A pandémia és a nyári időpont miatt a szokottnál kevesebb résztvevővel, mégis sikeresen rendezték meg a Lénárt László szenior emlékversenyt Keszthelyen. Az ITF-torna nemcsak a tenisz, de a Balaton-parti város számára is jó reklám. Honlapunk a viadal legidősebb hölgyversenyzőjével, a 86 esztendős Mikola Elenával is beszélt a szeniorok sportjáról.
Riport sok fotóval, minden eredménnyel.
Gy. Szabó Csilla és Árvay képes riportja (tenisz-palya.hu/MTSZ) * Negyvenharmadik alkalommal rendezték meg Keszthelyen az ITF hagyományos szeniorversenyét. Rendhagyó időpontban, s ennek megfelelően rendhagyó melegben versenyeztek a 30 év feletti hazai és külföldi játékosok. A hagyományok szerint szeptember első hetében gyűlt volna össze a szeniorok népes nemzetközi mezőnye a balatoni városban, a koronavírus-járvány miatt azonban a világbajnokságot ősz elejére tolta az ITF, a hazai szervezők pedig nem akartak ütközni a fontos eseménnyel. Inkább nyár közepi időpontot választottak.
A korábbi években három-négyszáz játékos nevezett be a versenyre, ezért nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez Magyarország legnagyobb létszámú teniszversenye, az összes korosztály figyelembevételével – vezette be honlapunkat a rendezés műhelytitkaiba Bíbok Tamás versenyigazgató. – Idén az ismert járványügyi helyzet, valamint a korai időpont miatt kicsit kevesebben vagyunk, elsősorban a külföldiek számára jelentett nehézséget az utazás megszervezése. De még így is több mint százhetven egyéni nevezőnk volt (172), a párosok révén pedig a kétszázat is meghaladtuk (206). Közel negyven versenyszámot (39), rendeztünk, 246 meccs zajlott a pályákon keddtől szombat estig.
A nagy múltú keszthelyi nemzetközi veterán verseny egyik legszorgosabb résztvevője, s immár csaknem egy évtizede névadója a 2013-ban elhunyt Lénárt László, aki nyolcvan esztendős kora után is rendszeresen teniszezett, versenyzett. A külföldiek által is tisztelt, szeretett Lencsi Bácsi tizenötszörös magyar csapatbajnok volt együttesével, az Ú. Dózsával, s a klub örökös bajnoka címét is elnyerte. Egyesben kétszer játszott elődöntőt az országos bajnokságon. Szeniorként korosztályában Európa-bajnok és világbajnoki ezüstérmes, sokszoros ranglistavezető volt. Hazai pályán, de külföldön is alig-alig talált legyőzőre korcsoportjában („Veterán korszakom kezdetén Bujtor Frici vert meg egyszer”), kitartásáról, sikereiről pedig azt mondta, hogy az állandó edzés a recept, s ennek köszönhető, hogy „a lábmunka és a gyors mozgás volt az erényem egész pályám alatt”.
Nyolcvankilenc esztendős korában halt meg, s tiszteletére azóta az ő nevét viseli a legrangosabb hazai veterán viadal.
A korábbi években a part menti Helikon Szálloda és annak nyolc pályája volt a verseny központja, ám az ott zajló felújítási munkák miatt idén más helyszínt kellett keresni. Így került a versenyközpont a Kristály Hotelbe, a meccsek pedig Sun Tennis Club és a Helikon Tenisz Klub pályáira. A területi megosztottság azonban nem okozott fennakadást, a versenyzők gyorsan megtanulták, mit hol találnak, s egyébként is pár száz méteres távolságokról volt csupán szó. A szervezők ráadásul mindenkit megpróbáltak folyamatosan ugyanarra a helyszínre beosztani, hogy minél kevesebbet kelljen járkálniuk.
− A körülmények mindig lehetnek jobbak, de amit személyesen meg lehetett tenni, azt megtettük azért, hogy a versenyzők jókedvűen és elégedetten játszhassák végig a hetet – folytatta Bíbok Tamás a rendezői oldal bemutatását. – Alapvetően mindenki boldog volt, hogy két év után ismét pályára léphet, hiszen ne feledjük, a pandémia alatt ez a korosztály veszélyeztetettsége miatt egyáltalán nem versenyzett. A szenior viadalok szépsége egyébként is a hangulatban rejlik. Itt is komoly meccsek zajlanak, de legalább ilyen fontos, hogy barátságok születnek, a már meglévő régi kapcsolataikat pedig ápolják a résztvevők. Fantasztikus dolognak tartom, hogy valaki nyolcvan-nyolcvanöt évesen veszi a fáradtságot, felkerekedik és benevez egy hétre, miközben a forróságban még meccseket is játszik.
A versenyigazgató szavainak igazolásáért pedig nem is kellett messze menni, hiszen a Sun Tennis Club egyes pályáján éppen a női mezőny rangidőse, Mikola Elena játszott. S bár a jó modor okán nem kívántuk életkorát firtatni, ő büszkén vállalta 1935-ös születési dátumát.
− Bizony nyolcvanhat éves vagyok, s bár gyerekkoromban teniszeztem és ügyesnek is találtak, én végül az alpesi síelés mellett döntöttem, abban szereztem edzői diplomát és dolgoztam közel húsz éven át. Nyugdíjba vonulásomkor kapcsolódtam újra be a teniszéletbe, de ez is már egy jó két évtizedes sztori – meséli történetét a civilben villamosmérnök Mikola Elena, aki nyolcvan évesen nyert világbajnokságot vegyes párosban egy ausztrál teniszező oldalán. – A vb címre nagyon büszke vagyok, igazából azért játszom, mert mozogni kell. Hetente háromszor-négyszer megyek le a pályára, ahogy összejön. Egyesre nagyon ritkán van alkalmunk, inkább párosozunk. Az az igazság, hogy kicsit lusta vagyok már a futáshoz. A pandémia miatt kevesebbet mozogtam a szokásosnál, ami sajnos meg is látszik a játékomon. Életemben először síelni sem mentem.
A keszthelyi tornát viszont nem hagyhatta ki az örökifjú játékos, aki egyelőre nem tervezi, hogy visszavonulna. Honlapunknak úgy fogalmazott, addig teniszezik, ameddig lehet, és ameddig bírja.
Keszthely legeredményesebb szenior játékosa, a szintén világbajnok Mészáros László szerint valóban ritkább volt idén a mezőny, ám a legjobbak ennek ellenére is eljöttek. A 700-as versenyekből a járvány miatt most amúgy is kevés van, ami jó motivációt jelent azok számára, akiknek fontos az eredmény.
− Az az igazság, hogy nagyon szeretek nyerni – indokolta Mészáros László a közel harmincöt éves múltra visszatekintő szeniorkarrierjét. – Mondhatnám azt, hogy a teniszért magáért játszom, de sokkal inkább a küzdésért, a küzdelemért. Szerintem itt az a szép, hogy bizonyos kor fölött is játszik az ember. Meg kell nézni a nyolcvan-kilencven éveseket, és példát venni róluk. Kimegyek külföldre, néha a legidősebbek is úgy futnak, mint a nyúl. Gyakran el kell gondolkodnom azon, hogy milyen korosztályban is lehet az illető. Nekem valószínűleg jó a genetikám, ráadásul egész életemben sportoltam. Miért is hagynám abba?
Valóban, miért is?
A Helikon TC elnöke, Horváth Imre 1978-ban került a klubhoz, korábban sportlövő volt, közel egy évtizede lett az egyesület vezetője. Szerinte a sport nemcsak fizikálisan, de mentálisan is jobbá teszi az embereket, így az öregedésüket is gátolja.
− Amikor megválasztottak elnöknek, új szemléletet hoztam a klubba – vallotta be Horváth Imre. – Nekem mindegy, hogy ki milyen szinten játszik, mit csinál az életben, vagy milyen társadalmi pozíciót tölt be. Fut, vagy csupán lépked a pályán. Az a fontos, hogy élvezze a játékot és ezáltal a sportot. Egyesületünknek voltak olyan kivételesen jó évei, amikor százötvenes tagságunk is volt, a szerényebb időszakokban pedig olyan hatvanas. Jelenleg kicsivel nyolcvan fölött járunk, igaz az ifjúságiak száma csupán tizenhat. Most azon dolgozunk, hogy több utánpótláskorú játékost nyerjünk meg a sportágnak.
A verseny másik helyszínén, Varga Balázs, a Sun Tenisz Club elnöke is hasonló problémákról számolt be honlapunknak, ők is a gyerekek meghódításában látják a fejlődés lehetőségét. Akkor is, ha a pandémia miatt ez most különösen nehezen megy. A negyvenes-ötvenes korosztály az, amely a tagság gerincét adja, ahogy általában a környező klubokban is.
− Keszthely teniszélete nagy múltra tekint vissza, régebben világelsők voltunk a pályák számában, amely az ötvenet is meghaladta városunkban és környékén – beszélt az egykori helyi lehetőségekről Varga Balázs. – A szenior verseny a turisztika szempontjából is fontos számunkra, hiszen aki a tenisz miatt érkezik hozzánk és jól érzi magát, az jó hírét viszi városunknak, s hamarosan újból visszatér. A pandémia alatt nagyon vigyáztunk a játékosok és saját egészségünkre, nem is volt nálunk megbetegedés. Összesen tíz pályánk van nyáron, mind salakos, kettő folyamatosan fedett, nyitható oldalakkal. Utóbbi igen kedvelt a teniszezők körében, hiszen nemcsak a tűző naptól, de az esőtől és a széltől is védi őket a tetőszerkezet. A gyerekek oktatását is többnyire ott bonyolítjuk, annak érdekében, hogy minél kevésbé legyenek kitéve az UV-sugárzásnak. Persze vannak sláger időpontok, amikor több pályára lenne szükségünk, de mindig megoldjuk. Kompromisszumok árán, de nálunk mindenki játéklehetőséghez jut.
A Szenior Tenisz Szövetség elnöke, Erdei Csaba szerint az idén számos pozitív változás történt a szervezet életében. A Magyar Tenisz Szövetséggel másfél évtizede kötött együttműködési szerződés megújításának abban is nagy szerepe volt, hogy ideális körülmények között rendezhették idén a keszthelyi viadalt. A legnagyobb különbség azonban a válogatott játékosok utaztatásában lesz majd tapasztalható, akik a világversenyeken való részvételhez mostantól támogatásban részesülnek.
− Az ország méretéhez képest sikeresek vagyunk a nemzetközi porondon, a legutóbbi szenior Európa-bajnokságról is több éremmel térhettünk haza. A szeptemberi világbajnokságra soha nem látott létszámú csapattal utazunk Umagba, reméljük, hogy ott is jó néhány érmet sikerül majd szereznünk – latolgatta a közeledő vb esélyeit Erdei Csaba a keszthelyi torna zárásaként.
FÉRFIAK
Egyes:
30+: 1. Wacha Gergely, 2. Cherednicenko Roman (ukrán), 3. Kovács Tibor
40+: 1. Schulz Sven (német), 2. Markus Marian (szlovák), 3. Almási Zoltán és Schultz Teofil
45+: 1. Prusztyin Jiri (cseh), 2. Thékes István, 3. Szántó András és Lipták János
50+: 1. Kovacka Peter (cseh), 2. Donescu Sorin (román), 3. Radulescu Olivier (román) és Austen Michael (német)
55+: 1. Lubas Marek (lengyel), Kuba Wolfgang (osztrák), 3. Kováts Zsolt és Koszó István
60+: 1. Pansy Karl (osztrák), 2. Szekrényes Zsolt, 3. Feke Mihály és Koepf Andreas (osztrák)
65+: 1. Khorkhin (ukrán), 2. Orosz György, 3. Kruse Jens (német) és Panman Jacob (holland)
70+: 1. Metzner Wolfgang (német), 2. Raus valentin (román), 3. Schwelberg Max (osztrák) és Clarke Patrick (török)
75+: 1. Adrigan Peter (német), 2. Montemezzi Massimo (olasz), 3. Santi Silvio (olasz) és Lelkesi József
80+: 1. Fábián Zoltán, 2. Gabering Heinz (osztrák), 3. Klein Klaus (német) és Németh Gyula
85+: 1. Specht Gerhard (német), Marx Werner (német), 3. Vízi Szilveszter és Lipóth Lajos
Vigaszverseny
55+: 1. Sákovics Péter, 2. Stefanovic Miran (szlovén), 3. Frece Matjaz (szlovén)
65+: 1. Pap Sándor, 2. Perényi Szilárd, 3. Cerny Vlatislav (cseh) és Almai János
Páros
40+: 1. Donescu Sorin, Radulescu Olivier (román), 2. Ivan Miroslav, Prusztyin Jiri (szlovák, cseh), 3. Almási Zoltán, Szántó András és Erdei Csaba, Kováts Zsolt
55+: 1. Alajoe Sulev, De Coen Bernard (észt, belga), 2. Pesta Zoltán, Pintér Antal, 3. Kuba Wolfgang (osztrák), Prágai Sándor
60+: 1. Sákovics Péter, Szekrényes Zsolt, 2. Koepf, Pansy (német), 3. Feke Mihály, Ozsváth András
65+: 1. Panman Jacob, Eduard Wretschitsch (holland, osztrák), 2. Khorkhin Serhiy, Rakonczay Tibor (ukrán, magyar), 3. Erdei Ferenc, Fülöp László és Balog Ferenc, Fehérváry Sándor
70+: 1. Mészáros László, Román Ferenc, 2. Almai János, Holló János, 3. Gutmann Peter, Szalay István (osztrák, magyar) és Vas István, Zufka Jordan (magyar, szlovák)
75+: 1. Pohly Ferenc, Varannai Csaba, 2. Kamerda Károly, Szalay Miklós, 3. Castano Pedro, Kósa Péter
85+: 1. Kende László, Specht Gerhard (magyar, német), 2. Judik Zoltán, Marx Werner, 3. Kuti László, Lipóth Lajos
NŐK
Egyes:
35+: 1. Chuda Silvia (szlovák), 2. Paulovicz Natasa, 3. Sápi Zsófia
45+: 1. Rogulski Patricia (szlovák), 2. Zimonyi Eszter, 3. Lukács Andrea
50+: 1. Kirchner Gaby (német), 2. Muenster Nicole (német), 3. Sarkadi Ágnes
55+: 1. Scola Elena (olasz), 2. Balta Rózsa, 3. Rowicka Marzena (lengyel)
60+: 1. Turi Zsuzsanna, 2. Szerencsésné Miltényi Éva, 3. Peeters Karen (holland)
70+: 1. Froeysok Heide (német), 2. Kiss Ágnes, 3. Faragó Mária
75+: 1. Klein Alena (német), 2. Toth Heiderose (német), 3. Döbrei Éva
80+: 1. Lanstiak Éva, 2. Mikola Elena
Páros:
35+: 1. Chuda Silvia, Rogulski Patricia (szlovák), 2. Balta Rózsa, Bruckner Judit, 3. Sápi Zsófia, Szekrényes Emese
60+: 1. Bogár Szabó Éva, Szerencsésné Miltényi Éva, 2. Nádori Katalin, Turi Zsuzsanna, 3. Gelencsér Ágnes, Werner Anna
70+: 1. Kiss Ágnes, Orbán Zsuzsanna, 2. Bércesi Julianna, Faragó Mária, 3. Döbrei Éva, Póka Ágnes
VEGYES PÁROS
30+: 1. Chuda Silvia, 2. Prutyszin Jiri (szlovák, cseh), 2. Szekrényes Emese, Cherednichenko Roman (magyar, ukrán), 3. Sápi Zsófia, Szántó András
45+: 1. Rogulski Patricia, Kovacka Peter (szlovák, cseh), 2. Zimonyi Eszter, Bíbok Tamás
50+: 1. Kirchnery Gaby, De Coen Bernard (német, belga), 2. Bruckner Judit, Erdei Csaba, 3. Pilvein Andrea, Feke Mihály
55+: 1. Balta Rózsa, Szekrényes Zsolt, 2. Rowicka Marzena, Lubas Marek (lengyel, cseh), 3. Tóth Ildikó, Eppich László
60+: 1. Bogár Szabó Éva, Sákovics Péter, 2. Szerencsésné Miltényi Éva, Márton Kálmán, 3. Turi Zsuzsanna, Rakonczay Tibor
65+: 1. Peeters Karen, Panman Jacob, 2. Nádori Katalin, Fehérváry Sándor, 3. Bércesi Julianna, Perényi Szilárd
70+: 1. Froeysok Heide, Metzner Wolfgang (német), 2. Toth, Castano (osztrák, spanyol), 3. Orbán Zsuzsanna, Román Ferenc és Faragó Mária, Gutmann János
80+: 1. Lanstiák Éva, Marx Werner, 2. Péceli Edith, Csorba Zoltán, 3. Mikola Elena, Judik Zoltán