Tavaly augusztus óta Los Angelesben tanul és teniszezik Makk Péter, a hazai férfi Next Generation tagja.
A 20 éves játékos számára azonban továbbra is a profi karrier a cél, amely felé az amerikai évek egy fontos lépcsőfokot jelenthetnek.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu) * A 2001-es születésű nemzedék kiemelkedő hazai játékosaként, 2019. augusztusában a junior világranglista 22. helyén érte el legjobb korosztályos helyezését Makk Péter. Októberi születésű lévén, akkor közel egy teljes éven át használhatta volna az igen előkelő helyezésből fakadó előnyöket az ITF-tornák főtáblájára biztosított szabadkártyák révén. A fiatal teniszező azonban a lehető legrosszabb időpontban lépett a felnőtt mezőnybe. 2020 tavaszát-nyarát írtuk ekkor, vagyis a koronavírus-járvány berobbanásának időszakát, a viadalok pedig sorra elmaradtak, és utazni sem lehetett. A jó bemutatkozás tehát elmaradt, aminek óriási szerepe volt abban, hogy 2021 nyarán végül egy igen fontos, sokak számára meglepő lépésre szánta el magát. Elfogadott egy amerikai ösztöndíjat és augusztusban Los Angelesbe költözött.
− A felnőtt tornákon már juniorként is indultam, s a kétezerhúszas év nem is kezdődött rosszul, hiszen Antalyában negyeddöntős voltam egy tizenötezresen, amelyen korosztályos ranglistámnak köszönhetően vághattam neki a főtáblának – idézi fel a sorsdöntő 2020-as esztendő nehézségeit Makk Péter, aki azon mindössze néhány hazai férfi játékos közé tartozik, akik tizennyolc éves koruk előtt felnőtt egyéni országos bajnokságot nyertek. – Ám ekkor jött a pandémia és legközelebb augusztus végén, Hollandiában tudtam hasonló feltételekkel indulni, nyertem is az első fordulóban. Novembertől azonban már nem volt meg a kedvezményem és a versenyek újraindulásával a kvalifikációs táblákra kerültem, hiszen játéklehetőség híján nem tudtam előbbre lépni a felnőtt ranglistán. Hiába küzdöttem, harcoltam, edzettem, nagyon nehezen ment a pontgyűjtés.
Alanyi jogon 2021. július végén, egy szerbiai tornán volt először főtáblás, igaz, ekkor már biztos volt az amerikai költözés ténye. A döntés ugyanis nem egyik napról a másikra, hanem hosszas gondolkodás után született meg. Már tavasszal sokat beszélgetett edzőivel a hogyan tovább lehetséges formáiról, különösen Palágyi Miklóssal, aki már jó ideje irányította felkészülését a Nemzeti Edzésközpontban. Miközben az amerikai egyetemi edzők pedig már jó ideje bombázták az ajánlataikkal, még válogathatott is közöttük.
− Abban biztos voltam, hogy a teniszt a lehető legmagasabb szinten folytatom, hiszen továbbra is ez az életem. Ugyanakkor tanulni is szerettem volna, hiszen a kezdeti nehézségek megmutatták nekem a választásom kockázatait is. Szerencsére az amerikai egyetemeken egyre magasabb a színvonal, ezért nekem sem árt, ha néhány évet új körülmények között, új felfogásban töltök el. Sőt. Nemcsak emberileg, de még a teniszemnek is kifejezetten jót tesz a környezetváltozás. Amikor nyáron megegyeztünk, akkor azt mondták, bármikor szüneteltethetem a tanulmányokat, s ha százszázalékosan vissza akarok térni a teniszpályára, akkor később is lediplomázhatok. Emiatt úgy éreztem, hogy nem kockáztatok semmit sem – összegzi elhatározásának okait Makk Péter.
Az első félév tapasztalatai pedig igazolták a döntés helyességét, Peti szerint ugyanis kifejezetten jó és a magyarországihoz hasonló gyakorlásokban van része, remek csapattársak körében. Az erőnlétével korábban sem volt problémája, s most is jól tartja formáját, miközben az önbizalom terén igen nagy előrelépést tett. És már az első sikerek is elérték, hiszen abban a ligában, amelyben egyetemi csapatával indul, az első hét legjobb játékosának választották.
− Szerencsére nagyon sok meccset játszunk, ráadásul egy jóval erősebb mezőnyben, mint amilyennek azt otthonról gondoltuk – számol be Los Angeles-i mindennapjairól Makk Péter. – Először négyes helyen játszottam, most feljebb tettek hármasra, s bizony több a junior élvonalból ismert játékossal találkozom a bajnokság során. Éppen ezért számomra továbbra is a profi karrier a végcél, s ennek megvalósításában segít ez az amerikai állomás. A tenisz szempontjából legjobb húsz egyetemen ugyanis a többiek is ugyanerre vágynak, tehát folyamatosan inspiráljuk egymást a jobbnál jobb teljesítmény elérésére. Május végén fejeződik be az egyetemi bajnokság, akkor mindenképpen hazamegyek. Egyrészt nagyon hiányzik a családom és a legjobb barátaim, de teniszezni is szeretnék. Egyrészt csapatoznék, de egyéni ITF-tornákon is le akarom mérni az elmúlt hónapok munkájának hatékonyságát.
Makk Péter az első egy-két hét nehézségeit leszámítva, mind az egyetemen, mind a sportban, mind pedig a hétköznapokban megtalálta a helyét. A kollégiumban olyan golfozók között lakik, akik kifejezetten szeretik a teniszt, és a mindennapokban is remek társaknak bizonyulnak. Ráadásul az igen kevés szabadidejét is a lehető leghasznosabban töltheti, hiszen a kirándulások mellett, Los Angeles-ben olyan könnyűzenei koncertekre juthatott el, amelyekről korábban csak álmodozni tudott. A legnagyobb találkozás azonban mégsem a zenéhez, hanem kedvenc sportágához köthető:
− Steffi Graf és André Agassi fia a mi egyetemi baseball csapatunkban játszik, s az egyik barátom családjával igen közeli ismerősök, így együtt néztük meg a meccsét. Ketten együtt harminc egyéni Grand Slamet nyertek, úgyhogy igazán kivételes társaságban lehettem.