Golfozó viszi a tenisz ügyeit - olvashattuk az egyik weboldalon Sütő Csilla új munkaköre kapcsán.
Portrérajzunkból azonban kiderül, hogy a Budapest Highland Golf Club igazolt versenyzője számára a teniszütő sem idegen. Sőt!
Árvay Sándor írása (tenisz-palya.hu/MTSZ) * Az MTSZ leendő főtitkára sok országot érintő, változatos, sportos életutat követően érkezik a Mikovinyi utcai székházba, de bárhol is járt a világban, a tenisz sohasem hiányzott rendszeres testmozgásából. A sportágban ismert mentorok vezérelték Sütő Csilla (48) útját, hogy az agárdi klub egykori tenisztanfolyamos diákjából oly sok más megbízatás után 2021 januárjától a Magyar Tenisz Szövetség főtitkára lehessen.
- Ha nincs dr. Bondár Gábor és Magyar István hívó, bíztató szava, akkor, mint oly sok kortársam a tóparti településen, én is a vitorlázásnál, vagy az evezésnél kötöttem volna ki. Ám az újjáéledő agárdi tenisz két meghatározó alakja mágnesként vonzotta a fiatalokat az akkor még a hajókikötőnél levő pályákra. A sportággal tizenkét évesen ismerkedő kezdőt is szívesen látták, mert az volt a felfogásuk, hogy a játékot, a testmozgást kell megkedveltetni minél több gyerekkel, s nem feltétlenül bajnoknevelési kényszerben foglalkoztak a fiatalokkal. Ők szerettették meg velem a teniszt, s valóban nem lettem élversenyző, de pályám során bárhova vitt is a sors, a rendszeres teniszezés mindig az életem része maradt. Aztán amikor idén nyáron pályamódosítást határoztam el, változtatni akartam, akkor régi teniszes barátnőm, a Székesfehérvárott edzőként dolgozó Tóth Judit Bianca bíztatott, hogy csatlakozzam az MTSZ új csapatához, s adjam be pályázatomat a főtitkári posztra.
- S mi történt az Agárd és a Mikovinyi utca közötti életszakaszban?
- Hosszú ideig a sporttól távoli munkakörökben dolgoztam, az utóbbi szűk egy évtizedben viszont olyan területeken, amelyek már közelítettek mostani feladatomhoz. De nem csupán az MTK-nál eltöltött időszak hasznosítható, hanem a korábbi évek tapasztalatai is.
- Miként köthető a turizmusban betöltött több fajta munkakör a főtitkári feladatokhoz?
- Tizenöt esztendőn át a Neckermann német utazási iroda telepített idegenvezetője voltam. Ez azt jelenti, hogy sok-sok évet éltem külföldön, Tunéziában, Egyiptomban, Spanyolország különböző helyein, Mexikóban, a Maldív-szigeteken, Montenegróban és Görögországban dolgoztam hosszabb ideig, szervezve az érkező csoportok ott-tartózkodását. A német utazási iroda alkalmazottjaként volt lehetőségem nem csak beletekinteni, de saját tevékenységem részévé illeszteni a szervezettségüket, fegyelmezett gazdálkodásukat, precíz munkavégzésüket. Német, angol és spanyol nyelvtudásom akkor is, s mostani feladataimban is segítséget jelentenek. Amikor pedig egy dán turisztikai cég budapesti irodájába kerültem, a nulláról kellett kiépíteni a cég portfólióját, s itt sokat számított, hogy "németül gondolkodtam".
- Jött az MTK, immár egy sportos megbízás. Logikus döntés volt a megbecsült idegenforgalmi pozícióból váltani az ismeretlenbe?
- Épp ez motivált. A Testnevelési Egyetemen sportmenedzsment szakon diplomáztam, s kihívást jelentett, hogy az új útra lépő, komoly célokat maga elé tűző, ám az átalakulás kezdetén álló, épp csak hogy éledező egyesület csapatába kerültem. Sportszolgáltatási igazgatói munkaköröm volt, s az utolsó három évben párhuzamosan a klub tehetséggondozását egybefogó Brüll Alfréd Akadémia igazgatói feladatait is elláttam.
- Sportigazgatója már van a Magyar Tenisz Szövetségnek Sávolt Attila személyében. A főtitkári poszt más feladatokat vár el.
- Az MTK-nál sem végeztem kifejezetten sportszakmai tevékenységet, nem szóltam bele a szakmai munkába. Ezért hívtuk a munkakört sportszolgáltatásnak. Az én feladatom az volt, hogy az edzők, a szakosztályok szakmai tervezetét feldolgozzam, értékeljem, beillesszem az egyesület egészének költségvetésébe. Menet közben pedig ellenőrizzem, kérjem számon az elmaradásokat, s segítsem, ha szükség van a korrekcióra, módosításra. Magyarán: a klub hagyta az edzőket a saját tervek alapján dolgozni, de volt visszacsatolás, ellenőrzés. Az éves költségvetésüket közösen beszéltük végig, a versenyeztetési, utaztatási tervekkel együtt. Alapként elfogadtuk a szakma által leírt számokat, terveket. Ha működött a rendszerük, s jöttek az előre "megtervezett" eredmények, ment minden a maga útján. Ha elmaradtak, akkor, megint együtt, megvizsgáltuk menet közben az okokat. Évekbe tellett, míg az egyes szakosztályok belátták, hogy nem ellenük, hanem értük szólnak a fegyelmezetten követett tervek, a költségvetés nyomon követése.
- Copy paste a teniszezőkhöz?
- Mindig sok tapasztalat hasznosítható a másutt jól működő rendszerekből. Például a mindenki számára transzparens, átlátható tevékenység. Hogy olyan rendszer legyen, ami megkérdőjelezhetetlen. Ami érdekeltté teszi a klubokat, hogy az MTSZ tagszervezeteiként olyan program részesei legyenek, amely motivációt ad a saját munkájukhoz, a fejlesztési terveikhez. Az is egyértelmű, hogy a vidéki tenisz bázisát növelni, erősíteni kell. Ösztönözni az egyesületeket az utánpótlás nagyobb mértékű bevonására, annak érdekében, hogy a tenisz országosan is nagyobb merítéssel rendelkezzen.
- Ez már a másik MTK-s feladatkörére, a Brüll Alfréd Akadémiánál végzett tehetségápolási programra hajaz?
- Nem feltétlenül, de itt is vannak olyan hasonlóságok, amelyek a teniszben is hasznosíthatók lehetnek. A Brüll Akadémia azokat a kiemelt sportolókat tömörítette, akiknél az egyesület azt érezte, olimpikon lehet belőlük, de az egyes szakosztályok eltérő költségvetési lehetőségei miatt fennállt a lehetősége, hogy elkallódnak, nem érnek arra a magaslatra, amelyre tehetségük alapján eljuthatnának. A célunk az volt, hogy ne veszítsünk el ilyen versenyzőt. A tenisznél is látni, hogy jelentős a "tehetségveszítés", s ezt mindenképpen meg kell akadályoznunk. Ebben a sportágban is széles csapat áll a sikerek mögött: a szülő-edző-játékos triumvirátus mellett például erőnléti és rehabilitációs szakember, sportpszichológus is támogatja a teniszezőt. Mindez költség, miként a felszerelés, az utazás is. Az MTK-nál jól működött a tehetségápolási program, s a szülők, az edzők is érezték, hogy nem egyedül kínlódnak az úton, hanem az Akadémia anyagilag is segíti őket. Ez ösztönzést adott edzőnek, játékosnak, családnak egyaránt. Napi szinten tartottunk kapcsolatot velük, s a munkát, a pénzek felhasználását ellenőriztük.
- Szépnek hangzik, de mit ígér a teniszes valóság január 1-jétől?
- Az én életem, a munkát tekintve úgy alakult, hogy német közegben szocializálódtam. Ott nem voltak "egyemberes" döntések, hanem mindig megbeszéltük, megvitattuk, hogy mi a teendő, miközben az alapelvekkel az első perctől tisztában volt mindenki. Ez így működött a turizmusban, de aztán az MTK-nál is. Tudták, hogy felvesszük a telefont, tudták, hogy véleményüket, bánatunkat, panaszukat meghallgatjuk, még akkor is, ha adott esetben nem a kedvükre döntünk. Nem ellenükre, hanem érdekükben. A jó kommunikáció a vállalatvezetés alapja - legyen szó idegenforgalomról, sportegyesületről vagy országos szövetségről. A cél, hogy minél több tagszervezet, edző, szülő játékos érezze úgy, hogy a rendszer aktív, hasznos tagja lehet, s alakíthatja saját sorsát. Azt tervezem, hogy a főtitkári iroda ajtaja mindig nyitva áll mindenki előtt.
- Kapunyitás azonnal?
- Ami a formális munkát illeti, az első munkanapom január 4., hétfő lesz, de az egyeztetések máris elkezdődtek. Igyekszem minél több előzetes információt összeszedni, ülepíteni. Máris sok ötlet, terv kavarog a fejemben, melyeknek megvalósítása lehet, hogy nem most időszerű, de később építhetünk ezekre. Azt gondolom, a sportigazgató Sávolt Attila, a fejlesztési igazgató Bardóczky Kornél és a NEK-főnök Nagy Viktor, vagyis az MTSZ-székház operatív vezetői olyan triót képeznek, mely jó irányba indítja az új szövetségi-vezetés szekerét, s csapatukhoz nagy kihívás csatlakozni.
- Adódik a kérdés, miért szűnt meg a kapcsolata az MTK-val?
- Hét évet töltöttem ott, hálás vagyok a klubnak, hiszen sokat tanultam náluk. De arra is rájöttem, hogy ott nincs feljebb vezető út, bennem pedig még van annyi lendület, energia, hogy új területen bizonyítsak. Új kihívásra vágytam. A nyáron döntöttem úgy, hogy eljövök az MTK-tól, azóta vártam, kerestem a lehetőséget, hogy rátaláljak az igazán jó megoldásra.
- S mi lesz a faképnél hagyott golfozással?
- Egyáltalán nem erről van szó. Az egyik kedves sportom, a másik pedig mostantól a 24 órás munkám. Továbbra sem fogom elhanyagolni a golfot, amely az egyik szerelmem. Természetesen a tenisz mellett, amellyel most már hivatalosan is eljegyeztük egymást.