Az utánpótlás-nevelés fontosságát hangsúlyozza, hogy az első szakmai fórumot a gyermektenisszel foglalkozó edzők számára hívták össze. A szövetség gyermektenisz programjának vezetője, Orbán-Sebestyén Katalin szerint végtelenül színes a legfiatalabbak mezőnye, amihez nekik is alkalmazkodniuk kell. A P+S szakmai napon nemcsak előadásokat hallgathattak a résztvevők, de gyakorlati bemutatókat is láthattak.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) * Határozottan jelzés értékű, hogy a szövetség új vezetése a Play and Stay programban tevékenykedő edzők számára rendezte meg első szakmai fórumát pénteken, a Nemzeti Edzésközpontban. Az esemény üzenete pedig nem más, mint hogy a szakmai vezetés rövid- és hosszú távú céljai között egyaránt a legfontosabbak között található az utánpótlás-nevelés.
Sávolt Attila szakmai igazgató köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy az edzőképzés és a gyermektenisz pillanatnyilag két kiemelt terület, amelyek szorosan összefüggenek egymással, hiszen utóbbihoz megfelelő szakemberekre van szükség. A korábbi éljátékos őszintén szólt az utánpótlás jelenlegi helyzetéről, elismerve, hogy a tizennyolc év alattiak közül bizony csak három-négy játékosnak van reális esélye arra, hogy egyszer a legjobb száz közelébe kerüljön. Ebbe a helyzetbe azonban nem szabad belenyugodni, s ők úgy próbálnak javítani rajta, hogy a korábbiaknál jobban figyelnek a jövő építésére, vagyis a legkisebbek oktatására. Ennek kapcsán az olasz férfi teniszezők példáját említette, akiknek sikerét a szakértők a „bajtársiasságban” vagyis az összefogásban látják, ezért a szakmai nap résztvevőit is az együttműködésre, és egymás segítésére ösztönözte. Jelezve, hogy Bardóczky Kornél fejlesztési igazgatóval közös irodájuk ajtaja mindenki előtt nyitva áll, aki a sportágért tenni szeretne.
A fórumon Papp Sándor, edzőképzésért felelős szakmai tanácsadó is beszélt elképzeléseiről, és az új szakemberképzési rendszerről, amelyhez a korábbi évek sikeres módszerei mellett, a kézilabda szövetség eredményes programját is megismerték, egyeztettek a sportágban érdekelt hazai felsőoktatási intézményekkel, és az ITF-fel is folytatni kívánják az együttműködést.
A szakmai nap főszervezője, az MTSZ gyermektenisz programjainak vezetője, Orbán-Sebestyén Katalin mielőtt a Play and Stay program jelenlegi hazai helyzetéről tájékoztatást adott volna, a kezdeteket is felidézte, amely az ezredfordulóra nyúlik vissza. Honlapunknak ugyanakkor arról is beszélt, mennyire színes világ az U11-es és annál fiatalabb korosztályoké:
− Fontos, hogy felkaroljuk azokat a gyerekeket, akik versenyzők szeretnének lenni, de legalább ilyen fontosak azok is, akik éppen ismerkednek a tenisszel, vagy az olyan apróságok, mint az óvodások, akik csak labdázni szeretnének. Utóbbiak is fontosak, hiszen a kellemes első találkozásnak köszönhetően nálunk maradhatnak, s később akár sikeres versenyzőkké is válhatnak. Ehhez a változatossághoz kell nekünk is igazodnunk és különböző programokat biztosítani. A közös cél a sportág megszerettetése és bázisának szélesítése. Az iskolatenisz azért különösen fontos, mert az oktatási intézményeken keresztül lehet a gyerekeket a legeredményesebben megszólítani. Az óvodatenisz programunk ugyanakkor egy igazi újítás lesz, amelynek nagyon bízunk a sikerében.
A szakember szavait támasztotta alá az egyik résztvevő, Bakos György, a május közepén az elsők között P+S versenyt rendező Zalaegerszegi TK vezetőedzője:
− Több mint tíz éve kezdtem el városunkban az iskolai programot, de én már akkor rájöttem, hogy az kicsit már késő, így évek óta a helyi óvodákba is járunk toborozni. A Play and Stay programban résztvevő gyerekeink kilencven százaléka az iskolai és óvodai programból kerül ki, amelyekben a járvány előtt éves szinten mintegy ötszáz gyerek vett részt. Körülbelül a tíz százalékuk az, aki meg is marad a klubnál és bekapcsolódik a legfiatalabbak számára fenntartott versenysorozatba.
A Zalaegerszegen megrendezett P+S viadalnak igen jó visszhangja volt, Gyuláról, Nyíregyházáról, Pécsről, Győrből és Sopronból is érkeztek rá a piros, narancs és zöldpályás játékosok. A szervezőknek ráadásul az időjárással is szerencséjük volt, így nemcsak a gyerekek, de a szülők is jól érezték magukat. Bakos György szerint szinte mindenki azzal az ígérettel búcsúzott tőlük, hogy bármikor szívesen visszatérnek.
Orbán-Sebestyén Katalin ugyanakkor arról is beszélt, hogy a pandémia miatt háromnegyed éven át nem lehetett versenyt rendezni a legfiatalabbak számára, aminek érezhető a káros hatása. Éppen ezért úgy gondolja, hogy az idei nyár még a puhatolózásról fog szólni, s első lépésként azzal is elégedett lesz, ha visszaszerzik az időközben kiesett gyerekeket. Hosszú távon azonban a növekedés a céljuk, és az, hogy biztos alapokon teremtsék újjá az iskolatenisz és a Play and Stay programot.
− A szakmai nappal nemcsak tudást szerettünk volna adni, de arra is alkalmat teremteni, hogy az ország különböző pontjain gyermektenisszel foglalkozó edzők összejöhessenek, találkozhassanak és eszmét cserélhessenek. Alig öt nap alatt összejött a nyolcvan jelentkező, ami azt bizonyítja, hogy a kollégák „ki voltak éhezve” erre a lehetőségre. Mi pedig vettük az üzenetet és amint lehet újabb alkalmat biztosítunk a közös gondolkodásra.
A szakmai napon Serfőző Eszter, a gyermektenisz bizottság elnöke a kommunikáció fontosságáról, Dékány Marcell a P+S oktatási módszereiről, Szabó Hajnalka pedig a P+S, valamint az iskolatenisz versenyek szervezéséről tartott előadást.
Az elméletet követően, délután a gyakorlat került a figyelem középpontjába. Pozsonyi Zsolt, Monostori Tamás és Selmeci Petra bemutatója során a bemelegítésről, a mozgásfejlesztésről, valamint a különböző korcsoportok oktatásának sajátosságairól esett szó, majd Bogyó Tamás bemutatta a BJK Eye Coach oktatási segédeszközt.