A junioroknál győzelemmel kezdő Fajta Péter és a felnőtteknél bravúrosan a nyolcaddöntőig menetelő Fucsovics Márton hétfőn egymás ellen lép pályára a Grand Slam tenisztornán. Az edzőpályán.

Fajta ütheti be ugyanis a magyar éljátékost az Andrej Rubljov elleni találkozó előtt.

Ami az ifjakat illeti: háromból kettő a fiatalok mérlege Párizsban.

Gy. Szabó Csilla írása* Tóth Amarissa és Fajta Péter magabiztosan jutott tovább a Roland Garros juniortornájának első fordulójából, Szabanin Natália viszont kiesett. A páros tornán még mind a hárman érdekeltek.

A párizsi juniortornán a sorsolást követően azonnal sejthető volt, hogy Szabanin Natáliának lesz a legnehezebb dolga, hiszen a torna 2. kiemeltje, a Fülöp-szigeteki, idei páros Australian Open-győztes Alexandra Eala volt az ellenfele. Az MTK játékosa ennek ellenére elszántan lépett pályára, és villámrajtot véve hozta a szerváját, majd azonnal breakelte a korosztályos világranglista 4. helyezettjét. Újabb sikeres szervajáték, újabb break és a magyar fiatal már 4:0-ra vezetett.

Ezen a ponton azonban fordult a meccs képe, hiszen az ázsiai játékos sorozatban kilenc játékot nyerve, már 3:0-ra vezetett a második szettben, amikor Szabanin ismét gamet nyert, a meccs folyamán az utolsót. A magyar fiatal számára ezzel egyesben befejeződött az idei Roland Garros junior-tornája, párosban azonban még javíthat az olasz Beatrice Ricci oldalán az orosz Bondarenko, Shnaider kettős ellen.

A jóval kedvezőbb sorsolást kapó másik két magyar, Tóth Amarissa és Fajta Péter viszont élt a kínálkozó lehetőséggel és mindketten magabiztosan nyerték meg első meccsüket.

A BTC-n készülő Tóth egyetlen játékot engedélyezett egy évvel idősebb, 18 éves német ellenfelének, aki jelenleg 69. a korosztályos világranglistán, de volt már 48. is. Sorozatban tíz játékot nyert, s csak a második szettben, 4:0-as állásnál veszített játékot az 52 percig tartó mérkőzésen. A következő fordulóban egy a némethez hasonló kvalitású teniszező, a francia Julie Belgraver (ITF 71.) lesz az ellenfele, aki eddig leginkább páros eredményeivel hívta fel magára a figyelmet, egyéniben kevesebb babér termett a számára. Bár az első fordulóban azt az amerikai Elvina Kalievat verte meglepetésre két szettben, aki 26. a juniorok között, s idén az A kategóriás Banana Bowlt nyerte meg Braziliában. Reméljük, hogy ezzel el is lőtte minden puskaporát, s a párosban a szlovén Pia Lovric oldalán játszó Tóth Amarissa, az egyéni küzdelmek második fordulóján az elsőhöz hasonló magabiztossággal léphet majd tovább.

toth amarissatoth amarissa

Fajta Péter a korosztályos világranglista 32. helyezettjeként a 39. helyen rangsorolt, 17 esztendős, svéd Mans Dahlberg ellen lépett pályára, és összesen három játékot veszített a találkozó során. A Nemzeti Edzésközpontban készülő fiatal magyar edzője, Palágyi Miklós honlapunknak úgy nyilatkozott, hogy a kezdeti idegességet követően tanítványa hibamentesen vitte végig a mérkőzést:

− Egy nagy torna első fordulójában teljesen érthető, hogy bele kell lendülni a játékba. Peti, amint breakelőnybe került fokozatosan megnyugodott, a második szettben pedig már nem is volt kérdés a mérkőzés sorsa. Összességében minden téren jobb volt ellenfelénél. A továbbiakban is csak a következő találkozóra koncentrálunk, meccsről meccsre haladunk, meglátjuk, ki milyen formában van. Hűvös van, lassúak a labdák, ám az idei furcsa esztendő miatt egyébként sem könnyű jósolgatni, meglehetősen kiszámíthatatlan a mezőny. Éppen ezért mi nem is foglalkozunk mással, csak a saját dolgunkkal. Hétfőn Peti fogja Fucsovics Marcit beütni a mérkőzésére, majd azt követően még edzünk egy kicsit. Remélem, hogy ez a közös gyakorlás további pluszt ad neki a mai győzelem mellé.

Fajta Péter természetesen nagyon örül a lehetőségnek, hogy karrierje utolsó juniortornáján, amely ráadásul egy Grand Slam-viadal, Marcival készülhet. A svéd fiú elleni mérkőzésre visszatérve erős közepesként értékelte saját játékát, s a találkozó elején erősebben fújó szél is hozzájárult ahhoz, hogy nehezebben indult a találkozó:

− Bele kellett jönnöm a meccsbe, de amint egyenesbe kerültem, minden jól működött. Örülök a győzelemnek, és készülök a további mérkőzésekre.

A következő fordulóban a svájci Leandro Riedi lesz Fajta Péter ellenfele, aki már csak azért is nehezebb diónak tűnik, mert jelenleg a korosztályos világranglista 11. helyén áll (volt már 7. is), s bár a januári Australian Openen a harmadik fordulóban kiesett, a traralgoni előversenyen negyeddöntős volt, ahogy a tavalyi Klosters-i egyéni Európa-bajnokságon is, de Kanadában már nyert első kategóriás juniortornát.

Párosban Fajta az orosz Jegor Agafonov oldalán lép majd pályára, első ellenfelük a Javia, Li kettős lesz (indiai, kínai).

Roland Garros. A kategóriás juniortorna. Párizs (Franciaország)
1. forduló.
Leányok: Tóth Amarissa Kiara−Angelina Wierges (német) 6:0, 6:1; Alexandra Eala (Fülöp-szigeteki 2.)−Szabanin Natália 6:4, 6:1.
Fiúk: Fajta Péter−Mans Dahlberg (svéd) 6:2, 6:1.