Hazai

Piros Zsombor személyében pénteken az utolsó magyar is búcsúzott a Kiskút Open ATP Challenger 75-ös tornán Székesfehérváron, miután a francia Titouan Droguet 4:6, 6:1, 6:4-ban verte a negyeddöntőben. Az MTK 24 éves teniszezője vasárnap már utazik is Zadarba, s ezzel megkezdi szabadtéri salakos szezonját. A cél továbbra is a top100 (Fotó: MTSZ)

Gy. Szabó Csilla

A legjobb négy közé jutás volt a tét pénteken délben a torna második kiemeltje, Piros Zsombor számára. Veszélyes ellenfelet kapott a francia Titouan Droguet személyében, hiszen a legjobb nyolc közé jutott teniszezők közül ő rendelkezett a legjobb 167. világranglistás helyezéssel és két szettben nyert meccsek álltak mögötte. A találkozó nagy esélyese azonban a top 100-ba törekvő Piros Zsombor (ATP 106.) volt, akit „papíron” már senki sem állíthatott volna meg a döntőig. Ott talákozhatott volna a fekete lónak számító tajvani Chun-Hsin Tsenggel, akit ugyan most a 328. helyen rangsorolnak, ám két éve, alig 21 esztendősen már top 100-as is volt.

A mérkőzést Piros Zsombor kezdte jobban, a harmadik játékban breakelt (2:1), majd az adogatását hozva ezt az előnyt be is biztosította (3:1). Ezt követően ugyan a francia visszabreakelt, ám az első szett így is a magyar játékosé lett.

A másodikban Droguet gyorsan vezetéshez jutott, ami láthatóan megzavarta Pirost, a francia nagyon kevés hibával játszott, az ejtéseket szinte mind elérte, átemelni nem lehetett, a lecsapásokat hibátlanul fejezte be. A játszmát így magabiztosan hozta 6:1-re.

A harmadik is a francia 2:0-as vezetésével indult, ám Piroson látszott, hogy a fáradtság ellenére sem adja fel a küzdelmet. Minden pontért nagy csatát vívott a két teniszező, ekkor Droguet kezdett többet hibázni, ki is egyenlített a magyar fiatal (2:2). Fordítani azonban nem tudott, jóllehet ekkor már ellenfele sem érte el valamennyi rövidítését, mindketten alaposan elfáradtak a nagy küzdelemben. 5:3-as francia vezetésnél Zsombi viszonylag gyorsan hozta a szerváját, ezzel ismét visszatért a remény. Droguet azonban az első adódó meccslabdáját kihasználva 05:06 perc alatt nyerte az utolsó játékot, s vele a találkozót.

− A mérkőzés döntő pillanatának azt éreztem, amikor a harmadik szettben visszajöttem kettő-kettőre, s ebben a játékban hirtelen begörcsölt az alkarom – tudtuk meg Piros Zsombortól a mérkőzést követően. – Ez korábban is előfordult már velem fontos meccseken, amelyeket ezt követően többnyire el is buktam. Ez a rossz emlék sajnos most is beugrott, bár úgy érzem, sokkal jobban kezeltem a helyzetet, mint korábban. Ennek köszönhetően az öt-öthöz is nagyon közel álltam. A taktika ekkor már egyértelműen az erőnléti állapotomtól függőt, bár azt azért mindenképpen meg kell jegyezni, hogy az ellenfelem is nagyokat pihent a labdamenetek között, ő is az utolsó tartalékait mozgósította. A rövidítésekkel az volt a szándékom, hogy míg én kevesebbet, addig ő többet fusson. A harmadikban ezeket már nem is érte el olyan nagy százalékban, mint a mérkőzés elején. Ez volt az utolsó eszköz a kezemben ellene, szerencsére jól sült el. Hősies küzdelmet vívtunk, s ezért minden elismerésem az ellenfelemnek, akinek nagyon jó keze volt, komplett játékot játszott.

A szervájával viszont ezúttal sem volt elégedett a magyar teniszező, ezért erős másodikokat próbált ütni. Az alapjátéka ugyanakkor közel tizenöt százalékkal jobb volt, mint tavaly ilyenkor. A székesfehérvári Challenger-tornán akkor is a negyeddöntőben búcsúzott, a mostanihoz hasonlóan nagy csatában, 7:5, 5:7, 6:4 arányban kapott ki a szerb Medjedovicstól. Piros éppen ezért párhuzamot is vont a 2023-as évkezdettel, amelyet három újabb negyeddöntő után a spliti, és az oeiras-i sikerek követtek áprilisban.

Piros Zsombor óriási küzdelemben maradt alulPiros Zsombor óriási küzdelemben maradt alulFotó: MTSZ

− Idén nemcsak a játék színvonalában érzem kicsit erősebbnek magam, de a cherourgi győzelem miatt az eredmények tekintetében is – folytatta értékelését az MTK 24 éves teniszezője. – Akkor ugyanolyan szomorú voltam, mint most, pedig remek sorozat következett utána. Ebből kell most mindenképpen erőt gyűjtenem és töretlen hittel küzdeni tovább. Holnap reggel már utazom is Zadarba, ahol megkezdem a szabadtéri salakos szezont. Ez az átállás általában nem megy nehezen, remélem néhány héten belül most is csúcsformában leszek. Ami pedig az erőnlétet illeti, ez mindig kulcskérdés a számomra. Úgy gondolom, a tenisszel megszerezhető kondi működik az én esetemben a legjobban, ezért is megyünk tovább, Zadarban már az elődöntő a cél. A második szettben, ha négy-egynél visszajövök négy-kettőre, akkor több energiát mozgósítottam volna a játszma megnyerésére, így azonban jobbnak láttam, ha inkább a döntő játszmára teszek fel mindent.

Piros Zsombor természetesen csalódott amiatt, hogy bár ismét nagyon közel volt a top100-hoz – ehhez döntőbe kellett volna jutnia Székesfehérváron – ezúttal sem sikerült áttörnie a bűvös határt. Saját bevallása szerint most mégsem érintik meg oly mélyen a történtek, mint az elmúlt esztendőben. Úgy véli, ha a meglesz az ehhez szükséges játéka, akkor a ranglistán is előbbre tud lépni. Ennek leginkább a Grand Slam-tornák miatt van jelentősége, hiszen százon belül már nem kellene selejtezőt játszania. Ugyanakkor az önbizalmának is jót tenne, ha teljesítené ezt a fontos mérföldkövet, és terhek nélkül játszhatna tovább.

Kiskút Open. ATP Challenger75. Székesfehérvár.