Négymillió dolláros járványügyi teniszes segélyalap létrehozásán dolgozik Djoko, Roger és Rafa.
A koronavírus-járvány miatt bajba kerültek az alacsonyabban rangsorolt versenyzők.
A terv: fizessenek a jól kereső játékosok, hogy legyen pénzük a ranglista alján lévőknek is.
Sok magyar játékost is érint a nagyok gáláns elképzelése.
A férfi tenisz nagy hármasa, a világelső szerb Novak Djokovics, a 20-szoros Grand Slam-győztes svájci Roger Federer, valamint a salakkirály spanyol Rafael Nadal közösen dolgozna azért, hogy a koronavírus-járvány miatt félbeszakított idény következtében nehéz helyzetbe kerülő, alacsonyabban rangsorolt játékosokat segítsék - számol be az elképzelésekről a Sports Illustrated alapján az Index és az MTI is.
A 32 éves Djokovics egy Instagram-videóban Stan Wawrinkával közösen válaszolt a rajongók kérdéseire, ebben megjegyezte, már egyeztetett legnagyobb riválisaival arról, hogy egy pénzügyi alap létrehozásával nyújthatnának segítséget azoknak a teniszezőknek, akik a világranglistán a 250. és az 1000. hely között szerepelnek, és egyetlen bevételi forrásuk gyakorlatilag csak a versenyeken megszerezhető pénzdíjak.
A 17-szeres Grand Slam-győztes Djokovics kijelentette, nagyon sok olyan teniszezőt tudnának így segíteni, akik a sportág jövőjét jelenthetik. "Meg kell mutatnunk, hogy nem hagyjuk őket egyedül" - jegyezte meg a klasszis, aki szerint például az év végi világbajnokság összdíjazását is be lehetne fektetni ebben az alapba.
A ranglista alsóbb részein gyakorlatilag csak a versenyekből származik a játékosoknak bevételük. Most a koronavírus-járvány miatt viszont nincsenek versenyek egyáltalán, így rengeteg játékos teljesen bevételek nélkül maradt.
A ranglistán hátrébb lévő játékosok anyagi támogatást kértek a nemzetközi szövetségektől (ATP, WTA, ITF). A tenisz-palya.hu is írt az elképzelésről Korábbi cikkünket ITT olvashatják.
Ezen a helyzeten segítene a jelenlegi teniszt talán három legismertebb alakja, Novak Djokovics, Roger Federer és Rafael Nadal. Az ötlet viszonylag egyszerű: fizessenek a jól kereső játékosok, hogy legyen pénzük a ranglista alján lévőknek is.
A tervük az, hogy egy összesen nagyjából 4 millió dolláros (kb. 1,3 milliárd forint) alapot hozzanak létre. Djokovics az elnöke az ATP-játékosok tanácsának, mivel ő jelenleg a világelső, ezért levelet írt a tagoknak az ötletükről, amit a Sports Illustrated megkaparintott.
A nemzetközi teniszszövetség elkülönített egy nagyjából 1 millió dolláros alapot arra, hogy segítség a világranglistán a 150-400. hely között tanyázó játékosokat, de Djokovicsék szerint ez nem jó és nem elégséges segítség.
A teniszezők úgy kalkuláltak, hogy azokat kell segíteni, akik a 250. és a 700. hely között vannak. Ezt azzal indokolták, hogy akik ennél jobban rangsoroltak, azok szinte biztos, hogy megfordultak az év elején még megtartott tornákon, ezért valamennyi bevételük biztosan volt.
A 250-en túl lévő játékosoknak viszont gyakorlatilag semmi. Őket úgy támogatnák az ATP által létrehozott alapon túl, hogy a Top100 játékosok valamennyi pénzzel beszállnának.
A következő leosztásban:
Top 50-100. - fejenként 5000 dollárt fizetnének az alapba
Top 20-50. - fejenként 10 ezer dollár
Top 10-20. - fejenként 15 ezer dollár
Top 5-10. - fejenként 20 ezer dollár
Top 1-5. - fejenként 30 ezer dollár
Valamint a Top20 páros is beszállna, párosonként 5 ezer dollárral.
Így valamivel több mint egymillió dollár jönne össze. Ezen kívül arra is számítanak, hogy a négy nagy Grand Slam szervezői további 500-500 ezer dollárral támogatják az alapot, így a végére kb. 4-4,5 millió dollár jöhet össze.
A tervük az, hogy minden pénz nélkül maradt játékos legalább 10 ezer dollár bevételhez jusson így.
Ezen kívül Federerrel és Nadallal közösen azt is felvetették az ATP-nek, hogy az év végére tolt, és remélhetően megrendezett londoni világbajnokság pénzdíjának a felét is fordítsák majd a megszorult játékosok támogatására.
A levél azzal zárul, hogy szeretnék támogatni a párosban induló, de bajba jutott teniszezőket is, viszont nem tudják, ott mi lenne a fair rendszer, ezért a többi játékos véleményére számítanak ebben a kérdésben, ahogy egyébként a teljes felvetésben is.
Ez tehát még nem egy végleges megállapodás, de a komolyságát jól jelzi, hogy a világ leghíresebb teniszezői terjesztették elő, ráadásul - mint az Index cikke is kiemeli - Djokovics valóban elkötelezett híve a segítségnyújtásnak. Korábban az alapítványán keresztül egymillió eurót ajánlott fel szülőhazájának, Szerbiának a járvány elleni harcra.
A magyar játékosok helyezései a "befagyott" világranglistákon EBBEN AZ ÖSSZEÁLLÍTÁSBAN tekinthetők meg.