A honi szövetség jelezte a napokban: a kormány anyagi segítsége nélkül nem tudja megrendezni a március elején Debrecenben esedékes magyar-belga Davis Kupa mérkőzést.
A képtelennek tűnő bejelentés okán a tenisz-palya.hu szakértő segítségével utánajárt, hogy valójában akár egy nyereséget is fialó eseményhez tartja a markát az MTSZ...
Ellentétben az ATP vagy a WTA dollárszázezreket felemésztő tornáival, egy-egy Davis Kupa-meccs pozitív pénzügyi szaldóval megrendezhető esemény. A rendezéshez szükséges pénz persze nem az égből hull alá, de a Nemzetközi Tenisz Szövetség regulái szerint könnyen kitermelhető a nyereség.
Alapos előkészülettel, a kapcsolati tőke maximális mozgósításával, szívós marketing munkával.
Nemzetközi DK-mérkőzések szervezésében és lebonyolításában nagy tapasztalattal rendelkező szakértőnk jelezte: a házigazda ország szövetsége ebben a kvalifikációs osztályban automatikusan 50 ezer dollár rendezői díjat kap az ITF-től, s ehhez jön még esetünkben további 200 ezer, vagy 175 ezer dollár, attól függően, hogy győzelemmel, vagy vereséggel zárul-e a belgák elleni összecsapás. Legrosszabb esetben is tehát 225 ezer dollár érkezik az ITF-től az MTSZ számlájára. Ezzel a 67,5 millió forinttal tehát mindenképpen gazdálkodhat a szövetség. Saját maga dönt arról, hogy mire fordítja: csarnokbérlésre, pályaépítésre, a csapattagok dotálására, vagy éppen más, korábbi tartozásai képezte lyukak betömésére...
Szakértőnk elmondta azt is, hogy ez az összeg könnyedén megduplázható, hiszen az ITF csak a reklámjogok egy részével rendelkezik, miközben a házigazda önállóan értékesíthet reklámfelületeket, szerezhet szponzori, támogatói ajánlatokat, számolhat a VIP-boxok értékesítéséből származó bevétellel, a televíziós és más közvetítési jogdíjak felével.
Az ITF-nek az a törekvése, hogy a helyi rendezők kiaknázzák az összes piaci adottságot, ezért a központilag eladott reklámokon kívül széles tárházát adja a bevételi forrásoknak. Régen egy csapatszponzor volt, most lehet 3 és plusz el lehet adni a csapat nevét. A rendezőé a jegybevétel (ennek csak 10%-át kell leadni), a VIP páholyok és büfék bevétele, a műsorfüzet, a hivatalos beszállítók kijelölése, a szabad helyekre reklámok kihelyezése, helyi kivetítőn megjelenített reklámok bevétele.
A kívülálló úgy véli, megfelelő marketingmunkával, kellő előkészítéssel egy olyan nagyvárosban, mint Debrecen, ahol sok nemzetközi cég is érdekeltté tehető a rendezés sikerében, nyereségesen zárható a kétnapos Davis Kupa-mérkőzés.
Kérdés, persze, hogy beszállítóival, és saját válogatott játékosaival szemben milyen tartozásokat halmozott fel a szövetség, s hogy az érdekeltek hajlandók-e a fizetési késedelem tudatában megállapodást kötni.
De még erre is lenne megoldás - mint korábbi cikkünkben jeleztük: az ITF-től kérvényezhető előleg, s az is megoldható, hogy ne a fizetési meghagyásokkal terhelt magyar szövetség számlájára érkezzen a pénz, hanem direktben a sportcsarnok, a pályépítő, vagy a hivatalos szálloda kapja Londontól a kiadásainak költségeit.
Pótlólagos állami pénzekért kuncsorogni igen rossz ötlet volt az MTSZ részéről. A testület költségvetésében minden valószínűség szerint ugyanúgy ott volt a 2020-ban esedékes két DK-meccs is, mint minden évben - nem derült égből villámcsapásként érkezett a belgák elleni márciusi hazai összecsapás...
Melynek pályaválasztói jogát éppen fel lehetett volna cserélni, ha időben eszmél az MTSZ, hogy üres a kasszája - szövetségi szóhasználattal: "ellehetetlenültek" a rendezés feltételei. Nem elegáns döntés, s az sem biztos, hogy a belgák az utolsó pillanatban vállalnák-e a cserét.
A lemondást pedig igencsak szigorúan szankcionálná az ITF, vélhetően alacsonyabb osztályba sorolná csapatunkat.