Három aranyérmével a korosztályos Budapest-bajnokság egyik kiugróan sikeres résztvevője volt a 14 esztendős Komlódi Kiara.
Az MTK-Budapest csapatával bajnoki címet nyerő fiatal játékos Dunakeszin kezdett teniszezni, s bár a csoportos edzéseket ma már a Kőér utcában látogatja, az egyéni gyakorlásokat még mindig Szűcs Csabával végzi a Pest megyei városban.
A támadó stílusban játszó Komlódi legnagyobb erőssége a tenyerese, valamint a nyugodtsága.
Gy. Szabó Csilla írása * „Csabi bácsi, ugye lesz játék?” – teszi fel rendszeresen a kérdést a korosztályos Budapest-bajnokságon három aranyérmet is szerző Komlódi Kiara, az egyéni edzéseit Dunakeszin irányító Szűcs Csabának. A mester pedig szigorúan igazodik tanítványa személyiségéhez, ezért minden feladatsort úgy állít össze, ki ne maradjon belőle az a bizonyos játék. Még az „utálatos” szervák gyakorlására is kitalál valami pluszt, amiért Kiarát egy csokiszelettel jutalmazhatja.
− Imád játszani, amit egy teniszező esetében óriási dolognak, igazi hajtóerőnek tartok – említi az U14-es leányok fővárosi mezőnyében az MTK-Budapest együttesével csapatbajnoki címet nyerő, majd az egyesben és a párosban egyaránt győzni tudó 14 esztendős Komlódi Kiarával kapcsolatban az egyik legfontosabb „tudnivalót” Szűcs Csaba, aki nem titkolja, „szíve csücskének” tartja a dunakeszi kislányt, s nem feltétlenül az eredményei miatt.
A játékosként korábban a hazai páros mezőny egyik legjobbjának tartott teniszező eddig elsősorban felnőtt versenyzőkkel dolgozott, ám Dunakeszire kerülve egyszeriben az apró, copfos kislány edzőjének szerepkörében találta magát.
– Életem egyik fontos feladata, a nagybetűs első lett ő, hiszen előtte nem dolgoztam gyerekekkel. Az út, amelyet együtt járunk, számomra is egy tanulási folyamat része, s most úgy tűnik, egészen jó irányban haladunk. Mérhetetlen szerencsém van vele, hiszen kedves, jószívű, nagyon szerethető kislány, akivel élvezet a közös munka.
Kiara édesanyja, Guba Krisztina kölcsönösnek érzi ezt a szerencsét és nemcsak Szűcs Csaba, de valamennyi edző kapcsán, akivel eddig a tenisz összehozta őket. Pedig a sportággal való első találkozás egyértelműen a véletlen számlájára írható, a szülők csupán a nyári szünetre kerestek elfoglaltságot az óvoda középső csoportját éppen befejező kislányuk számára, s Dunakeszin a helyi teniszklub kínálta a legvonzóbb programot.
A kéthetes tábor végén azonban Reif András azt tanácsolta nekik, hogy ősztől mindenképpen írassák be egy rendes tanfolyamra, s ha lehet, akkor az idősebbek közé. Így került Kiara előbb Oláh Attila, majd Ordina Tibor csoportjába. Utóbbival igen szoros edző-tanítvány kapcsolat alakult ki, ám a 2016 tavaszán súlyos betegség után elhunyt egykori kiváló atléta még idejében Keller László tenisz-mesteredzőnek adta át a képzését.
− Nehéz válás volt, de Tibor döntését el kellett fogadnunk, hiszen Kiara jövője érdekében hozta meg. Azt szerette volna, ha a fejlődése nem törik meg. Kis idővel később került a hasonló mentalitású Szűcs Csabához, akivel nagyszerűen egymásra találtak. Két évvel ezelőtt Punyi Gábor hozott karizmatikus személyiségével új színt az életünkbe, s amikor ő megalapította saját tenisziskoláját, akkor kompromisszumos megoldást választottunk. A Kőér utcában vesz részt a csoportos foglalkozásokon, valamint a Punyi Krisztina által irányított erőnléti edzéseken, az egyéni gyakorlásokat azonban továbbra is Csabával végzi. Kiara nagyon ragaszkodik azokhoz, akiket szeret, s mi nem akartuk egyikőjüktől sem elszakítani. Egyébként is Dunakeszin nőtt fel, a helyi klub olyan, mintha a családja lenne – mesél az első hallásra kicsit bonyolultnak tűnő feladat-megosztásról Guba Krisztina, hangsúlyozva, hogy soha nem hoztak döntést az edzők meghallgatása nélkül, s mindig az egyetértésre törekedtek. Ehhez persze az is nagyban hozzájárult, hogy olyan szakemberekkel hozta össze őket a sors, akikre szeretettel és megbecsüléssel gondolhatnak. A Budapest-bajnokság előtt például az első edzéseket évekkel ezelőtt adó Oláh Attilával is hosszasan beszélgettek, aki azóta is figyelemmel kíséri Kiara fejlődését, így nem kockáztathatott sokat amikor megjósolta a remek szereplést.
Punyi Gábor szerint ugyanakkor világosan látható, hogy Kiara tanult a téli országos bajnokságon Bak-Szabó Norinától elszenvedett vereségéből, s most jobban felépített játékkal, hosszabb labdamenetekkel lepte meg riválisát az elődöntőben, s nyert 6:4, 7:5 arányban. A szakember szerint azonban egy másik fontos tényező is szerepet játszott a bajnoki cím megszerzésében:
− A járvány miatti leállás Kiara esetében kifejezetten előnyös volt, hiszen több ideje maradt kondizni, így behozhatta az ezen a téren jelentkező lemaradást. Ezáltal az önbizalma is visszatért, amit tovább erősítettek a csapatverseny során nyert meccsek. Lépésről lépésre lendült bele a játékba.
Az erőnléti edzéseket vezető Punyi Krisztina rövid jellemzésében Kiara mentális erejét, és nyugodtságát említette elsőként. Utóbbival szerinte egyértelműen kiemelkedik a hazai mezőnyből. A szakember számára pillanatnyilag a fiatal teniszező hölgy vékony alkata jelenti a legnagyobb kihívást, ám az étkezés és a terhelés pontos meghatározásával ez sem jelent megoldhatatlan feladatot számára. Az eredmények pedig őt igazolják.
A korosztályos magyar ranglistán pillanatnyilag 6. helyen álló Komlódi Kiara számára az országos bajnokság lesz az igazi mérföldkő, hiszen négy vidéki vetélytárs is megelőzi, a listavezető Molnár Kitti pedig nem indult a népligeti viadalon. Az ob-n tehát nagy szüksége lesz a rá jellemző támadó játékra, amely korábban gyakran hibákhoz vezetett. Szűcs Csaba szerint azonban utóbbiakból mindig tanulni kell, s nem szabad megtörni tőlük.
− Veszélyes ez a stílus, de a végén ez lehet csak kifizetődő – véli Szűcs Csaba, aki szerint Kiarával hasonló dolgozni, mint a férfiakkal, hiszen a határozott és erős tenyeres a legnagyobb fegyvere. S amint ezek biztosan pályán vannak, az ellenfelek is igen nagy bajba kerülnek. Ám azzal kapcsolatban, hogy hová vezetheti mindez tanítványát, a legnagyobb óvatossággal fogalmaz. – Rengeteg munka áll még előtte, mind technikailag, mind pedig erőnlétileg. Ám én ennél is fontosabbnak tartom, hogy mikor érti meg pontosan azt az üzenetet, amelyet maga a játék súg a fülébe. A Budapest-bajnokságon vesztett helyzetekből is fordított, korábban ez nem volt rá jellemző. Ebből következtetek arra, hogy kezd rátapintani a tenisz lényegére. Hová juthat el? Ezt senki sem tudhatja. Ám az biztos, amíg szüksége van a tudásomra, én mellette állok és segítem.
Kiara szülei minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy kislányuk a tenisznek élhessen, ám pontosan tudják, anyagi lehetőségeik igencsak korlátozottak. A család éppen ezért a tanulásra is nagy hangsúlyt fektet, a fiatal teniszező a budapesti kínai iskola tanulója, s amellett, hogy minden évben kitűnő bizonyítványt visz haza, még nagyköveti ösztöndíjban is részesül. Utóbbit csak azok nyerhetik el, akik a tanuláson túl, de az élet más területein is élen járnak. Az anyuka szerint hosszútávon egy amerikai egyetemi ösztöndíj lehet a reális céljuk. Nem így Kiara, aki sokkal magasabbra teszi a lécet:
− Szép, szép az amerikai egyetem, de én előbb megpróbálnám a profi karriert! Számomra a tenisz sohasem volt áldozat, inkább edzek és versenyzek, minthogy bármi mást csináljak. Így a sulira is jut elég időm. A Budapest-bajnokság előtt a harmadik helyre számítottam, a Norina elleni meccsen dőlt el minden, hiszen télen még kikaptam tőle. Most nagyon összeszedtem magam, s ebben közrejátszott a helyes fókuszálás is. A megnyert meccsekre és pontokra gondoltam, amit Gábor bácsitól tanultam. Nagyon jó, összetett edzéseket tart, aminek köszönhetően sokat fejlődtem az utóbbi időben. De Csabi bácsi is sokat jelent számomra, vele mindig újra megszeretem a teniszt, így folyamatosan fenntartja a motivációmat.
A példaképéül Nick Kyrgios-t választó fiatal teniszező tehát a legjobbak közé vágyik. Édesanyja szerint azonban már most is nyertesek, hiszen leányuk a tenisz által sokkal jobb ember lehet, mint amilyenné a sportág nélkül vált volna. S ha ez így lesz, az annak is köszönhető, hogy olyan szakemberek foglalkoztak vele, akik nemcsak a pályán, de azon kívül is példaképül szolgálhattak számára. Dunakeszin és a Kőér utcában egyaránt.