Kardos Lora, Igor Savgira, Farkaslaki-Hints Flóra és Tóth Ákos János a Champions Bowl idei hazai selejtezőtornájának győztesei.
Temesvári Andrea szerint ebben az életkorban már nagyon fontos a nemzetközi összehasonlítás, hiszen ez vezet a reális énkép kialakításához.
Gy. Szabó Csilla írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) * Két helyszínen és négy kategóriában rendezték meg péntektől vasárnapig a Champions Bowl nemzetközi korosztályos teniszverseny magyarországi állomását. Gödöllőn, a Rub &Roll Tenisz Clubban a 12 éven aluli leányok és fiúk mérték össze tudásukat, míg Dunakeszin, a Nexon Dunakeszi Teniszklubban, az U14-es játékosok léptek pályára. A győztesek ezúttal csillogó kupa helyett egy táblát kaptak, amely az umagi világdöntőn való részvételt volt hivatott jelképezni.
A történet azonban nem ilyen egyszerű, Horvátországban ugyanis valamennyi „évjárat” számára külön versenyt rendeznek. Éppen ezért a hétvégi magyarországi selejtezőtornán gyakorlatilag nem is négyen, hanem összesen nyolcan harcolták ki az indulás jogát, Umagban az U11-es és az U13-as kategóriában is indulnia kell majd magyar teniszezőnek, aki kizárólag a hazai selejtezőtorna résztvevői közül kerülhet ki.
− A győztesek helyzete egyértelmű, a csapat véglegesítése pedig a hétvégi eredmények pontos összegzését követően történik meg – beszélt honlapunknak a torna lezárását követően induló munkáról Bogyó Tamás, a Champions Bowl magyarországi selejtezőtornájának jogtulajdonosa, aki arra a kérdésünkre is válaszolt, amely a gödöllői F12-es kategóriájának győztesét, az orosz állampolgár Igor Savgirát érintette.
– Az MTSZ érvényben lévő szabályzatából kiindulva, hazai hivatalos korosztályos versenyről lévén szó, nem gátolhattuk meg az indulását. De miután csapatunk a magyar színeket képviseli Umagban, az indulási jog a legjobb hazai játékost, vagyis döntőbeli ellenfelét, Valkusz Márkot illeti meg. Szerencsére rendezőként szabadkártyákkal is rendelkezünk, így a hazánkban élő Igor azzal vehet majd részt a világdöntőn.
A Tennis Europe nyilvántartásában orosz versenyzőként nyilvántartott Igor Savgira egyébként alaposan felforgatta a gödöllői fiú mezőnyt, hiszen az első körben a harmadik kiemelt Varga Oszkárt búcsúztatta két tie-breakes szettben, majd az elődöntőben a második kiemelt Somogyi Ábelt verte szintén szoros mérkőzésen, 10-5-ös meccs tie-breakben. A fináléban az első kiemelt Valkusz Márk következett, akinél 4:2, 4:1 arányban bizonyult jobbnak.
A leányoknál a harmadik helyen kiemelt Kardos Lora és a második helyen kiemelt Kálmán Luca mérkőzött meg a döntőben, amelyet 4:1, 4:0-ra nyert meg a Római Teniszakadémia játékosa, aki a fiú döntős, Valkusz Márkhoz hasonlóan előző éjszaka érkezett meg Szerbiából, pályafutása első külföldi hivatalos tornájáról. Lora mégsem érezte magát igazán fáradtnak.
− Jól ment a játék Luca ellen, variáltam az ütéseket és fejben is nagyon rendben voltam – mondta az eredményhirdetést követően Németh János tanítványa, Kardos Lora. – Az elején talán ici-picit éreztem, hogy nehéz hét áll mögöttem, de legalább ennyit segített, hogy jól be voltam ütve, ráadásul magas színvonalú meccseket játszottam Szerbiában. Azt hiszem, fejben nyertem meg a meccset, miközben a támadásokban is nagyon stabil voltam.
Dunakeszin az idősebbek döntői már nagyobb csatát hoztak, különösen a fiúké, amelyet a szegedi Gellért SE-s Tóth Ákos János és a Csopak TK színeiben induló, de Bebtó Istvánnal készülő Szász Mihály játszott. A győzelmet végül Tóth Ákos János szerezte meg, akit Kiss György készített fel a tornára.
− Negyedik kiemeltként természetesen a győzelem is megfordult a fejemben, de nagyon nehéz utam volt a döntőig, az elődöntőben például az első kiemelt Major Áron János volt az ellenfelem. Abból merítettem erőt, hogy ellene már korábban is szoros meccset játszottam, most pedig nyerni tudtam. Azt hiszem, az agresszív játéknak köszönhetem a sikert, de összességében is jól játszottam. Nagyon örülök, hogy kijutottam az umagi világdöntőre, mert idén kezdem csak igazán a nemzetközi versenyeket, fontos lesz látni, hol is tartok a külföldi játékosokhoz képest – vélekedett a Gellért SE játékosa, Tóth Ákos János, az F14-es kategória megnyerését követően.
A leányoknál teljes mértékben a papírforma érvényesült, hiszen a torna első és második kiemeltje csapott össze a döntőben, s ott is az előbbi bizonyult jobbnak. Az MTK-s Farkaslaki-Hints Flóra közel egy éve készül a Tenisz Műhelyben Selmeci Petra irányításával, s az utóbbi időszakban a hazai tornákon sokszor állhatott a dobogó legmagasabb fokára. A szakember szerint ez főleg annak köszönhető, hogy Flóra nagyon okos játékos, remekül lát a pályán, kiválóan számítja ki ellenfelei várható ütéseit, miközben fizikálisan is jó adottságokkal rendelkezik, gyors és robbanékony.
A Tenisz Műhely vezetőedzője nem egyedül nézte az U14-es leányok döntőjét, egyik fiatal tanítványa, a mindössze 10 esztendős Péter-Giovantsis Noel is elkísérte őt, mert látni szerette volna az edzésekről már jól ismert Flóra fináléját. Mester és tanítványa arról beszélgettek egy-egy elrontott helyzetet követően, hogyan lehetett volna jobban megoldani? A fiatal játékos pedig szinte mindig helyesen válaszolt edzője kérdésére.
− Számtalan összetevője van a sikernek, de azt hiszem, a tenisz szeretete és az érdeklődés az, amely nélkül senkiből sem lehet igazán jó játékos – hozza fel követendő példaként a kis Noelt Selmeci Petra, aki szerint azokból lesz igazi teniszező, akik a szabadidejüket is örömmel feláldozzák azért, hogy mások meccseit megnézzék és tanuljanak belőle.
Farkaslaki Hints Flóra ugyanakkor a pozitív hozzáállást emelte ki a hétvégi teljesítménye kapcsán, ezt kérte tőle edzője és miként a győzelem bizonyítja, ezt sikerült is betartania.
− Első kiemeltként nagyon szerettem volna nyerni és Umagba utazni – mondta a döntőt követően Flóra. – Petra azt kérte tőlem, hogy végig maradjak pozitív, soha ne engedjek ki és hozzam ki magamból a legjobbat. Sikerült, bár Iza most is nagyon jól játszott, meg kellett küzdenem a győzelemért. Azt hiszem stabilabb voltam, végül ez döntött a javamra.
A leányok fináléját követően a korábbi top10-es, és páros Grand Slam-győztes teniszezőt, Temesvári Andreát kérdeztük arról, ő mit érzett, amikor tizenévesen a nemzetközi porondra kijutott?
− Abban az időben egyáltalán utazni is nehezebb volt, de ebben az esetben a lényeg, hogy a játékos a nemzetközi színvonalhoz mérhesse magát – véli Temesvári Andrea, aki a Champions Bowl előnyét is abban látja, hogy a magyarországi győztesek más országok legjobbjai ellen mérkőzhetnek majd Umagban. – Engem már ebben a korban izgatott, hogy reális képet kapjak magamról, a tudásomról, hiszen csak ebből indulhat ki eredményes munka. Hasonló korú voltam, amikor Eb-t és Orange Bowlt nyertem, s az én karrieremnek ezek a sikerek hatalmas lökést adtak. Most, hogy néztem őket játszani, végig is futott rajtam, vajon mi játszódhat le az ő fejükben ezzel kapcsolatban. Sok jó ütést láttam tőlük, örültem, hogy a hálóhoz is felmentek, alapvonalról mindketten biztosak voltak. A szervákban azonban még javulniuk kell, túl sok kettős hibát ütöttek, a fontos pontoknál pedig néha könnyű hibákat vétettek. De ezek pont ennek a kornak a sajátosságai, most kell őket javítani. Összességében nagyon örülök, hogy itt lehettem, kellemes körülmények között, jó színvonalú mérkőzést láthattam.
Champions Bowl. Döntők.
Leányok
U12: Kardos Lora (Római TA, 3.) – Kálmán Luca (Alfa TI, 2.) 4:1, 4:0
U14: Farkaslaki-Hints Flóra (MTK, 1.) – Benke-Giosanu Izabella (Pasarét TK, 2.) 6:3, 6:4
Fiúk
U12: Savgira Iván (MTK, 10.) – Valkusz Márk (Golden Ace, 1.) 4:2, 4:1
U14: Tóth Ákos János (Gellért SE, 4.) – Szász Mihály (Csopak TK, 6.) 4:6, 7:5, 12-10