Július 5-én, hétfőn délután tartotta éves rendes közgyűlését a Magyar Tenisz Szövetség.
Az előzetes jelentkezési határidőig összesen 94 sportszervezet jelezte részvételi szándékát a Nemzeti Edzésközpontban szervezett eseményre.
(tenisz-palya.hu) * Az MTSZ a tanácskozás napirendi pontjait, s az egyes témák részletes beszámolóját a www.huntennis.hu/kozgyules2021 linken egy hónappal az esemény előtt elérhetővé tette.
A közgyűlés kezdetén Lázár János elnök bejelentette, hogy a képviseletre jogosult 335 tag közül csak 108-an jelentek meg a határozathozatalhoz szükséges 168 helyett, így fél órával elnapolták az összejövetelt, 15.20 órakor volt kezdés. Ekkor 110 szavazó volt a teremben.
A várakozás fél órája alatt Lázár János beszélt többek között arról, hogy a kormány rövidesen tárgyal arról a programról, amely az elmúlt 14 év szakmai polémiáinak összegzéséről szól, s középtávú szakmai elképzelést ad. Az országos infrastrukturális beruházásokkal kapcsolatban ezt mondta:
- A Magyar Tenisz Szövetségre pénzt ne bízzanak! Gyöngék ehhez a vállaim. A kormány a helyi önkormányzatokkal állapodjon meg, s közpénzből közvagyont hozzon létre. Mi csak a szakmai javaslatokat adjuk. Hatvan-hetven olyan magyar település adódik, ahol van rá igény, s az önkormányzat a helyi egyesületekkel közösen üzemelteti azt. Legyen három terület, Budapest és a Balaton, s a harmadik egység lenne a vidék. A 2021-24-ig terjedő időszakban a kormány 24-25 milliárdot adna.
Napirend előtt Borfői Botond, illetve Juhász Gábor kifogásolta, hogy az eredetileg jelentkezett 94 tag helyett 110-en kaptak szavazati jogot.
Egyhangúan fogadta el a közgyűlés a beszámolókat.
Ezt követően Patay Gábor ügyvéd beszélt az alapszabály tervezett átalakításáról. Előzetesen 16 észrevétel érkezett, ezúttal új javaslatok, megállapítások is érkeztek.
Borfői Botond: "Az új alapszabály rengeteg tagszervezetet kilő a rendszerből. Kiüresíti a közgyűlés tagjainak jogkörét".
Punyi Gábor: Mit jelent az, hogy "a tagfelvétel része a versenyrendszerben való részvétel?"
Kovács István: a kis szervezetek szavazati joga is fontos, veszély, hogy ne néhány nagy klub diktálja az életünket.
Brányik Györgyi a 24 órás regisztrációt említette, s a fiktív alapszervezetekkel kapcsolatban kért említést.
Lázár János: az legyen a szövetség tagja, aki a jogaival és kötelezettségeivel él.
Patay Gábor és Lázár János reagált a szóban feltett kérdésekre. Elhangzott többek között, hogy a tagdíjak ügyében az elnökség javasol, de a közgyűlés dönt.
Balázs Ildikó: egy 224 gyermeket foglalkozó tenisziskola életét miért gátolja az új alapszabály. Egy ilyen sportegyesületet miért zárnak ki a tagság sorából. Ne lehetetlenítsék el a hobbiklubokat. Legyen titkos szavazás ebben az ügyben. A kis klubok anyagi támogatását kérte.
Lázár János: nem lehetetlenítünk el senkit. Ez egy szakmai vita. Egy tag egy szavazat, vagy a szakmai munka alapján súlyozunk. Ebben kell döntenünk.
A közgyűlés egyhangúlag döntött, hogy a 10-es és 11-es napirendi pontot első olvasatban megtárgyalták, de újra napirendre kell tűzni, azt követően, hogy a hozzászólásokat, megjegyzéseket figyelembe véve szakmai alapon újra megbeszélik.
Juhász Gábor a 2021-es esztendő magas bérköltségét, annak leosztását kifogásolja.
Sütő Csilla főtitkár beszámolt arról, hogy 1 milliárd 110 millió 150 ezer forint költségvetés. A bérköltség, szakmai feladatok legnagyobb részét, 90 százalékát az EMMI fedezi állami költségvetésből. Az átcsoportosítás, a mozgástér minimális.
Egymás iránti tiszteletet kér a jövőre vonatkozóan az MTSZ elnöke, amikor személyeskedő anyagi vita keveredett.
Lázár János összegezve a hallottakat, úgy véli az alapszabályt illetően az előterjesztés 90 százalékát elfogadja a közgyűlés, "annak érdekében is, hogy megakadályozzuk, hogy olyan csőd jöjjön, amely végsöpört a sportágon az elmúlt egy évtizedben". A technikai kérdésekkel kapcsolatban az MTSZ elnöke flexibilisnek bizonyul, "aki akar, csatlakozzon, mondja el véleményét, javaslatát". Lázár János hangsúlyozat: "Két koncepcionális kérdésben további munka, finomítás szükséges: megállapítani a súlyozás kérdését a szavazásoknál, rendben, vigyük a plénum elé a tagrevíziót, s tárgyaljuk tovább a megyék önálló státusának ügyében is."
Juhász Gábor: ez nem egy szakmai terv amit most kaptunk, hanem egy szakmai koncepció, amit már tavaly novemberben is hallottuk - mondta a volt főtitkár.
Sávolt Attila: a nemzetközi versenyrendezésre nem lehet EMMI forrást felhasználni, de szeptember végére sikerült pénzt előteremtenünk egy férfi és egy női 25 ezer dolláros tornára, itt a NEK-ben. A vidéki tenisz fejlesztésére is pénzt, szakmai segítséget szánunk, függetlenül attól, hogy megyei szövetség, vagy régiós testület lesz a jövőben. Elindult az MTSZ digitális fejlesztése, a közeljövőben kötjük meg a szerződést, a 2022-es szezonra ez a rendszer készen áll majd.
17.26: a 2021-es szakmai tervet és kötségvetést egyhangúlag elfogadta a közgyűlés.
Kovács István mintegy zárszóként a hazai tenisz egységét szorgalmazza, legyen végre egy táborban a magyar tenisz.
*
Pintér András egykori Davis Kupa-kapitány, sokáig MTSZ felügyelő bizottsági elnök, és 16 éven át veterán szövetségi vezető a közgyűlésen is elmondta véleményét röviden, ám második felszólalását írásos megjegyzésre alakította, s nem sokkal a közgyűlés után juttatta el szerkesztőségünkbe.
Kommentár nélkül közöljük, úgy tekintjük, mintha a tanácskozáson hangzott volna el.
"Nyílt levél Juhász Gábornak és barátainak
Kedves Gábor,
Valójában ezeket a közgyűlésen kellett volna elmondanom, de a bűnösök nevesítésével kapcsolatos felszólalásom nem aratott átütő sikert az Elnökségnél, így nem akartam tovább borzolni az idegeket.
Számos esetben szóltatok hozzá a közgyűlésen „ javító szándékkal”, igen aktivak voltatok, de ha visszaidézem a közelmúlt közgyűléseit, ott csak arra koncentráltatok, hogy megakadályozzátok a Tiszta Tenisz felszólalásait, különös tekintettel Markovits László jelenlegi alelnök felszólalásaira.
Érdekes módon nem kifogásoltátok azt a tényt, hogy egyes klubok teljesen kiugró szövetségi támogatást kaptak a többi klubot megkárosítva.
Akkor sem szólaltattok meg, amikor a főtitkár úr, akinek a bébiszitterét is a szövetség fizette, bérelt, gépkocsi vezetős Mercedéssel járkált a budapesti ATP versenyen.
Akkor is nagy csend volt, amikor jóváhagyták a különböző nemzetközi versenyek teljesen értelmetlen, pénzzabáló helyszínváltoztatásait.
És csak közelről néztétek a szervezett pénzlopást a különböző kft-ken keresztül.
Ne csináljatok úgy, hogy semmi közötök nincs 4 milliárd forintos adósság kialakulásában. Felelős beosztásban dolgoztatok a Szövetségben, bűnös hallgatással és szolgai hozzáállással Ti is bűnösök vagytok. Ne gondoljátok azt, hogy ha az állam az Elnök úr segítségével kifizeti ezt a kimondhatatlan összeget, akkor már minden rendben lesz.
Ez a pénz mindig is hiányozni fog a magyar teniszből és senki sem moshatja le a felelősségeteket ezért.
Nem ártana egy kis önvizsgálatot tartani, mielőtt megint megszólaltok.
Üdvözlettel:
Pintér András"