A Speciális Olimpia Nyári Világjátékokon, tavaly márciusban remekeltek a magyar teniszezők. A Magyar Speciális Olimpia Szövetség szakágvezetője, Sebestyén Kata küldetésének érzi, hogy hazánkban javuljon az értelmi fogyatékossággal élő emberek megítélése.
A szakember szerint a sport az integráció egyik legjobb eszköze.
Gy. Szabó Csilla írása * A véletlen kiszámíthatatlan játékának tűnhetett tíz évvel ezelőtt, hogy a Magyar Speciális Olimpia Szövetség akkori társelnöke, Fábián László éppen Sebestyén Katát kérte fel az MSOSZ tenisz szakágának vezetésére. Pedig valójában nagyon is sorsszerű volt ez a pillanat, hiszen a gyermeksport-szakértő, szakedző gyakorlatilag ekkor lelt rá valódi küldetésére. Az MTSZ iskolatenisz programjának alapítója azóta minden energiáját az értelmi fogyatékossággal élő emberek életminőségének javítására fordítja, mégpedig kedvenc sportága segítségével, amely hatéves kora óta a mindene. Így találkozott össze jelenlegi hivatásában a két nagy szerelem, az önkénteskedés és a tenisz.
− Azt szeretném, ha megváltozna a tekintetünk, amikor fogyatékos emberekre nézünk – magyarázza Sebestyén Kata, aki ma már nemcsak itthon, de külföldön is elismert szakembere az integrációnak és az érzékenyítésnek. Sőt, a Testnevelési Egyetemen az ő ötlete nyomán alakult meg a TE általános rektorhelyettese, dr. Sterbenz Tamás által irányított munkacsoport, amely végül egyetemi szakirányú képzést hozott létre a sérült sportolókkal foglalkozó edzők oktatására. A dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár által is támogatott kurzus első évfolyamának hallgatói idén januárban diplomáztak. Szám szerint tizenkilencen. A sport révén megvalósuló inklúzióval foglalkozó következő csoport képzése szeptemberben indul.
– Tapasztalataim szerint még mindig sokkal zárkózottabb ezen a téren a társadalmunk, mint mondjuk Nyugat-Európában. Az a fő probléma, hogy az iskola nem készíti fel gyermekeinket a másság, a speciális igényű emberek elfogadására. Pedig éppenséggel menő és divat is lehetne, a fogyatékosokkal való foglalkozás, a rászorulók segítése. Én erre tettem fel mindent, ezt a szemléletváltást szeretném a lehető leggyorsabban elérni.
S hogy mire is gondol pontosan, arról egy néhány évvel ezelőtti történet jut az eszébe. Munkája során jó kapcsolatba került a korai fejlesztés hazai szószólójával, Czeizel Barbarával, akinek irigykedve jegyezte meg Belgiumból érkezett kollégája, milyen szerencsés és egészséges ez a Magyarország, hiszen szinte alig látni fogyatékosokat az utcán. A valóság ezzel szemben az, hogy nálunk sincsenek kevesesebben, csak előszeretettel „dugják el” őket, közülük sokan a négy fal között, a televíziót vagy az internetet bámulva élik le életüket. Pedig lehetne ez másképpen is, s akár divatba is jöhetne a feléjük irányuló gondoskodás, törődés. S hogy Katát nem csupán érzelmei vezetik ezen a szép úton, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy éppen doktorátusán dolgozik, amelynek témája: a sport, mint az érzékenyítés eszköze.
A nemzetközi szövetség (Special Olympics International – SOI) 1968-ban jött létre Washingtonban, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság pedig húsz évvel később ismerte el a mozgalmat, mint a világ egyetlen sportszervezetét, amely a nevében viselheti az olimpia kifejezést. Az SOI küldetése, hogy a 8 esztendősnél idősebb értelmi fogyatékossággal élő emberek számára egész éven át tartó edzési és versenyzési lehetőséget nyújtson a különböző sportágakban. Több mint hatmillió versenyző tartozik a mozgalomhoz, ebből körülbelül félmillióra tehető az Európa-Eurázsia (SOEE által képviselt) térségben sportolók száma.
− Nemcsak tanulmányaim miatt kutatom a témát, de azért is, mert szívből érdekel – vallja Sebestyén Kata, aki szerint itthon is az edzés- és versenylehetőségek biztosítása a legfontosabb, szakágvezetőként pedig a teniszben kell a feltételek tökéletes összehangolását elvégeznie. – Kevesen tudják, de a fogyatékos emberek nyolcvanöt százaléka értelmileg akadályozott, ezért lehetséges az, hogy nemzetközi szervezetünk a világ legnépesebb sportszervezete. De ahány ember, annyi különböző világ, s ez a mi esetünkben a besorolás nehézségét is világosan megmutatja. Még két down kóros között is hatalmas eltérések lehetnek. Miután én is abban hiszek, hogy a lehető legkorábban a szülők segítségére kell sietnünk, számomra teljesen természetes volt, hogy a Play and Stay-módszert hozzam be elsőként a Speciális Olimpia keretei közé. A tenisz ugyanis alapvetően hely-, pálya- és költségigényes, ám a Play and Stay segítségével bárhol és bármikor, akár teljesen kezdőkkel is játszható. A toborzás terén hihetetlenül megkönnyíti a munkánkat.
A szakág idei első országos bajnokságát március 5-én rendezik, ez egyike lesz az évi négy nagy versenynek, amelyre a tizenkét tagszervezet játékosait várják. A sportolók egy része magánúton oldja meg az edzéseket, mások pedig a speciális klubok keretein belül gyakorolnak. Hazánkban jelenleg hat-nyolcezerre tehető értelmi fogyatékos sportolók száma, közülük közel kétezer az igazolt versenyző. A szakemberek azonban minél határozottabban szeretnének nyitni az egészséges sportolók felé is, ezért az Európai Speciális Olimpia Tenisz Napján évről évre különleges párokat állítanak a háló két oldalára.
− Egy ép és egy fogyatékos teniszező alkotta a versenyben induló duókat, amelynek nemcsak a figyelemfelkeltés miatt van nagy jelentősége, de azért is, mert az egyesített sportesemények hatalmas erővel húzzák a fogyatékosokat az igazi élsport felé. Ez nemzetközi szinten megfigyelhető tendencia, ezért mi is mindenképpen követni akarjuk. Tavaly hatodik alkalommal rendeztük meg ezt a különleges napot és nagy megtiszteltetés a számunkra, hogy dr. Szabó Tünde államtitkár asszonyra minden esztendőben számíthatunk, mint az esemény megnyitójára. A hazai sztárok is örömmel mondanak igent a részvételre, Sebestyén Balázs, Várkonyi Attila, Kucsera Gábor, Märcz Tamás, Tápai Szabina, Sebestyén Júlia, Harsányi Levente, St Martin, Szabó Győző, Kiki, Köllő Babett, a teniszezők közül pedig Gubacsi Zsófia, Markovits László, Köves Gábor, Kisgyörgy Gergely, Marosi Katalin, Szávay Ágnes, Kapros Anikó és még sokan mások vállalták ezeket a meccseket. S ami még ennél is fontosabb, szívvel-lélekkel az ügyünk mellé álltak.
Ami pedig az eredményeket illeti, az Abu Dhabiban 2019-ben megrendezett Speciális Olimpián remekeltek a magyar teniszezők. A Pillangó SE-ben Monostori Tamás irányításával készülő Kelemen Zsombor a legerősebb szint 4. csoportjában lett ezüstérmes, férfi párosban pedig klubtársával és barátjával, Sárosi Balázzsal a negyedik helyen végzett. Utóbbi a legerősebb szint 7. számú csoportjában nyert aranyérmet, a döntőben ráadásul a Dunakeszin élő Cservenka István (Életfa SE) volt az ellenfele.
A sportági csúcsesemény azonban csak egy volt a tavalyi év kiemelkedő sikerei közül. Bármerre mennek is az MSOSZ teniszezői, érmekkel megrakodva térnek haza.
− A sport, így a tenisz is, a legjobb közösségépítő eszköz. A fogyatékosokat nevelő családok nehezen találnak barátokat, gyakran elszigetelten kénytelenek élni a mindennapjaikat, így sok esetben kizárólag rajtunk keresztül lelhetnek partnerekre, sorstársakra. Szinte ajtót nyitunk nekik a világ és egy tartalmasabb élet felé. Ennél jobbat, pedig ugyan mit is tehetnénk? – összegzi missziója lényegét Sebestyén Kata, aki a hazai integráción túl, a nemzetközi érzékenyítésben is egyre fontosabb szerepet kíván betölteni, küldetését ugyanis már az SOI-n belül is egyre hatékonyabban képviseli.