A kora délelőtti kezdés a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető a közgyűlésen megjelenni szándékozó vidéki tagok érdekében hozott döntésnek, ám az kétségtelen, hogy az előző elnökség által trükkösen bedobott békéscsabai helyszín helyett ezúttal az ország közepén, a fővárosban volt a szövetségi közgyűlés. A határvidékekről azért így is kora hajnali indulás, minimum három órányi autózás szükséges az időbeni érkezéshez.
Az MTSZ elnöksége szinte napra pontosan egy évvel munkába állását követően adott számot munkájáról.
(tenisz-palya.hu) * Az előzetes napirend szerint a 2021 június 26-án, hétfőn 10 órai kezdéssel meghirdetett éves közgyűlésen - a várakozásnak megfelelően - elsőre nem gyűlt össze a határozatképességhez szükséges létszám, ezért az alapszabály szerint fél órával később, immár a megjelent képviselők létszámától függetlenül meg lehetett tartani az összejövetelt, az eredeti témakörök tárgyalásával.
Az MTSZ elnökségének munkájával kapcsolatos bizalmi szavazást, a szakmai helyzetelemzését, a Körmöczy Zsuzsa Teniszfejlesztési Program terveit, valamint az MTSZ könyvvizsgálójának kijelölését tartalmazta a meghirdetett, s előzetesen a az internet segítségével is publikált napirend.
Az MTSZ szakmai helyzetelemzése (ITT letölthető)
Körmöczy Zsuzsa Teniszfejlesztési Program (ITT letölthető)
10.15 óra: még zajlik a regisztárció 107 jelölt jelentkezett eddig. A lehetséges szavazók száma 335, így 168 jelentkezőre lett volna szükség a határozatképességhez.
10.45-re hirdette meg Lázár János az új kezdési időpontot, addig az elnök részletezte a napirendi pontokat.
Azt szeretném, ha a kormányzat számára elkészített szakmai előkészítést a közgyűlés elfogadná, hogy az évi 800 millió forintos támogatást be lehessen nyújtani. Teniszfejlesztés lesz, de nem a szövetségen keresztül - mondta az MTSZ elnöke, elárulva azt is, hogy a kormány a kérdésben várhatóan hétfőn délután tárgyal.
Sávolt Attila szakmai igazgató is szóbeli kiegészítést adott az előzetesen publikált anyaghoz.
10.45: 112 szavazót regisztráltak. Lázár János MTSZ elnök vezeti a közgyűlést.
A napirendi pontokkal kapcsolatos hozzászólások.
Borfői Botond értelmezni kívánja, a kétfajta szavazólappal pontosan kire szavaznak.
Lázár János: a négy évre megválasztott elnökség, szakmai, politikai megerősítést kér a tagságtól. Ha nem kapunk a munkához megerősítést, akkor mindannyian lemondunk. Azt javaslom, legyen titkos szavazás, bár ezt nem írja elő az alapszabály.
A titkos szavazást egyhangúlag elfogadta a közgyűlés. Fehér lap: elnökségre vonatkozó szavazás; zöld lap: az elnökre vonatkozó voksolás.
11.05: a szavazásra húsz perc szünetet rendelt el a levezető elnök, utána a két következő napirendet tárgyalja a közgyűlés.
11.30: amíg a szavazatszámlálás zajlik, a teniszfejlesztési program megtárgyalása zajlik.
Juhász Gábor, TopSport: a Körmöczy programmal kapcsolatban hiányoltam a széles szakmai egyeztetést, a VSB sem tárgyalta, a tagszervezetek sem kapták meg.
Pintér András Juhász Gábortól kérdezi, hogy tíz év alatt bármit tehetett volna a korábbi elnökség, miért nem tettek semmit. Négymilliárdos adósságot halmoztatok fel. Fogjad vissza magad, pihenj, s ne akadékoskodj állandóan.
Sávolt Attila: 2013-20 között, amikor szakmai igazgató majd megbízott főtitkár voltál, egyetlenegy közgyűlésen sem szerepelt a szakmai koncepció, pedig ez feladat. A társadalmasítást visszautasítját, a tagszervezetek láthatták, véleményeiket elmondhatták.
Lázár János az infrastrukturális fejlesztések fontosságát hangsúlyozza. Erre az egyesületek képtelenek önmaguk, az államnak, az önkormányzatnak, a piacnak kell létrehoznia. Legyen vonzó a családok számára. Társadalmi célunk, hogy becsatornázzuk, ne csak a gyerekeket, de a szülőket. Szélesíteni kell a bázist.
Szavazás a bizalom megerősítéséről:
Elnökség: 62 igen, 49 nem, 9 tartózkodás
Elnök: 117 igen, 1 nem, érvénytelen 1
Krupanics Veronika: a hazai bírói testületben jelenleg 45 praktizáló kolléga van, közöttük csak 25 olyan bíró, akire lehet mindig számítani. Ez nagyon kevés, újra kell építeni a rendszert. A versenybírói bizottság vezetőségi tagjának hozzászólása arra irányult, hogy utánpótlás és összefogás nélkül nincs előrehaladás. "Az utánpótlás alatt értem mind a játékosok, mind az edzők és természetesen a bírók utánpótlását és folyamatos képzését is". Ne ujjal mutogasson a régi vezetés, hanem dolgozzon a teniszért. Hagyjuk dolgozni azokat, akik dolgozni szeretnének.
Zoltán György: mi az oka annak, hogy a tenisz nem TAO-sportág? Lehet-e a későbbiekben az? A 800 millió meghatározott keretösszeg, vagy bővíthető?
Bocskay József: a 800 millió szakmai vonalon átgondolt, megvitatott összeg. Hogyan tudunk tovább fejlődni? - ez a kérdés. Sok elnökségen átívelő programot kell dolgozni, Lázár úr tízéves koncepcióról beszélt.
Tóth Judit Bianca: az infrastruktura-fejlesztési programot dicséri. A Mester, a Módszer és a Tanítványi kör a fontos, ez segítheti a a tenisz
Simon István: a Körmöczy-program az utolsó mentőöve lehet a tenisznek, az alulról építkező program segíthet a magyar tenisz jövőjén.
Markovits László: soha nem mondtuk, hogy a bölcsek köve nálunk lenne, hiszen az elmúlt tíz évben nagyon sokan és sokat tettek a teniszért. Az utolsó pillanatban jött a program. Büszke vagyok a társadalmasításra, sok konzultáció volt, büszke vagyok a szakmai programra.
Lázár János: tegyük félre a magyaros dicshimnuszokat, akkor ünnepeljünk, amikor a munkát elvégeztük. A 800 millió forintról: a tervünk, hogy külön soron legyen a magyar költségvetésben egy teniszfejlesztési program, s akkor remélhetőleg évente meg tudja kapni, s ez politikai pártoktól független lesz. TAO addig lesz, amíg az Unió megengedi. Kizártnak gondolom, hogy ez bővíthető lenne, aligha hiszem, hogy be tudnánk oda csúszni. A TAO sokat segített a sportnak 2010 óta, ennek feltételeit egyébként nem lehetett volna megteremteni - nem az a baj, hogy van, hanem az, hogy néhány más sportág, például a tenisz kimaradt belőle. A kiemelt sportágfejlesztési program most ezt igyekszik pótolni. Ha lesz költségvetési keretünk, akkor megtölthető azzal a tartalommal, amit a Körmöczy-terv
27 tartózkodás mellett nagy többséggel fogadta el a közgyűlés a Körmöczy Zsuzsa Teniszfejlesztési Programot.
12.10: "A bizalmat köszönjük, a munkát folytatjuk" - zárta le a közgyűlést Lázár János.
12.46: MTI hír
Lázár János folytatja a tavaly megkezdett munkát a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) elnöki posztján.
Az MTSZ hétfői rendkívüli közgyűlésén bizalmi szavazásokra került sor az elnökről és az elnökségről. Ennek felvezetéseként a sportvezető kifejtette, 2020-ban négy évre szóló mandátumot kapott, ám a folytatáshoz titkos bizalmi szavazást kezdeményez a tagság részéről annak érdekében, hogy megkapja a megerősítést a folytatáshoz.
Lázár János kiemelte, hogy a még zajló eljárásokkal együtt a szövetség pénzügyi konszolidációja nagy részben megtörtént, így a vezetőség rátérhet a szakmai munkára. Ennek kapcsán közölte, hogy a 17 kiemelt sportág egyikeként az MTSZ évi 500 millió forintos állami támogatásban részesül, ám a radikális előrelépéshez ez nem elég. Kiegészítésként ezért a vezetőség mintegy 800 milliós kormánytámogatást igényel a szakmai fejlesztésre, ennek részeként pedig a tervezett Körmöczy-programra. Az így keletkezett 1,3 milliárdos összeghez társul még 100-200 millió forintnyi piaci forrás, amelyet a versenyek finanszírozására fordítanak. Az elnök szerint így már lehetőség nyílik arra, hogy "tíz év múlva máshol tartsunk, mint most".
Ezt követte a voksolás, melynek során Lázár János 117 igen szavazatot kapott, egy-egy nemmel és tartózkodással. A másik szavazólap összesítése alapján az elnökség 62 igen mellett 49 nem és 9 tartózkodó szavazatban részesült.
Az MTSZ tavaly július óta, a pénzügyi konszolidáció jegyében 3,9 milliárd forintot kapott a felhalmozott adósságok rendezésére, s ebből márciusig 1,7 milliárdot már kifizetett a játékosoknak, edzőknek, kluboknak és versenyszervezőknek.
A közgyűlés végén a küldöttek megszavazták a szakmai fejlesztésről szóló programot is.