„A versenyrendezésekkel a nemzetközi tenisztérképre kerülhetünk fel, az ismertségünk pedig később topjátékosokat vonzhat Fehérvárra” – véli Viszló Csaba a Kiskút TC elnöke a közelmúltban megvalósult infrastrukturális fejlesztések és a klub tervei kapcsán. A Tennis Talents program kidolgozója, az olasz Luca Appino, valamint a M.E.S.E szakosztályvezetője, Kardhordó Szilárd segédkezik a profi álmok megvalósításában.
Gy. Szabó Csilla írása * Székesfehérváron mertek nagyot álmodni, s ez a helyi teniszélet fellendítésére tett kísérlet, idővel országos szinten is példaértékűvé válhat. A határokon túlra mindenesetre már elért a híre, a Nemzetközi Tenisz Szövetség (ITF) junior bizottsága azzal díjazta a Kiskút TC vezetőinek törekvéseit, hogy a 2020-as versenynaptárban 1-es kategóriájú utánpótlástornával szerepelnek. Egészen pontosan az idei, sikeres G2-es viadalt emelték magasabb rangra, s ezzel először kapott magyar teniszklub G1-es juniortorna rendezési jogot.
A két legrangosabb, hazai női pro versenynek, a 60.000 és a 100.000 dollár összdíjazású ITF-viadalnak is Székesfehérvár adott otthont, a szabadtéri szezonban összesen 11, télen pedig 5 salakos pályával rendelkező vadonatúj létesítmény pedig mindkettő esetében jelesre vizsgázott.
Viszló Csaba klubelnök, a fejlesztések megálmodója és kivitelezője azonban még korántsem ért az építkezés végére. Sem gyakorlatban, sem elméletben. Az épület ugyan áll, ám a sikeres és aktív teniszélet megteremtéséhez hosszabb időre van szükség. Ezt ő is tudja, és a legnagyobb őszinteséggel beszél a kihívásokról, amellyel ma Magyarországon egy teniszklubot üzemeltető vállalkozó találkozik.
− Természetesen nagyon szeretem a teniszt, de pusztán szerelemből, senki sem kezd ekkora fejlesztésbe – mondja Viszló Csaba, aki büszkén beszél az egész évben fedett, kőépületben található öt pályáról, valamint a hozzá tartozó négyszintes, négyszázötven négyzetméteres, az öltözőktől, a konditeremig és a kétszáz fő számára is kényelmes étteremig, minden szükséges helyiséggel felszerelt klubházról. – Nem titok, üzleti érdekek is vezéreltek, amikor belefogtam, hiszen a működést végül valakinek finanszíroznia kell. A minőségi teniszélet megteremtését vettem a fejembe, s úgy gondolom, a korrekt tájékoztatás révén a székesfehérváriak is pontosan meg fogják érteni miért, hogyan és mennyit kell fizetniük. Szerintem óriási hiba, hogy manapság mindenki profi versenyzőkről álmodozik, de sem azzal nincs tisztában, micsoda munka fekszik egy topjátékos felnevelésében, sem azt nem tudja, mennyibe kerül is ez valójában.
A Kiskút TC-nél éppen ezért már most, a kezdetek kezdetén fontosnak tartják, hogy konkrét jól meghatározott programokat állítsanak össze. Viszló Csaba ugyanis senkit sem akar becsapni. Az érdeklődők az első alkalommal pontos tájékoztatást kapnak arról, hogy a pénzükért mit kapnak, s arról is, hogy ezzel hová juthatnak. Aki csak a baráti körében szeretne jó teniszezővé válni, vagy aki az országos elismertségre törekedve később egy amerikai ösztöndíjjal alapozná meg az életét, vagy a profi karrierre vágyó ígéret, mind különböző kategóriát jelent a fehérváriak számára.
Az alapozást ugyanakkor már jó ideje megkezdték az iskolatenisz programmal, amelyben mára nem kevesebb, mint 1500 gyermek ismerkedik hétről hétre a tenisz szépségeivel Székesfehérváron. Igaz, eddig a helyszűke miatt nem igazán törekedhettek arra, hogy a résztvevőkből igazi bázist szervezzenek. A létesítménygondok megszűnésével azonban már semmi nem állhatja útját a valódi, szakmai építkezésnek, vagyis a „Viszló-tervek” megvalósításának:
− Ezentúl a kisdiákok hat-tíz százalékát szeretnénk megtartani, bár a hétvégéken már most is sokan jönnek családosan játszani. A klubélet kialakítása is fontos célunk, ezért került a kényelmes és színvonalas étterem a klubházba. Szeretnénk, ha a tagjaink büszkén vállalhatnák az idetartozásukat, és még a barátaiknak és rokonaiknak is örömmel megmutatnák, hol töltik a szabadidejüket. A család minden tagjának kínálunk helyet, a játszótértől, az egyszerű atlétikai futókörig. Persze idővel mi is szeretnénk majd egy világelsőt kinevelni, de addig még nagyon sok munka vár ránk. A versenyek rendezésével első lépésben fel tudunk kerülni a hazai és a nemzetközi tenisztérképre, s ha már ismertebb helyszínné válunk, a jegyzett játékosok is szívesen jönnek majd hozzánk. Ezzel pedig vonzó példát állíthatunk a fehérvári fiatalok elé, a jobbak számára pedig edzőpartnereket teremtük.
Viszló Csaba fejében tehát már láthatóan összeállt a rendszer, amelyet meg szeretne valósítani, és a világelső érkezését sem a jószerencséjétől reméli. A klub szakmai programjának megvalósításához „sztárvendégeket” hívott a budapesti M.E.S.E szakosztályvezetője, Kardhordó Szilárd és az olasz Luca Appino személyében. Utóbbi a „Tennis Talents” program kidolgozója és gyakorlati alkalmazójaként Székesfehérváron is a tehetségek kiválasztásával és gondozásával, valamint a legmagasabb szintig juttatásával segíti a munkát. Ennek keretében pedig októberben már háromnapos továbbképzést is tartott Székesfehérváron.
− Az együttműködés gyakorlatilag egy hármas megállapodáson nyugszik, a Kiskút TC, a M.E.S.E és a Tennis Talent között – avatja be honlapunkat a részletekbe Kardhordó Szilárd, aki a fővárosban már több mint három éve látja rendszeresen vendégül az olasz szakembert. – Erre az egyik legjobb példa a közös edzőképzés, amelynek színvonalát csak emeli, ha minél többen veszünk részt rajta. Luca szerepe azonban nemcsak ebben merül ki. Amióta az általa kidolgozott rendszer elvei szerint dolgozom, az én látásmódom is sokat változott, a metódus maga, pedig láthatóan mindenkivel működik. Kicsivel, naggyal, fiúval, leánnyal. A módszerét tehát nemcsak az általa felfedezett és menedzselt sztárok igazolják számomra, de a saját tapasztalatom is. Ez az individuális, sablonoktól mentes, holisztikus szemléletű hozzáállás a mentális, a fizikális, és a környezeti tényezőket is figyelembe veszi a technikai és taktikai fejlesztés során.
A M.E.S.E szakembere szerint ugyanakkor a Tennis Talents által képviselt módszer egyik, de talán legfontosabb pillére a játékosok pályán kívüli nyomon követésében és segítésében rejlik. Az edző munkája a gyakorlásokat követően is folytatódik, minél idősebb és eredményesebb egy játékos annál nagyobb időkeretben. Ebben pedig nagy tapasztalata van Luco Appinonak, hiszen korábban a Mouratoglou Tenisz Akadémia szakmai igazgatójaként, majd a Babolat játékos-megfigyelőjeként is dolgozott, felfedezettjei között pedig olyan juniorok voltak, mint Rafael Nadal, Kim Clijsters, Andy Roddick, Dinara Safina, de a WTA 60. helyéről ő vezette a 18.-ra Kaia Kanepit is.
− Én elsősorban a klubépítésben és menedzselésben segítem Csabáék munkáját, Luca pedig az edzőképzésért és a top-versenyteniszért felel majd. Előbbihez ismerni kell a magyar helyzetet és szokásokat, utóbbiban viszont ő rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal, s mi is még tanulunk tőle. Az edzőképzés azért különösen fontos, mert távollétében mi folytatjuk az általa megkezdett munkát, s ez csak úgy lehetséges, ha ugyanazt a nyelvet beszéljük, az övét.
A profi csoportban pillanatnyilag egyetlen játékos, Udvardy Luca található, aki a tizennégy éven aluli leányok európai ranglistáján a 20. helyen található, de nyáron volt már 16. is, októberben pedig a negyedik helyen végzett a Tennis Europe korosztályos mesterversenyén, Olaszországban. Kardhordó Szilárd nyáron vette át Mák Tibortól a kisebbik Udvardy leány (Udvardy Panna, WTA 381. húga) edzéseinek irányítását, akivel a versenyidőszak végén fogják a jövő évi terveket kitűzni. És ha ezekben a fővárosi szakember és Kiskút főszerepet kap, akkor ő lehet majd a székesfehérvári profiprojekt első, remélhetőleg minél sikeresebb képviselője.