Egy székesfehérvári családi vállalkozás által kifejlesztett kijelző rendszer révén bárki a világ bármely pontjáról élőben követheti a NEK-en zajló felnőtt ob eredményeit. Viczián György mérnök és édesapja, Viczián András, a rendszer kiiagyalói arra is felhíták a figyelmet, hogy a kijelzők nemcsak a játékosok és a szurkolók helyzetét könnyíti meg, de a versenybírók munkáját is.
Gy. Szabó Csilla * A Nemzeti Edzésközpontban zajló felnőtt országos bajnokságra, amely a sportág két hazai kiemelkedő alakjáról Körmöczy Zsuzsáról és Gulyás Istvánról kapta nevét, ezúttal nemcsak a tenisz miatt érdemes odafigyelni. Egy magyar családi vállalkozás által kifejlesztett és megvalósított technikai újdonság könnyíti idén az eredmények nyomon követését. Ráadásul nemcsak a NEK-en tartózkodók élhetnek ezzel a lehetőséggel, de az internet jóvoltából szinte bárki.
A hat pályán Viczián György mérnök minden reggel elhelyezi a kijelzőket, amelyek nemcsak az eredményt, de az 1-es és 3-as pályán a szervák erősségét is mutatja. Az adatok betáplálása, vagyis az állás folyamatos bevitele olyan egyszerű, hogy azt maguk a játékosok is meg tudják tenni, egy diszkrét távirányító segítéségével. A páratlan szetteket követő helycserék során néhány másodpercet vesz csupán igénybe a két gombocska kezelése. A rendszer agya egyetlen laptop a verseny helyszínén, amelyet maga Viczián György kezel az egyik irodahelyiségben.
− Pár évvel ezelőtt hobbiként indult a dolog, s csak tavaly vált teljesen komollyá a fejlesztés, amely mára több tucat tornán vizsgázott jelesre – osztotta meg honlapunkkal a 12 embert foglalkoztató székesfehérvári családi vállalkozás történetét Viczián György, akit édesapjával nemcsak a közös szakmai érdeklődés kovácsolta egy cégbe, de a tenisz iránti szeretet is. Mindketten amatőr teniszjátékosok, s eleinte a saját hobbijukat szerették volna színesebbé tenni a szervamérő műszerrel, ám a huszonöt éve kijelzőket gyártó Trixel kft. tálcán kínálta számukra a továbbfejlődés lehetőségét. Ráadásul kedvenc sportáguk irányába.
– A végeredmény egy komplett rendszer lett, amely a játékosok, a versenybírók, a családtagok és az egyszerű szurkolók számára is plusz értéket képvisel. Nyíregyházától Debrecenig, Budapesttől Balatonboglárig, és Balatonfüredtől Keszthelyig végeztük a tesztelést, amelynek eredménye látható most itt az ob-n. A szeniorok elnökével, Erdei Csabával ápoltunk jó viszont, ezért először az ő versenyeiken debütáltunk. A székesfehérvári Kiskút TK vezetője Viszló Csaba is az első percektől kezdve bizalmat szavazott nekünk, az ő pályán állandó kijelzőket szereltünk fel. Ez persze nem meglepő, hiszen számunkra utóbbi teljesen hazai pálya. A szövetség képviselői is a fehérvári junior ITF-tornákon látták a rendszer működését és kértek fel minket az ob eredményközlésére.
A szisztéma három pilléren nyugszik. A kiindulási pont a pályán elhelyezett kijelző, amely az eredményt, illetve a szervák sebességét mutatja a játékosok és a helyi közönség számára. A második lépcsőben az összes eredmény egy vezeték nélküli rendszerben jut időveszteség nélkül az irodai számítógépbe. Ezzel a versenybírók munkáját könnyíti, akik ennek köszönhetően folyamatosan értesülnek arról, mi történik a pályákon. A harmadik igen fontos elem az internetes eredményközlés, amely révén bárhonnan követhetőek az élő eredmények.
− A játéknapok reggelén körülbelül egy óra alatt szerelem fel a kellékeket, este pedig fele annyi idő alatt gyűjtöm be őket – folytatta a rendszer bemutatását Viczián György. – Aki új pályát épít, az már eleve betervezheti a műszaki kiállásokhoz szükséges vezetékeket, s akkor nem akkumulátorról működtetjük a kijelzőket, és a reggeli, esti mozgatásuk ideje is néhány percre csökken. Minden esetben a megrendelő dönti el, neki melyik változat a legideálisabb. S bár minket a sport iránti szeretet vezérelt a fejlesztésben, aki szeretné, az reklám céllal is felhasználhatja a kijelzőket, hiszen nemcsak számokat, de logókat, feliratokat is meg tud jeleníteni a szerkezet. Csak az igények szabnak határt a lehetőségeknek.
Ehhez persze olyan szakmai háttérre is szükség van, mint amilyet a Trixel kft. fejlesztő mérnökei tudnak biztosítani. Már fiókban van egy okosórára kifejlesztett változat, amelyet a játékosok egyetlen érintéssel kezelhetnek a pontok közben. Ám amire az ifjabb Viczián a leginkább büszke, hogy az ob-n bemutatkozó rendszer szoftverének és hardverének kifejlesztését a nulláról, saját ötletből kezdték.
S finomítják napról napra, hiszen az iphone-barát internetes felület éppen az ob-ra készült el. A rendszer egyik nagy előnye az egyszerűségében rejlik, hiszen akár a tervezők nélkül is könnyen használható, egy néhány órás bemutató követően bármelyik klub alkalmazottai eredményesen működtetni tudják.
− Sok munkánk fekszik benne, nagyon kellett hinnünk a végeredményben, de sikerült! Nemcsak a tervezőasztalnál és a műhelyben, de a teniszpályán is sok időt töltöttünk, de megérte. Nyíregyházán Fucsovics Marci meccsét Marozsán Fábián ellen személyesen, a két játékos padja között állva vittem be pontról-pontra a rendszerbe. Számomra ezt volt a hab a tortán – színesítette az üzleti modell bemutatását Viczián György.
Apa és fia azért is tartja fontosnak az ob-n való részvételt, mert ezzel az országos ismertség és elfogadottság felé tehetnek egy lépést. A távolabbi jövőben azonban a határokon túl is terjeszkedni szeretnének, hírnevüket a nemzetközi pályákon is meg kívánják alapozni.