Nem szokásunk Facebook megjegyzéseket posztolni, önálló véleményként tiszteljük ezeket, ám mivel ezúttal az MTSZ keddi elnökségi ülése is foglalkozott egyik tagtársának nyílt levelével, s válaszát közreadta a szövetség hivatalos honlapján, úgy gondoljuk, a tenisz-palya.hu is megosztja olvasóival mindkét nyílt levelet.
Kommentár, változtatás nélkül közüljük a két véleményt.
Tisztelt MTSZ Vezetés!
Mivel több hónapja hiába próbálunk Önökkel kapcsolatba lépni, és semmi érdemi visszajelzést nem kapunk telefonos és e-mailes megkereséseinkre, jelen nyílt levelünkkel fordulunk Önökhöz és a tenisz sportban tevékenykedő társainkhoz.
Sajnálattal látjuk, halljuk, hogy…
• sikerült a hazai teniszt gyakorlatilag eltűntetni a nemzetközi teniszversenyek térképéről, egyetlen nagy versenyről sem hallhatunk, sőt… (nyilván a COVID helyzet akadályt jelent, de láthatjuk, hogy más országokban folyamatosan zajlanak a tornák; ezek pedig fontosak lennének mind a hazai teniszkedvelők számára, mind pedig a hazai versenyzőknek jó lehetőséget adnának);
• olyan Tiszteletre méltó és sokak által szeretett, emblematikus szakembereket távolítottak el a sportágból egyik napról a másikra, mint Kisgyörgy Gergely, és Droppa Erika, és Markó-Bakati Mária, és még sokan mások;
• a versenyrendezési feltételek igen komoly mértékben elnehezültek, a versenyekre történő nevezésekre csak pár napos időablakot hagytak csak a kluboknak;
Kérdésként felmerül, hogy igaz-e a hír, hogy…
• az MTSZ új vezetői, dolgozói minimum kétszeres béreket kapnak az elődjeikhez képest?
• a régi, egy munkatárs helyett most már két-három új munkatárs látja el ugyanazon feladatkört? Ez ügyben érdekes lenne, ha munkabér-költség kimutatást közzétennének…;
• a Nemzeti Edzésközpont gyakorlatilag klubszerű működésbe ment át, bizonyos egyesületek számára (pl. Vasas) áron alul biztosít pályákat (akik ott a saját csoportos edzéseiket tartják), és akik aztán az így felszabaduló saját pályáikat komoly haszonnal értékesíteni tudják bérlőiknek?
• a Nemzeti Edzésközpontban már a keret-tagok edzési lehetőségei is megszűnőben vannak, illetve az ő kifizetéseik is feszültségekkel terhesek?
Végezetül, döbbenten olvassuk a napokban a tagszervezetek részére e-mailben kiküldött Alapszabály tervezetben, hogy…
• gyakorlatilag „kézi vezérlésre” tervezik átállítani a szövetséget, annak közgyűlését;
• azok a klubok elnyomásra (közgyűlési szavazatszám-hátrányba) kerülnek, akiknek nincs, vagy kevés versenyzőjük van, függetlenül attól, hogy hány ember tenisz sportolását segítik elő, adott esetben már évtizedek óta;
• bárki, eljárás lefolytatása nélkül (!) kizárható a tagok közül, aki esetleg elfelejtené időben bejelenteni Önöknek az e-mail címét;
• bárki kizárható a tagok közül, aki csak olyan látszatot (!) kelt, ami az MTSZ jelentőségét (?) illetően megtévesztésre alkalmas. Itt ki dönti majd el, hogy mi „látszik” majd annak?
• az iskolateniszes, amatőr gyerekteniszes klubok gyakorlatilag megszűnnek létezni az MTSZ-ben;
• a közgyűlési napirend kiegészítését csak úgy lehet elérni majd, ha ¾-es, vagy egyhangú (!) támogatást kap;
• a gyakorlatban, a kívülállók számára (bárki által hozzáférhető, nyilvános és naprakész adatbázis hiányában) ellenőrizhetetlen lesz a szavazatszámok kalkulációja, (utánpótlásban való kvalifikálások, főtáblára jutások nyilvános vezetése, stb.), ez pedig visszaélésekre adhat alapot.
A fenti tervezetet az elnökség a 39/2021 (04.20.) sz. elnökségi határozatában elfogadta, reméljük a közgyűlés ennél bölcsebb döntést fog hozni….
Markovits László Alelnök Úr 2020. július 30-án azt írta meg e-mailen a tagszervezeteknek, hogy: „Bízunk benne, hogy a következő hónapokban meg tudnak születni azok az alapvető döntések, amelyek garantálják a szövetség átlátható és sikeres működését, valamint azoknak a szereplőknek megbecsülését, akik a mindennapokban sokat tesznek a sportágunkért.” Nos, ennek eddig semmi konkrét jelét nem látjuk sajnos…
Tisztelt dr. Lázár János Elnök Úr! A fentiek véleményünk szerint igen rossz irányba viszik sportágunkat. A legfőbb probléma a közgyűlési szavazati jogok ellenőrizhetetlensége. Ha az említett tervezet elfogadásra kerülne, véleményünk szerint elfelejthetjük ezt a sport közösséget, a kis klubok beleszólás nélkül maradnak, mindenki csak csinálja a maga teniszklubját, munkáját, a szövetséget pedig elvezetgetik a nagy székekben ülők, aminek (az eddig tapasztaltak alapján) semmi hasznát nem látja a szélesebb hazai tenisz társadalom. Köszönjük, ha megfontolják a fentieket.
Budapest, 2021. 04. 30.
Tisztelettel:
TENISZPORT.HU S.E.
Balázs Ildikó elnök
(Egyesületünk 6 pályás budapesti klubot üzemeltet; 200 fős tenisziskolát működtet; évi 800-1000 főt megmozgató DECATHLON teniszvetélkedőket szervez hobbiteniszező gyerekeknek; és a 2019-20-as tanévben heti szinten 2160 diák számára biztosított eddig iskolatenisz programot)
*
Tisztelt Balázs Ildikó!
Április 30-án Facebook oldalukon nyílt levéllel fordultak az MTSZ felé, erre reagál szövetségünk.
Ezúton szeretnénk mi is egy nyílt válaszlevélben reagálni levelének felvetéseire.
A nemzetközi teniszversenyek (ATP, WTA és Fed-kupa) kapcsán nagyon egyértelmű irány mellett tette le a voksát dr. Lázár János elnök úr és az elnökség, erről több határozat is született, melyek mindegyike megtalálható az MTSZ honlapján. Mindezek ellenére mégsem maradunk rangos nemzetközi verseny nélkül idén, hiszen a magyar kormánynak köszönhetően létrejött a szerződés Márky Jenő jogtulajdonos és az NSÜ között, és zajlik az előkészítő munka annak érdekében, hogy júliusban a Római Teniszakadémián egy WTA 250-es tornát lehessen megrendezni. Továbbá az MTSZ új vezetése számára szakmai prioritás a Tennis Europe és az ITF nemzetközi korosztályos tornáinak megrendezése, ezen téren pedig nem történt változás, hiszen a hazai utánpótlás korú versenyzők nemzetközi mezőnnyel való ismerkedését és a ranglistapontok gyűjtését kiemelt feladatunknak tartjuk.
A vezetőváltások természetes velejárója minden szervezet életében, hogy bizonyos mértékben cserélődik a személyi állomány is. Így történt ez a Magyar Tenisz Szövetség életében is: akadtak munkavállalók, akik maradtak a régi érából, másokkal nem tudott megállapodni az új vezetés, és voltak olyan személyek is, akik helyett másokban gondolkodtunk.
Az egyik legfontosabb és egyben legidőigényesebb feladat, hogy a szövetség számára létrehozzunk egy korszerű IT-rendszert. Ebbe kiemelten beletartozik a mostanra már teljesen elavult nevezési rendszer újragondolása, korszerűsítése is. Több céggel zajlanak az egyeztetések, hamarosan döntés fog születni ebben a kérdésben is. Addig pedig türelmet és elnézést kérünk, ha nem működik minden zökkenőmentesen.
A bérek kapcsán is a teljes transzparenciában hiszünk, így a következő közgyűlésig közzé lesz téve a jelenlegi és korábbi szövetségi vezetők fizetése, illetve minden további olyan kiemelt díjazás, amelyről fontos, hogy a tenisztársadalom tudjon. Ide tartozik, bár ezt a levelében nem kérte külön, de szintén össze fogjuk foglalni a korábbi szövetségi vezetés alatt kialakult több mint 3,5 milliárdos hiánnyal kapcsolatos összes fontos részletet is.
Ami az irodai dolgozók struktúráját és létszámát illeti, ezt a főtitkár és a sportigazgató javaslata alapján hagyta jóvá egyhangúlag az elnökség, mert ilyen feltételek mellett látjuk biztosítottnak a minőségi működést.
A NEK fontosságát már többször is hangsúlyoztuk, véleményünk szerint az edzésközpont elsődleges feladata a felnőtt és utánpótlás-válogatottak kiszolgálása. Ezután van lehetőség arra, hogy a fennmaradó időszakokat, pályákat a tagszervezetek vegyék igénybe, végül pedig a szabad kapacitások fényében külsős bérlők jönnek a sorban. Ennek kapcsán nyílt felhívást tettünk valamennyi tagszervezet számára, Pelva Gábor megbízott sportigazgató pedig nagy hatékonysággal menedzselte végig és készítette el mindenki bevonásával a legutóbbi téli beosztást. A klubok, például az Ön által megemlített Vasas is, nem azért veszik igénybe ezeket a pályákat, hogy költségeket spóroljanak meg, hanem a kiemelt játékosok szakmai szempontjai szerint. A NEK tehát egy többletfelületet jelent azoknak a kluboknak, amelyeknek vannak kiemelt versenyzőik. Egyébként folyamatosan figyeljük a NEK működését, és maximálisan figyelembe fogjuk venni a gyakorlati tapasztalatokat a jövőben, és ha szükséges, pontosítunk a rendszeren.
A válogatott játékosokkal kapcsolatos döntéseket minden esetben a Versenysport és Utánpótlás Bizottság hozza meg, a szakmai igazgató bevonásával. Ezekről a döntésekről és az indoklásokról az érintettek részletes tájékoztatást kaptak. Összességében a pénzügyi támogatások és a tárgyi feltételek biztosítottak a szakmai fejlődéshez és ahhoz a célhoz, amelyet a sportszakmai koncepcióban is megjelöltünk.
Végül, ami az alapszabályt illeti, az elmúlt félévben számos lehetőséget kaptak a tagszervezetek a véleményezésre, ennek figyelembevételével készült el egy tervezet, melyet az elnökség egyhangúlag megfelelőnek talált arra, hogy a tagszervezetek egy újabb, végső véleményezésre megkapjanak. Természetesen ezen a téren is figyelembe fogjuk venni az összes konstruktív észrevételt, akár az Önét akár azokat, amelyek másoktól érkeznek. Azt viszont itt is hangsúlyozzuk, hogy véleményünk szerint az eredményesség alapján súlyozni kell a tagszervezeteket, mert a teljesítményt ilyen formában is honorálni kell.
Engedje meg, hogy ezúton is gratuláljunk az iskolateniszben folytatott munkájához, bízunk benne, hogy a Gyerektenisz Bizottsággal együttműködve még sok örömben lesz részük, ahhoz pedig továbbra is tartjuk magunkat, ami Markovits László szakmai alelnök, elnök úr és az elnökség nevében 2020. július 30-án nyilatkozott.
A mostani nyílt válaszlevél mellett az MTSZ iroda szeretne egy személyes találkozót is egyeztetni Önnel, hogy még részletesebben megvitathassuk a felvetett témákat. Azt pedig ezúton is hangsúlyozzuk, hogy az MTSZ operatív vezetése és a bizottságok mindenkinek rendelkezésére állnak kérdés, kérés, észrevétel esetén.
Sportbaráti üdvözlettel, Sütő Csilla (főtitkár)