméterek választottak csak el tőle.
Az MTK 22 éves teniszezője most nyugodtan készülhet Wimbledon és a US Open selejtezős táblájára, hiszen hétfőn már a 185. helyen jegyezték a férfi világranglistán, s igazán sok megvédendő pontja majd novembertől lesz. Ám addig is, minél több meccset szeretne a legjobbak között nyerni, legnagyobb vágya azonban a mielőbbi főtáblás szereplés. A Párizsban történtek alapján pedig ez talán nem is túlzott elvárás.
A keddi nap egyik utolsó találkozóján lépett pályára Udvardy Panna, ám nem az előre kiírt 10-es pályán, hiszen itt a maratoni első összecsapást egy hasonlóan hosszú harmadik követte. A spanyol Carballes Banea 3 óra 44 perc alatt győzött a német Ott ellen, utóbbi népes és hangos szurkolótábora ellenére.
A magyar teniszező mérkőzését először a 11-esre tették át este nyolc órai kezdettel, ám a bemelegítést követően a mexikói ellenfél szóvá tette, hogy az egyik reflektorsor nem működik, így a kezdés pillanatában egy újabb váltás történt, mégpedig a hatosra.
A gyors költözés, amely a Suzanne Lenglen pálya előtti kivetítő előtt gyülekező hatalmas tömeg miatt nem is volt olyan könnyű – Cicipasz és Musetti csatájára a stadionból kiszorulók is kíváncsiak voltak –, bizonyára mindkét játékost megzavarta, de Pannát leginkább ellenfele szokatlan stílusa lepte meg. A világranglista 225. helyén álló, kvalifikációból érkező, 24 éves mexikói pörgetésekkel és magas labdákkal tördelte Udvardy játékát, akinek ez láthatóan elvette az önbizalmát. Ellenfelének viszont meghozta, hiszen a küzdelmes első szettet követően már 5-1-re is vezetett, a magyar lány kitartásának és harcosságának köszönhetően azonban csak két játékkal később, és számos meccslabdát követően tudta lezárni a mérkőzést.
− Nagyon el vagyok keseredve, hiszen minden sanszom meg volt a győzelemhez – értékelte meccsét Udvardy Panna. – Sajnos egy csuklósérülés miatt a felkészülésem nem volt zavartalan, hétfőn kezdtem csak szerválni. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy a teniszem jobb volt, mint az ellenfelemé, nem itt kell keresni a vereség okát. Ez a meccs fejben dőlt el. Át kellett volna billennem arra a szintre, amelyen teljes egészében élvezni tudom a játékot, s nem lett volna szabad engednem, hogy a mérkőzés tétje ekkora súllyal nehezedjen rám. Sajnos, most ez utóbbi történt, de igyekszem minél gyorsabban tanulni belőle.
Az egyesekben így most már csak Fucsovics Mártonnak szurkolhatunk a folytatásban (Marin Cilic ellen), a párosok között azonban rajta kívül mind a három női versenyzőnk, Bondár Anna, Udvardy Panna és Gálfi Dalma is pályára lép, a hírek szerint valamennyi "magyar" meccs csütörtökön került "adásba".