A hajdúsági megyeszékhelyről származó nem hivatalos információnk szerint a debreceni Főnix csarnok ad otthont március 6-7-én a magyar-belga Davis Kupa mérkőzésnek.
A hírek szerint a csarnok játékterén salakpályát építenek. E borításon talán vissza tudunk vágni a 2018-as belgiumi vereségért.
Cikkünk megjelenését követő napon, december 28-án délután az MTSZ közleményben adta tudtul, hogy Debrecenben lesz a márciusi mérkőzés.
A Davis Cup by Rakuten 2020-as sorozatának világcsoportos selejtezőit márciusban vívják. A 12 párharc nyertesei ott lehetnek az év végi 18 csapatos madridi nagydöntőben (a 2019-ben elődöntős Kanada, Nagy-Britannia, Oroszország, Spanyolország, valamint a szabadkártyás Szerbia és Franciaország mellett), míg a vesztesek szeptemberben osztályozón próbálnak ismét a döntő kapujába visszakapaszkodni.
A párosítások rendezői legtöbb esetben már megnevezték a helyszínt: az európai érdekeltségű mérkőzések közül Szlovákia Pozsonyban fogadja a cseheket, Ausztria Grazban játszik Uruguay ellen, a svéd-chilei meccsnek Stockholm ad otthont, Dánia Holbaek városában látja vendégül Puerto Rico válogatottját, Bosznia&Hercegovina Zenicán mérkőzik Dél-Afrika együttesével, a török-izraeli összecsapásnak Antalya lesz a helyszíne, a németek pedig Düsseldorfban fogadják a fehéroroszokat.
A Horvátország-India és az Olaszország-Korea meccsnek még nincs helyszíne.
Akárcsak a Magyarország-Belgium találkozónak.
A tenisz-palya.hu azonban úgy tudja, hogy a mérkőzésnek nagy valószínűséggel a debreceni Főnix csarnok ad majd otthont. A Nemzetközi Tenisz Szövetség ugyan még nem tette közzé a helyszínt, ám aligha kétséges, hogy jóváhagyja a rendezési javaslatot.
Nem a szeptemberben avatott négypályás Teknős teniszcsarnokról van szó, hanem a város multifunkcionális sportpalotája került képbe. A létesítmény 6500 néző befogadására alkalmas sportesemény esetén, de ha koncertet rendeznek, ez a szám akár 8000-re is felszökhet. A Főnix számos nagyszabású világeseményeknek is helyszíne volt már, mint például a tornász világ- és Európa-bajnokság (2002 és 2005), a kézilabda Európa-bajnokság (2004, 2014), a utánpótlás jégkorong világbajnokságok (2004, 2005, 2009), rövid pályás gyorskorcsolya vb (2013) - e szakág kontinensbajnokságának pedig néhány hét múlva, januárban ad otthont.
Debrecen nem először látna vendégül rangos nemzetközi teniszeseményt . A 70-es évek második felében az akkoriban világsztárokat vonzó, rangos téli tornának számító Király Kupa-sorozat idején a Hódos Imre Sportcsarnokban a lengyelek (1977: 3-0), a svédek (1978, döntő: 1-2) és a spanyolok (1979: 2-1) vendégeskedtek, s 1980-ban a csehszlovák válogatott színeiben az akkor már a világrangsor Top-20-as mezőnyét ostromló ifjú Ivan Lendl, a későbbi világelső is ütötte a labdát a csarnok Bolltex-szőnyegén. Abban az időben Benyik János, Szőke Péter és Taróczy Balázs alkotta a magyar csapatot.
Az új évezredben pedig teniszgálák helyszíne volt a remek Főnix csarnok, mely számos sportág világ- és Európa-bajnokságának is otthont adott az elmúlt két évtizedben. Sokat idézték a népdalt: Debrecenbe kéne menni, pulykakakast kéne venni
Kék színű Taraflex borítás várta 2006 december 9-én a Keno Teniszgála szereplőit, melyen igazi világsztárok léptek pályára. Minden idők legjobb női játékosa, az akkor még aktívan versenyző Martina Navratilova bemutatót játszott - az 50 esztendős klasszis néhány hónappal a debreceni fellépés előtt gyűjtötte be 59. Grand Slam-előségét: az amerikai Bob Bryan oldalán a US Openen diadalmaskodott vegyes párosban. A gála csúcsmérkőzését a Top-10-es szerb Jelena Jankovics és az aktuális világelső belga Justine Henin-Hardenne vívta.
Ha Debrecen, akkor Belgium... - módosíthatnánk az egykori filmcímet, hiszen ezúttal nem egy játékos, hanem egész csapatnyi teniszező érkezhet majd a Hajdúságba.
A belgákkal eddig 13 alkalommal találkozott a magyar Davis Kupa-csapat, 5-8 az összesített mérleg.
Legutóbb 2018 februárjában, Liege sportcsarnokának kemény pályáján mérkőztünk. Ruben Bemmelmans meglepetésre 6:4, 4:6, 7:6(5) 6:3-ra legyőzte Fucsovics Mártont, David Goffin 6:4, 6:4, 6:0-ra Balázs Attilát. A párost a mieink nyerték a Bemelmans, De Loore egység ellen 6:3, 6:4, 6:7(2), 4:6, 7:5-re. Ezzel felcsillant a magyar esély, vasárnap azonban Goffin gyorsan megtörte reményeinket, hiszen 7:5, 6:4, 3:6, 6:2-re nyert Fucsovics ellen, s így a belgák 3-1-re elhúztak, ők jutottak az elitmezőnybe. Zárásként Piros Zsombor kozmetikázott az eredményen, amikor bemutatkozó Davis Kupa fellépésén 6:3, 7:6(3)-ra nyert a tét nélküli összecsapáson.
Most más talajon, salakpályán, új rendszerben, kétnapos sorozatban mérkőznek a csapatok (pénteken 2 egyes, szombaton páros, s újabb két egyes), a főszereplők azonban vélhetően ugyanazok lesznek.
A novemberi madridi világdöntőn Johan Van Herck kapitány megszokott csapatával szerepelt. A 29 esztendős David Goffin az ATP rangsor 11. helyén zárja az esztendőt, a veterán (35 éves) Steve Darcis a 157. helyen áll, Kimmer Coppejans (25 éves) a 160. Ott volt még az együttesben a páros Top-50-be tartozó Johan Vliegen és Sander Gille is, míg a magyarok ellen szerepelt Bemelmans (31 éves), a világrangsor 260. helyezettje nem kapott játéklehetőséget Madridban. A spanyol fővárosban a belgák a csoportmeccsek során legyőzték Kolumbiát, de kikaptak Ausztráliától, így nem jutottak a legjobb nyolc közé.
Köves Gábor, a magyar együttes szakvezetője a Fucsovics Márton (70.), Balázs Attila (133.), Piros Zsombor (423.), Nagy Péter (551.), Marozsán Fábián (559.), Valkusz Máté (561.), Borsos Gábor (párosban 669.) keretből jelöli ki a csapatát.
Frissítés:
Cikkünk megjelenését követő napon, december 28-án délután az MTSZ internetes portálján közleményben adta tudtul, hogy Debrecenben lesz a márciusi mérkőzés.