Nagy változások történtek tavasszal a GYAC teniszszakosztályának életében, amelyek a Szuper Liga-győztes férfi csapatot sem kerülték el. A Somogyi Elektronic Kft. segítségének volt köszönhető, hogy az együttes végül harcba szállhatott a bajnoki címért, amelyet meg is nyert. Mind a szakosztály új vezetője, Szombati-Serfőző Eszter, mind pedig a SZL-gárda csapatkapitánya, Somogyi Zsolt számára az értékmentés volt a legfontosabb ebben a nehéz helyzetben.
Gy. Szabó Csilla írása * Amikor a Somogyi Elektronic-GYAC játékosai a NEK-en magasba emelték a férfi Szuper Liga győztesének járó kupát, senki sem gondolt arra az összefogásra, amelyre az együttes indulásához szükség volt. Pedig a 2017-es győzelmet, valamint a 2018-as és 2019-es ezüstérmet követően, idén még az sem volt biztos, hogy a győriek egyáltalán beneveznek a versengésbe. A klub főtámogatójának számító helyi önkormányzat ugyanis csökkentette a sportra fordítható keretet, amely a patinás klub teniszszakosztályát is érzékenyen érintette. A nagy múltú csapat hagyományai kevésnek bizonyultak a gazdasági nehézségekkel szemben.
A győri változásoknak nemcsak a büdzsét érintették, de a szakosztály élén is személycsere történt. A GYAC vezetősége Szombati-Serfőző Esztert kereste meg azzal a nem kis feladattal, hogy a gazdasági és pénzügyek rendezését követően, a teniszélet fellendítésébe fektesse szakértelmét. Az egykori válogatott teniszező, aki két évvel ezelőtt még város önkormányzatának kulturális és sport főosztályát vezette, valamint a 2017. évi győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál sportigazgatója is volt, megtisztelőnek tartotta a felkérést, örült is neki, mégis komoly fejtörést okozott számára a döntés.
− Másfél évvel korábban hoztam létre Labda Győr névvel saját tenisziskolámat, amelynek az volt a célja, hogy a legkisebbekkel megszerettessem a sportágat – mondta el kezdeti tétovázásával kapcsolatban Szombati-Serfőző Eszter, aki szívből örült a kivívott önállóságnak, és hogy azt csinálhatta, amit szívből szeret. Gyermekeket oktathatott. Ám azt sem tudta elfelejteni, honnan érkezett.
– A GYAC pályáin nőttem fel, imádom a sportágat és a várost, ezért végül elvállaltam a feladatot. Tudtam, hogy nehéz lesz az adminisztráció átvétele, s így is lett. Rendbe kellett tenni a pénzügyeket is, és láthatóvá vált, nem sok maradt a Szuper Ligára. A női csapat megőrzését szakmailag nem láttam indokoltnak. Nem voltak saját játékosaink, nekem kellett volna negyvenöt évesen beállni. Ha lettek volna tehetséges kamaszlányaink, akkor persze másképp döntünk. Így viszont csak a férfi csapat megtartásáért harcoltam, amelyben Somogyi Zsolt állt mellém.
A Somogyi Elektronic Kft ügyvezetője szintén nem mondhatott nemet, hiszen gyermekkora óta a tenisz az élete, korosztályos válogatott volt, tizenöt és huszonegy éves kora között pedig egy salzburgi teniszakadémián készült a profi karrierre, ami helyett végül a tanulást választotta. Közgazdász lett, beszállt a családi vállalkozásba, amelynek vezetését mára át is vette édesapjától. A sportág iránti szeretete azonban semmit sem változott. Szívesen játszott a GYAC csapatában, amely saját nevelésű játékosaival folyamatosan ingázott az I. osztály és a Szuper Liga között, mígnem néhány évvel ezelőtt a város hathatós segítségével erősítésre szánták magukat. Tehetséges fiatalokat igazoltak, majd megérkezett Balázs Gyuri, Bardóczky Kornél, később Balázs Attila, Valkusz Máté, Fajta Péter, Marozsán Fábián és Makk Péter. A 2017-es bajnoki cím már ennek az építkezésnek volt az eredménye, az idei pedig a fiatalok felnőtté válására szolgált bizonyítékul.
− Úgy gondolom, sem Gyuri, sem Kornél, sem Attila nem a pénzért jött hozzánk, nem kínáltunk senkinek sem többet, mint az máshol szokásos. A barátság kötött és köt a mai napig össze minket, ezért amikor láthatóvá vált a szakosztály nehéz helyzete, nem hagyhattuk cserben a csapatot – avatta be honlapunkat döntésük indítékába Somogyi Zsolt, aki azt is elmondta, cégük számára negyven éve fontos feladat a helyi ügyek támogatása, kórházakat, sérült gyermekekkel foglalkozó intézményeket, állatmenhelyeket segítenek rendszeresen. – Úgy éreztem, felelőséggel tartozunk a játékosokért és a sportágért, hiszen értéket teremtettünk, amelyet a nehéz időkben is meg kell őrizni. Ez az aranyérem tehát több volt egyszerű győzelemnél, erőfeszítéseinkét kárpótolt bennünket. De ennél is fontosabb, hogy együtt maradtunk, és a továbbiakban is folytatjuk a közösen megkezdett utat.
Somogyi Zsolt számára nemcsak öröm, de büszkeség is, hogy a magyar élvonal tagjai alkotják azt az együttest, amelyet amolyan „mini Davis-kupa” kapitányként irányíthat. A siker kapcsán azonban nem győzi hangsúlyozni a felkészítő edzők munkáját, akik a koronavírus-járvány ellenére is fegyelmezetten és hatékonyan hozták formába játékosaikat. Amikor eldőlt, hogy lesz pénz a csapat indítására, a győri üzletember azonnal komplett programot rakott össze a számukra, amelyben az edzéseken túl, közös szabadidős programok is szerepeltek. Ezek egy részén, még a teniszütőjét mostanra szögre akasztó Bardóczky Kornél is többször részt vett. Az ideális körülmények pedig nemcsak vonzóvá tették a csapatversenyt, de a jó hangulattal az eredményességhez is hozzájárultak.
A Szuper Liga-siker az egész szakosztály számára öröm, a győzteseknek a Play and Stay-rendszerben résztvevő legfiatalabbak adták át az ajándékokat a helyi ünnepségen. S mivel a csoportmeccseken is kint voltak, nagyon is átérezték az események súlyát. Valkusz, Marozsán, Fajta és a többiek valóságos példaképek a szemükben.
– A család minden tagja számára kínálunk vonzó mozgásformát – beszél elképzeléseiről Szombati-Serfőző Eszter, aki új szerepkörében is az utánpótlás-nevelést és a közösségépítést tartja legfontosabb küldetésének. Ám korántsem az eddig megszokott formában. Az apukákat és az anyukákat is próbáljuk bevonni a teniszbe, miközben a gyerekekkel is foglalkozunk. Már hároméves kortól „labdabandázós” csoportokat szervezünk, az ötéveseket pedig a Play and Stay-rendszerbe vezetjük át a GYAC-ba. A közösségépítés és a szabadidős tenisz legalább olyan fontos, mint a magas színvonalú szakmai munka. Győr fejlett város, van fizetőképes kereslet, szerintem elérhetjük hosszú távú célunkat, egy erős alapokon nyugvó kiterjedt bázis kialítását, amelyben mindenki megtalálja a helyét. A topjátékosok éppúgy, mint az amatőrök vagy a szabadidő-sportolók.
A GYAC teniszszakosztályának új vezetője a jövőben is számít a város, a szponzorok, különösen a Somogyi Elektronic támogatására. A szövetségben történt változásokat követően pedig az MTSZ részéről is nagyobb segítséget remél, nemcsak pénzügyi, de szakmai téren is. Utóbbi kapcsán a gyermektenisz oktatásához szükséges hazai képzéseket hiányolja, ezért tavaly Svájcban, Baselben kellett a témában előadásokat hallgatnia. Külföldön szerinte számos eredményes modell létezik, amely a magyar viszonyok között is működőképes lehetne. A hazai edzőknek szerinte igen nagy szükségük lenne a folyamatos szakmai iránymutatásra, amelyet a szövetségnek kellene megadnia.