A múlt héten megrendezett fehérvári torna egymillió forintos összdíjazással csábította a hazai legjobb férfi teniszezőket, az érdeklődés mégis elmaradt a várakozásoktól.
A székesfehérvári klub két vezetője, Bihari József és Borsos Gábor ennek okairól beszélt honlapunknak.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) * Egymillió forint összdíjazású 1-es kategóriás férfi tornát rendeztek a múlt héten Székesfehérváron, a Bregyó Tenisz Klubban. A torna a pénzdíj tekintetében mindenképpen egyedülálló volt, a szervezőknek mégis meg kellett elégedniük egy harminckettes táblával, jóllehet, ők eredetileg negyvennyolcast terveztek. Ez azért különösen érdekes, mert nagyon sokan a hasonló tornák hiányát vetik fel a magyar tenisz egyik komoly problémájaként. A „profik” és a világ élvonalába vágyó fiatalok, valamint az amatőrök között kellő anyagi motiváció hiányában, egyfajta légüres tér alakult ki. Pedig éppen egy nagy létszámú, erős, hazai első osztályú rétegen át vezethetne a feltörekvő reménységek legrövidebb útja a nemzetközi sikerek felé.
A magyar Davis Kupa-válogatott korábbi erőssége, Borsos Gábor második lett a tornán, ám ő már a családi vállalkozásban és a teniszklubok üzemeltetésében képzeli el jövőjét.
A 15 és 25 ezres ITF-tornák rendezésében már nagy gyakorlatot szerző Bregyó TE vezetését 2000-ben vette át Bihari József, az üzemeltető Borsos családdal karöltve. Az eltelt több mint húsz év alatt, fokozatosan épült-szépült az önkormányzati tulajdonban lévő három kemény és négy salakpályás teniszcentrum, miközben egy igen népes amatőr tagság is kialakult. Utóbbinak igen nagy szerepe van abban, hogy az egyesület vezetői, az eddigi nemzetközi tornák hagyományát folytatva, belevágtak a mostani, „egymilliós” rendezésébe.
− A tizenöt- és huszonötezres IFT-tornákat a koronavírus-járvány miatt sem tavaly, sem idén nem tudtuk megrendezni, ezért döntöttünk úgy, hogy a hazai férfi mezőny számára kínálunk fel egy jó lehetőséget – beszélt az ötlet megszületéséről Bihari József, hangsúlyozva azon klubtagok szerepét, akik mindig szívesen áldoznak egy-egy esemény támogatására. – Szeretnek idejárni, az egyesületet a sajátjuknak érzik, ezért büszkék arra, ha az ő segítségükkel egy rangos viadalt rendezünk. Mivel pontosan tudjuk, hogy nagy szükség lenne itthon „piacképes” pénzdíjazású magas színvonalú tornákra, ezért nagyobb léptékben gondolkodtunk, de végül csalódnunk kellett. Azt megértettük, hogy aki éppen külföldön versenyez, az inkább azt választja, ám arra tényleg nem gondoltunk, hogy a hazai ranglista tízedik és nyolcvanadik helyezettje között nem lesz negyvennyolc játékos, aki eljönne ezért Fehérvárra. Nagyon régen kitűztük már a verseny időpontját, így az sem lehet mondani, hogy nem fért bele a versenynaptárba.
Bihari József szerint manapság nemcsak ahhoz kell hatalmas fanatizmus, hogy valaki a teniszre tegye fel az életét játékosként, de ahhoz is, hogy klubot üzemeltessen. Ám akiben van elegendő alázat és szívvel-lélekkel csinálja, az képes álmai megvalósítására, egy élettel teli, virágzó klub létrehozására. Még akkor is, ha a sikerek korántsem állnak arányban a befektetett munkával.
A Bregyó TE három belsős, valamint hat külsős edzővel dolgozik, s bár felnőtt hobbiteniszezőből nincs hiány, elhivatott gyermekből hozzájuk is egyre kevesebb érkezik. Telente azonban náluk sem ritka a gyermekzsivaj, hiszen a négy sátorral fedett salakos pályán edzenek az Alba Bianca TC fehérvári apróságai Tóth Judit Bianca irányításával.
A klubtagok jobb kiszolgálása érdekében idén elindították az online pályafoglalási rendszert, amelynek köszönhetően az adminisztratív munka könnyebb és gyorsabb lett. A megvalósításban nagy szerepe volt a Borsos család üzleti vállalkozásába frissen bekapcsolódott korábbi Davis Kupa-játékosnak, Borsos Gábornak is.
− Nagy segítség számomra, hogy Gábor beszállt az irányításba – mondja Bihari József, majd az infrastrukturális fejlesztésekre tér át. – Az önkormányzat tulajdonában van a sporttelep, a városi vezetéssel nagyon jó kapcsolatban vagyunk, s már korábban kidolgoztunk egy tervet a néhány évvel ezelőtt megépített 3 kemény pálya fölé emelendő könnyűszerkezetes csarnokra. A klubházat nemrégiben újítottuk fel, a 4 salakos pályát pedig nemzetközi színvonalúra alakítottuk. Most fejlődnénk tovább, ám ehhez a szövetség támogatására is számítunk. Hosszú távú terveink elsősorban a nemzetközi versenyek rendezésére szólnak, amit csak megerősít a Bregyó Kupa felemás fogadtatása.
A tornát Bartakovics Marcell nyerte, éppen Borsos Gábor ellen, egy 5:7, 6:1, 6:4-es igencsak kiélezett meccsen. Igaz, a nemrégiben visszavonult teniszező addig szettet sem veszített, s csupán a második helyen kiemelt Kis-Balázs Rafael szorította meg (6:2, 7:5) az elődöntőben.
− Közel másfél éve nem játszottam komoly tornán, ezért alaposan el is fáradtam a végére – meséli Borsos Gábor, aki ennek ellenére nehezebb meccsekre számított. – Úgy tűnik, egész jól elbírok még a fiatalokkal, de azért a jelenlegi edzettségi állapotomban zsinórban öt meccs picit már sok. Jó volt ismét játszani, borzasztóan hiányzik a komoly tenisz, de sajnos ez az élet rendje. Jövőre szeretnék jobb formában lenni a tornára és a külföldi csapatversenyekre. Ugyanakkor nagy örömmel segítek a családomnak a vállalkozások vezetésében, számomra ez egy teljesen természetes dolog. Ráadásul idén nyáron apa lettem, született egy csodálatos kislányunk, úgyhogy van teendőm bőven. Versenyeken persze szívesen indulok, de már érzem, hogy kicsit rozsdásabban működik a szerkezet.
A Borsos család a saját üzleti vállalkozás mellett három klubot üzemeltet, a Bregyó TC-t, a Siófoki Spartacust és a Budafoki Teniszcentrumot. Mindhárom önkormányzati területen működik, és a Borsos szülők mellett két fiúk is komoly feladatokat látnak el a mindennapi munka során. Teniszkarrierje, majd tanulmányai miatt Gábor csatlakozott hozzájuk a legkésőbb, az edzősködés ugyanis soha nem jutott az eszébe.
− Szerintem nem nekem való, nem hiszem, hogy lenne elég türelmem hozzá – vallja be a magyar Davis Kupa-válogatott korábbi erőssége. − Az üzleti életben jobban feltalálom magam, s mivel nagyrészt teniszklubok üzemeltetéséről van szó, azért nem kerültem olyan messzire szeretett sportágamtól sem. A tapasztalataimat itt is nagyon jól tudom kamatoztatni. Sajnos nagy szponzorokat nemigen találunk, de hálásak vagyunk azoknak a kicsiknek is, amelyek révén ez a torna megvalósulhatott, korábban pedig a nemzetközieket rendezhettük. Rájuk a jövőben is számítunk. Ami pedig a versenyteniszt illeti, hiába voltam profi játékos, tudomásul kell vennem a lehetőségeink határait. Nagyon széles amatőr alap kell a versenyzők „eltartására”, no és persze vállalkozó kedvű gyerekekre és szülőkre is szükség van. Bevallom őszintén, hogy a Bregyó Kupával kapcsolatban a fiatalok közül többen is az augusztus huszadikai hosszú hétvégére hivatkozva maradtak távol. Amikor én hasonló korú voltam, örültem, ha játszhattam, eszembe sem jutott, hogy inkább a nyaralást válasszam. Visszatérve a versenyteniszre, ha van rá igény, mi biztosan nem fogunk nemet mondani senkinek. Siófokon például éppen idén kezdünk bele egy iskolatenisz-programba, reméljük, hogy onnan tudunk majd építkezni. Itt Bálint Dávid az új vezetőedző, aki szintén a szívén viseli az utánpótlás-nevelést. Összességében ötven-száz körüli a gyerekek száma, akik klubbonként nálunk ismerkednek meg a sportág alapjaival.
Borsos Gábor szerint az is fontos lenne, hogy mind az üzleti mind a sportszektor mielőbb talpra álljon a koronavírus-járvány okozta nehézségekből. Személy szerint a családi vállalkozásban képzeli el a jövőjét, hiszen itt, a szerettei körében érzi magát a legjobban. Az már csak hab a tortán, hogy a teniszpályáktól sem került így túl messzire. Sőt.