Meglepetés-döntőt játszott az L14-es mezőnyben Farkaslaki-Hints Flóra és Kis-Czakó Eszter. Az MTK 13 esztendős teniszezője Polyák Ferenccel töltötte el a leghosszabb időt eddigi pályafutása során, s most ő is Pozsonyba készül, mégpedig a Dominika Cibulkova Akadémiára.
Gy. Szabó Csilla írása * A BTC-n készülő Farkaslaki-Hints végső győzelme pedig újabb meglepetésnek számított, noha a korábbi éljátékos, Marosi Katalin szerint a fiatal teniszező többiektől eltérő stílusa nemhogy hátrány, sokkal inkább előny a mai teniszben.
A Park Teniszklubban zajló korosztályos országos bajnokságon kedden játszották az 14-es döntőt, ám a hétfői nap hozta az igazi izgalmakat. A két elődöntőben ugyanis nem az esélyesek nyertek, az első helyen kiemelt Bíró Melinda 6:4, 6:1-es vereséget szenvedett klubtársától, a szintén Gellért SE-s Kis-Czakó Esztertől, az alsó ágon pedig a második helyen kiemelt, szintén szegedi Major Stella szenvedett vereséget a hatodik helyen rangsorolt MTK-s Farkaslaki-Hints Flórától. A három szettes hatalmas csatát sokak meglepetésére 3:6, 7:6(8), 6:2-re nyerte a BTC-n készülő fiatal, majd kedden újabb váratlan eseményként, a finálét is behúzta, mégpedig 7:5, 6:0 arányban a nála idősebb Kis-Czakó ellenében.
Farkaslaki-Hints Flóra a korosztályos válogatottban ugyan már korábban is helyet kapott, mégis kevesen számítottak arra, hogy az L14-es mezőnyben magabiztosan uralkodó szegedi triumvirátust maga mögé utasíthatja.
− Az ob előtt nem gondoltam volna, hogy Flóra lesz a korosztály új bajnoka, ma reggel azonban már nyugodtan készültem a fináléra, és sejtettem, hogy nyerni fog – mondta a döntő után Krafcsik Tamás, a BTC edzője, aki a véletlen furcsa játékának köszönhetően ott volt az öt esztendős Flóra első szárnypróbálgatásainál is, hiszen ő adott ütőt a kezébe, még a Metró RSC pályáján. A fiatal teniszező útja ezt követően Polyák Ferenchez vezetett, akivel hosszú éveken át dolgozott, majd a szlovák szakember hazatérését követően néhány itthon és külföldön tett vargabetű után az ő mentalitását tovább vivő Kisantal Péter miatt érkezett meg a BTC-re. Oda, ahol akkor már Krafcsik Tamás is edzősködött.
– Amit ma láttam, abban az volt a legjobb, hogy bármikor ültem is be mellé a padra, soha nem éreztem rajta, hogy izgulna. A taktikai utasításaimat pedig egytől-egyig végrehajtotta. Remek versenyzői alkat, aki hihetetlenül bírja a hosszú labdameneteket. Flóra erőssége, hogy pontosan tudja, mit kell játszania a különböző típusú ellenfelek ellen. Saját játékát is képes beáldozni a győzelem érdekében. A mozdulatain persze van még mit fejleszteni, ám a szemben álló játékosok így sem tudják lekövetni a ritmusváltásait. Öt évesen is látszott már rajta, hogy nagyon jó alany lesz.
Pedig a korábban kosárlabdázó édesapa, Farkaslaki-Hints Gábor szerint őket egyetlen cél vezérli, hogy leányuk jól érezze magát és boldog legyen. Saját magát egy svédasztal szakácsaként jellemzi, aki egy lehetőségekkel dúsan megrakott tálcát kínál leányának, aki azt vesz le róla, amit csak szeretne. Az Erdélyből érkezett szülők egyébként azt is szeretnék, ha gyermekük hozzájuk hasonlóan több nyelven beszélne, s ha egy amerikai ösztöndíjat hoz majd a tenisz konyhára, akkor is nagyon elégedettek lesznek.
Nem így a tizenhárom éves Flóra, aki életcéljának tekinti a teniszt és legjobb kortársaihoz hasonlóan profi játékos szeretne lenni.
− Már ötévesen is így gondoltam, annyira tetszett a játék, pedig más sportokat is kipróbáltam. De arra most még nem számítottam, hogy magyar bajnok leszek. Azt hiszem nagyon jól sikerült a felkészülésem. Egy hetet kint töltöttem Pozsonyban, a Cibulkova Akadémián és a korábbiaknál nagyobb önbizalommal tértem vissza onnan. De Tamás tanácsai is sokat segítettek – ismerte el a döntőt követően Farkaslaki-Hints Flóra, aki Krafcsik Tamáshoz hasonlóan elismerte, mindig is működött köztük az a bizonyos kémia. Ami persze nem akadályozza meg őt abban, hogy a korábban német akadémián töltött időszakhoz hasonlóan, most a pozsonyi önállóságot is kipróbálja.
Flóra útját közel egy évvel ezelőtt a női világranglistán egykoron 101. helyen rangsorolt, Marosi Katalin keresztezte, akivel a család azonnal szimpatizálni kezdett, már csak a közös erdélyi gyökerek miatt is. Amikor a fiatal lány éppen Székesfehérváron edzett – a családi rezidencia is emiatt került a fővárosból a koronázóvárosba –, többször is találkozott a Pákozdon élő egykori kiváló játékossal, aki nemcsak a tenisz terén adott neki ötleteket, de pszichológus végzettségének köszönhető mentáltréningen is fogadta.
− Már az első alkalommal feltűnt laza csuklója, hihetetlenül jó keze van – emlékezett vissza az első találkozóra Marosi Katalin, aki személyesen is megnézte Flóra ob-mérkőzéseit, s nagy örömmel fogadta „védence” végső győzelmét. S bár tudta, hogy képes egy effajta bravúrra, azért a viadal előtt nem merte volna biztosra venni.
– Kis energiával hihetetlen helyekre teszi a labdát, természetesen ösztönösen, de szerintem ez egyáltalán nem baj. Terelgetni kell a jó irányba, hiszen neki is szüksége van rendszerre, de az ösztönös tehetséget nem szabad kiölni belőle. Az öntörvényűségét is előnyként kell felfogni, a nagy bajnokoknak ez igen gyakori jellemzője. Ritka, amilyen jól olvassa az ellenfelek játékát, s ahogy felveszi a ritmusukat. Nagyon drukkolok Flórának, hogy szép karriert fusson be, mert igazán megérdemli.